Scenariusz zajęcia matematycznego

Scenariusz zajęcia matematycznego

Data: 22.03.2012

Grupa: 5 - latki

Prowadząca: Dagmara Łukaszyk

Dominujące obszary edukacyjne:

4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w rozumieniu siebie i swojego otoczenia

13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

Temat kompleksowy: „Wesoły świat matematyki”.

Temat zajęcia: Poznajemy koło na podstawie wiersza „Kolorowe koła” M. Terlikowskiej.

Cele ogólne:

- wprowadzenie figury geometrycznej – koło

- rozwijanie umiejętności kojarzenia koloru z przedmiotem

- badanie własności koła

- wdrażanie do bezpiecznej zabawy

- rozwijanie umiejętności klasyfikowania

Metody:

Oglądowa- pokaz obserwacja

Czynna- metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń

Słowna- objaśnienia i instrukcje, opowiadanie

Formy

- z całą grupą

- indywidualna

Literatura: E. Gruszczyk – Kolczyńska „Dziecięca matematyk”.

Przebieg:

Lp. Elementy postępowania metodycznego Sytuacje edukacyjne Kierunki aktywności Środki dydaktyczne
1. Wprowadzenie

Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć wierszem M. Terlikowskiej „Wesołe koła”.

Spójrzcie uważnie dookoła,

wszędzie są kule i koła.

Kół co niemiara, kul co niemiara.

Jest koło – tarcza zegara.

Wesoło koła turkoczą

Pod staroświecką karocą.

Na drogach świecą się jasno,

błysną i gasną, błysną i gasną…..

Językowa
2. Wprowadzenie

Rozmowa na temat wiersza:

- zwrócenie uwagi dzieci na figurę o jakiej jest mowa

- podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów posiadających koła na podstawie wiersza i własnych spostrzeżeń.

Językowa
3. Badanie własności

Oglądanie różnej wielkości kół:

  • Wyciętych z papieru

  • Tworzywa sztucznego

  • Monet

  • Okrągłych podstawek

Określanie wyglądu

- jakie są?

- w czym są do siebie podobne?

Poznawcza, językowa Koła wycięte z papieru, tworzywa sztucznego, monety, podstawki.
4. Konstruowanie Układanie koła z kolorowej wstążki na dywanie. Każde dziecko otrzymuje kolorową wstążkę i jego zadaniem jest ułożenie na dywanie kształtu koła. Poznawcza Kolorowe wstążeczki
5. Segregowanie Każde dziecko otrzymuje różne figury geometryczne spośród wszystkich figur ma za zadanie wybrać te, które są kołami i ułożyć je w czerwonej obręczy natomiast pozostałe figury w niebieskiej. Poznawcza Koperta z kolorowymi figurami geometrycznymi, kolorowe obręcze
6. Utrwalenie

Zabawa w skojarzenia.

Nauczyciel pokazuje koła w różnych kolorach. Dzieci wymieniają nazwy kolorów i dopowiadają, co jest w jakim kolorze, np. żółty jak ..(słońce, cytryna..),  zielony jak ….(trawa, żaba, listki..), niebieski jak …(niebo, morze, woda..).

Poznawcza, językowa Ilustracje kolorowych kół
7. Utrwalenie

Zabawa muzyczno – ruchowa „ Kółko graniaste”.

Kółko graniaste,

czterokanciaste,

kółko nam się połamało,

cztery grosze kosztowało,

a my wszyscy bęc.

Dzieci tworzą koło, rytmicznie maszerują. Na słowo: bęc puszczają ręce i przewracają się. Po chwili podnoszą się i zabawa toczy się dalej.

Ruchowa, społeczna
8. Konstruowanie Praca indywidualna „Origami płaskie z kół” Każde dziecko dostaje zestaw kół różnej wielkości. Dzieci wykonują biedronkę oraz kwiatek z kółek wg instrukcji nauczycielki. Następnie przyklejają je na kartkę papieru. Artystyczna Zestaw kolorowych kółek
9. Zakończenie zajęć i podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Społeczna
