Scenariusz obserwacji ranka2 12 2010

Scenariusz obserwacji ranka

DATA:2.12.2010r.

PROWADZĄCY: mgr Ewa Twarkowska

GRUPA: 4 latki

TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ: „Worek z prezentami”- rozpoznawanie po dotyku zabawek i opisywanie ich wyglądu

  1. PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna na powitanie „Idzie zima, biała zima”, rozpoznawanie i opisywanie kształtu oraz wyglądu zabawek, odgadywanie zagadki o Mikołaju, ćwiczenia poranne

  2. PRACA W MAŁYCH ZESPOŁACH: układanie „mikołajkowych” puzzli

  3. PRACA INDYWIDUALNA: indywidualne rozmowy na temat wykonanych wcześniej prac- marzeń, co chciałbym dostać od Mikołaja?, rysowanie prezentów,

CELE OGÓLNE:

- utrwalenie nazw i rozpoznawanie po kształcie zabawek

- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej

- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia

- doskonalenie sprawności umysłowych

-rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania w grupie

-wdrażanie do wypowiadania się na określony temat

CELE OPERACYJNE:

- dziecko potrafi śpiewać krótki tekst piosenki i naśladować ruchy prowadzącej

- podać rozwiązanie zagadki

- opowiedzieć o swoim wymarzonym prezencie narysowanym na swoim obrazku

- rozpoznać i nazwać zabawkę za pomocą dotyku

- potrafi współdziałać w zespole- ułożyć puzzle

- zna zasady panujące w grupie w czasie wspólnych zabaw i zgodnie w nich uczestniczy

- potrafi wykonać ćwiczenia ruchowe według wskazówek prowadzącej

- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej

LITERATURA: Cz. Cyrański, W. Żaba-Żabińska „Moje 4 lata”. Przewodnik metodyczny cz.II,

A.H.Chondromadidis „Kto i co zagadek prawie 100”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp. Sytuacje edukacyjne(czynności wychowawczo-dydaktyczne) Środki dydaktyczne
1. Zabawa na powitanie muzyczno- ruchowa- „Idzie zima, biała zima”. Przywitanie gości przez grupę i zaproszenia do wspólnej zabawy. Przedstawienie nazwy grupy. Płyta CD B.Wapińska
2. Zagadka o Mikołaju: ”Nosi wąsy, długa brodę, strój czerwony z wyłogami. Lubię go, bo ma na plecach ciężki worek z prezentami”. Prowadząca czyta dzieciom zagadkę, a dzieci odpowiadają o kim jest mowa. Tekst zagadki
3. „Moje mikołajowe marzenia”- opowiadanie dzieci o swoich narysowanych prezentach, które chciałyby dostać od Mikołaja. Dzieci na wcześniejszych zajęciach rysują swoje wymarzone prezenty, które chciałyby dostać od Mikołaja. Każde dziecko posiada kartkę z workiem na prezenty. Rysunki dzieci
4. „Worek z prezentami”- dzieci rozpoznają po dotyku, co jest w środku worka. Przedmioty wcześniej zostały umieszczone w worku przez prowadzącą grupy. Dzieci mają zawiązane oczy chustą. Posługują się tylko za pomocą dotyku. Worek i zabawki, chusta
5. „Mikołajkowe puzzle”- układanie puzzli w zespołach po 4 osoby i opowiadanie dzieci na temat ułożonych puzzli. Puzzle z obrazkami o Mikołaju i jego zadaniach
6. Ćwiczenia poranne
7.

Filtr poranny, zabiegi higieniczne. Wykonywanie czynności higienicznych.

Przygotowanie do śniadania- przypomnienie zasad kulturalnego jedzenia.

UWAGI WŁASNE O BRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupę 4 latków. Pani nauczycielka miała prawidłowo przygotowane pomoce dydaktyczne, które wykorzystano, aby dzieci mogły tworzyć własne marzenia i wypowiadać się na ich temat. Każdy z uczniów chętnie uczestniczył w zabawach i zadaniom jakie im powierzono. Następnie wypowiadały się o swoich wymarzonych prezentach mikołajkowych i wypowiadały się na ten temat w oczekiwanej na siebie kolejności. Śpiewały i naśladowały ruchy Pani. Dzieci poprawnie rozpoznawały i nazywały zabawki poprzez dotyk. Zajęcia były bardzo wesołe i niektóre wyrażenia dzieci osobiście mnie rozśmieszały np. drewniane szyby. Dzieci znacznie miały trudności w wypowiadaniu i opisywaniu swoich marzeń, aniżeli w narysowaniu tych prezentów. Z tego powodu wypowiedzi dzieci były naprowadzane przez nauczycielkę i pochłonęły sporo czasu przeznaczonego na zajęcia. Pani nauczycielka posługiwała się prostym i zrozumiałym językiem. Sala, gdzie odbyły się zabawy z dziećmi była scharakteryzowana na czas Świąt Bożego Narodzenia (np. ustrojona choinka). Atmosfera w przedszkolu była miła i przyjazna dla dzieci.

Scenariusz ćwiczeń porannych

TEMAT: „Śnieżynki wirują, śnieżynki spadają na ziemię”

Cele:

-rozwijanie sprawności ruchowej

- stwarzanie atmosfery radości i pobudzanie do aktywności ruchowej

- zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy

Cele operacyjne (dziecko potrafi):

-reagować na sygnał dźwiękowy

- podnieść ręce do góry, opuścić w dół obracając się

- skłonić się nisko i zamachnąć

- skłonić się w dół i naśladować układanie brył ze wspięciem

-rysować w powietrzu za pomocą palca

-wykonać rozkrok ze skłonem w dół i naśladować lepienie kul i rzutu

-zawiązać koło i posuwać się podskokami

- maszerować po kole, naśladować ruchem treść piosenki śpiewając

Metody: zabawowa-naśladowcza

Literatura: K.Wlazik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”

Lp. Rodzaj ćwiczenia (zabawy)

Przebieg ćwiczenia

(zabawy)

Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) Uwagi organizacyjne
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa- „Wiatr i śnieżynki”

Dzieci stoją w rozsypce.

Gdy wieje wiatr nauczycielka potrząsa tamburynem- „śnieżki wirują”(dzieci biegają po sali),”śnieżki opadają na ziemię”( dzieci wykonują przysiad podparty).

Wyrabianie szybkiej reakcji na sygnał dźwiękowy. tamburyn
2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Śnieg pada” Dzieci podnoszą ręce w górę i opuszczają je stopniowo w dół, obracają się dookoła i przysiadają. Wzmacnianie mięśni rąk, grzbietu i nóg
3. Ćwiczenia tułowia- skłony w przód „Toczymy bryłę śnieżną” Chód z niskim skłonem tułowia w dół i zamachem ramion- naśladujący toczenie się kul śniegu. Wzmacnianie mięśni brzucha i ramion
4. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Lepimy bałwanka” Skłon w dół, naśladowanie obejmowania brył śniegowych i ustawienia jednej na drugiej. Wspięcie na palce kładąc ostatnią kulę. Rysowanie bałwankowi oczu, nosa, ust. Wzmacnianie mięśni całego ciała
5. Ćwiczenie tułowia-skręty” Celowanie śnieżkami do bałwanka” Rozkrok, skłon w dół, naśladowanie lepienia śnieżek i rzut przed siebie lewą i prawą ręką na zmianę. Wzmacnianie mięśni tułowia i nóg
6. Ćwiczenie ożywiające- „Taniec wokół bałwanka” Dzieci wiążą koło i posuwają się podskokami. Wyrabianie płynności ruchów,
7. Marsz po kole- śpiew piosenki „Idzie zima” Dzieci w kole maszerują i naśladują treść piosenki Kształtowanie prawidłowej postawy ciała Magnetofon, płyta z nagraną piosenką

UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupy. Dzieci poprawnie reagują na dźwięki tamburyna i wykonują powierzone zadanie ruchowe, czasem spoglądając na innych kolegów. Potrafią koordynować ruchy rąk, skłonić w przód i zamachnąć, dobrze naśladują ruchy prowadzącej: układają z brył bałwana, lepią kulę i rzucają. Klimat sprzyja teraźniejszej zimowej atmosferze i okresie świąt. Wspólnie bawią się w kółku, wykonują ruchy odpowiadające treści piosenki.

