Scenariusz zajęcia matematycznego

Scenariusz zajęcia matematycznego - grupa 6-latki

Nauczyciel: Dorota Zielińska

Data: 17.12.2009r.

Temat: Zabawa matematyczna „Bombki na choince”; tworzenie zbiorów, przeliczania elementów.

Cele ogólne: rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie zbioru, tworzenie zbiorów ze względu na jedną cechę.

Cele operacyjne: dziecko:

Środki dydaktyczne: sylwety choinek, sylwety bombek w różnych kolorach i o różnych kształtach, oznakowane pudełka, kartoniki z cyframi, szarfa i koperta z bombkami dla każdego dziecka, bębenek, kartki z konturem bombki dla każdego dziecka, pisaki.

Formy pracy: indywidualna i grupowa

Przebieg:

  1. Zabawa „Liczymy bombki” – liczenie bombek w każdym kolorze.

N. przygotowuje dużą sylwetę choinki z kolorowymi bombkami w różnych kształtach. Dzieci liczą ile jest bombek danego kształtu (podłużne i okrągłe) oraz koloru; określają na której gałązce znajdują się bombki.

  1. Zabawa „Ubieramy choinkę”.

N. układa przed dziećmi sylwety choinek i kartonowe bombki, zadaniem dz. Jest ubranie choinki zgodnie ze wskazówkami N. np.; na pierwszej gałązce powieście jedną bombkę czerwona i dwie niebieskie; na drugiej cztery okrągłe i dwie podłużne; na trzeciej trzy żółte, jedną czerwona i jedna zieloną; na czwartej dwie podłużna i dwie okrągłe.

Pytania do dzieci:

- jakie bombki wiszą na pierwszej gałązce?

- Ile jest bombek czerwonych a ile niebieskich?

- ile jest wszystkich bombek na pierwszej gałązce?

- Ułóżcie przed sobą kartonik z cyferką odpowiadająca liczbie bombek. (analogiczne pytania do kolejnych gałązek).

3. Zabawa „Pomieszane bombki”.

N. stawia przed dziećmi cztery oznakowane pudełka z pomieszanymi

sylwetami bombek. Zadaniem dz. jest posegregowanie bombek wg

oznaczenia na pudełku: I – bombki okrągłe czerwone, II – bombki

podłużne zielone, III – bombki żółte okrągłe, IV – bombki okrągłe

niebieskie. Przeliczenie bombek.

  1. Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Kolorowe bombki”

Dz. biorą po jednej bombce z pudełek, poruszają się swobodnie po sali, na mocne uderzenie w bębenek szybko dobierają się w grupy, zgodnie z poleceniem N. wg kształtów i wg kolorów. Dwa uderzenia w bębenek są sygnałem do ponownego swobodnego ruchu.

  1. Zabawa „Układamy bombki”

Każde dz. otrzymuje kopertę z sylwetami bombek okrągłych i podłużnych w trzech kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym oraz jedna szarfę. Układają bombki w szarfach wg wskazówek N. np.: Proszę ułożyć w szarfie tylko bombki czerwone. Ile ich jest? Proszę ułożyć w szarfie bombki podłużne. Ile ich jest? .Proszę położyć odpowiednią cyfrę. itd.

  1. N. rozdaje dzieciom kartki z konturem bombki. Zadaniem dziecka jest ozdobienie bombki wg własnego pomysłu.

