Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MI Temat 12 Dba o sro

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

12.

Kiedy dbamy o środowisKo, dbamy o siebie

Dział 2. Wytwarzanie materiałów i produkcja wyrobów

Czas trwania:

3 x 45 minut.

Cele ogólne:

Dokonywanie selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Odczytywanie informacji na wyrobach i opakowaniach.

Wybieranie produktów ekologicznych.

Cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: recykling, biodegradacja, utylizacja;

znaki graficzne znajdujące się na wyrobach i opakowaniach;

zasady selektywnej zbiórki surowców wtórnych;

zasady przetwórstwa odpadów i śmieci;

wykorzystanie odpadów i opakowań do wykonania przedmiotów ozdobnych i użytkowych;

narzędzia i przybory przydatne do obróbki materiałów z recyklingu;

zasady bezpieczeństwa podczas obróbki łączenia elementów.

Uczeń stosuje w praktyce:

poprawne nazewnictwo;

nowe zagadnienia z dziedziny przetwarzania odpadów;

odczytuje informacje ze znaków graficznych umieszczonych na opakowaniach produktów;

segreguje śmieci, wrzucając je do właściwych pojemników;

właściwe użytkuje wyroby z tworzyw sztucznych;

wykorzystuje surowce wtórne przy wykonywaniu różnych przedmiotów ozdobnych i użytkowych;

nabywa proste umiejętności obróbcze różnych materiałów odpadowych;

różnego rodzaju łączenia elementów konstrukcyjnych i klejów łączących;

oszczędnie gospodaruje materiałem, ekonomicznie wykorzystuje czas pracy.

Cele wychowawcze:

Dbałość o środowisko przyrodnicze i własne zdrowie.

Zasady, metody, formy pracy:

zasada świadomości i doniosłości, samodzielności, poglądowości, przyjemności, gospodarności i nowości, wiązania

teorii z praktyką, optymalizacji;

metody problemowe, pogadanka, opis, instruktaż;

ćwiczenia projektowe i konstrukcyjne, ćwiczenia praktyczne;

praca indywidualna i w zespołach problemowo-projektowych.

środki dydaktyczne:

podręcznik;

encyklopedie;

albumy tematyczne;

opracowania popularnonaukowe;

sieć internet, karta projektu i karta oceny projektu;

odpady użytkowe;

techniczne środki pracy.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Przebieg lekcji

i. Część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki, dyskusja dotycząca ochrony środowiska naturalnego, odwołanie się do obserwacji

i doświadczeń uczniów. Odszukanie wskazanej tematyki w podręczniku.

ii. Część zasadnicza

1.

Poznanie nowych pojęć i działań człowieka na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 9.1, 9.2 z podręcznika – objaśnienie zasad wykonania zadań, kontrola pracy uczniów, prezentacja wyników

pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

2.

Poznanie piktogramów i informacji, które są zawarte w rysunkach.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 9.3 z podręcznika – objaśnienie zasad wykonania zadania, kontrola pracy uczniów, prezentacja wyników

uczniów, ocena ćwiczenia.

3.

Wykonanie przedmiotów użytkowych z surowców wtórnych, zasady cięcia materiałów oraz ich łączenia i zdobienia.

4.

Projektowanie przedmiotów, dobór materiałów i konstrukcji do przeznaczenia.

5.

Bezpieczne posługiwanie się narzędziami i przyborami.

6.

Stosowanie bezpiecznych środków do połączeń elementów. Czytanie informacji na opakowaniach farb i klejów.

7.

Omówienie zasad obróbki mas plastycznych (modelina).

8.

Omówienie zastosowanych przy obróbce narzędzi i przyborów.

9.

Ustalenie kolejności wykonania przedmiotu i zachowania bezpieczeństwa podczas pracy.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 9.4 z podręcznika – objaśnienie poleceń w zadaniu, kontrola wykonania przedmiotu w toku pracy, ocena

ćwiczenia (Karta oceny zadania wytwórczego z Poradnika).

10.

Omówienie realizacji projektu (zadanie 9.5), wyjaśnienie kwestii niezrozumiałych dla ucznia. Podział na zespoły

projektowe.

realizacja projektu:

Jak zbudować ekologiczny pojazd przyszłości? według Karty projektu.

Ocena projektu według Karty oceny projektu.

iii. Część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów podczas lekcji, wykonania zadania domowego, wytwórczego, Projektu.

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

