pociąg krasnoludków - zajęcia matematyczne, MATEMATYKA - SCENARIUSZE, Liczenie, dodawanie i odejmowanie


Konspekt zajęcia z zakresu pojęć matematycznych „Pociąg krasnoludków”

Temat zajęcia: „Pociąg krasnoludków.

Cele:

- utrwalenie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 3

- kształtowanie pojęć i umiejętności w zakresie logicznego myślenia

- ćwiczenie sprawności manualnych i grafomotorycznych (dokończ rysować tory, wytnij wcześniej pokolorowane krasnoludki i umieść je w odpowiednich wagonikach)

- utrwalenie podstawowych kolorów

Cele szczegółowe

Dziecko:

Formy pracy:

Metody:

Pomoce: ilustracja przedstawiająca las z pociągiem krasnoludków, pomoce dla każdego dziecka - wzór 1 i 2, szarfy - niebieska, żółta, zielona, krążki w tych samych kolorach co szarfy

Literatura: wiersz - Pociąg krasnoludków - Krystyna Marciniak (mkpina)

Pociąg krasnoludków

Na małej stacji, ukrytej w lesie -

Stanął pociąg, co krasnoludki wiezie. -

Za lokomotywa stoją wagony; -

Jeden niebieski, drugi żółty a trzeci zielony. -

Wybiegły z niego trzy krasnoludki, -

Co miały różne kubraczki i butki. -

Każdy krasnoludek nazwał się inaczej, -

Zaraz ich tutaj poznacie. -

Pierwszy - Modraczek - w kubraczku modrym jak bławatki, -

Biegał po lesie i zrywał kwiatki. -

Drugi -Żółcik - żółciutki jak słoneczko, -

Przyglądał się na listku biedroneczkom. -

Trzeci - Zielonka - w zielonym kubraczku, -

Schował się wśród zielonych krzaczków. -

Uuuuu! - zagwizdała lokomotywa, -

Krasnoludki do siebie wzywa! -

Lecz one rozbiegły się po lesie, -

Czy wrócić im do pociągu pomożecie? -

Przebieg zajęcia:

1. Rozmowa wstępna nawiązująca do wycieczki na dworzec kolejowy.

2. Odsłonięcie tablicy z ilustracją przedstawiającą las - omówienie ilustracji z dziećmi.

3. Na tablicy:

4. Recytacja wiersza własnego autorstwa „Pociąg krasnoludków”

- podczas recytacji odczepianie krasnoludków i przyczepianie ich w odpowiednie miejsca na ilustracji (Modraczek do ilustracji kwiatów, Żółcik obok biedronek na liściu. Zielonka - pomiędzy krzaczki)

5. Rozmowa na temat treści wiersza:

- ile było krasnoludków w pociągu?

- jak nazywał się pierwszy krasnoludek?

- dokąd on pobiegł? Co teraz robi?

- jak nazywał się drugi krasnoludek?

- komu przypatrywał się Żólcik?

- jak nazywał się trzeci krasnoludek?

- kto powie gdzie on się schował?

- ile jest wagoników?

- czego jest więcej: wagoników czy krasnoludków? (tyle samo)

6. Zabawa ruchowa „Trzy pociągi” - nauczycielka wyznacza trzy lokomotywy i proponuje aby dzieci ustawiły się za dowolna lokomotywą.(dzieci lokomotywy dostają szarfy różnych kolorów). Dzieci ustawione za niebieską lokomotywa to pociąg ekspresowy, za zieloną - towarowy, za żółtą - osobowy. Pociągi mogą jechać tylko wtedy, kiedy nauczycielka pokaże krążek odpowiedniego koloru. Najszybciej porusza się pociąg ekspresowy, potem osobowy a najwolniej towarowy.

7. Przy tablicy:

8. Objaśnienie zadania do wykonania przy stoliku - ( pomoce - wzór 1 i 2).

9. Działalność indywidualna przy stolikach

- zaznaczenie kolorów wagoników w górnym lewym rogu (pierwszy na niebiesko, drugi na żółto, trzeci zielony) oraz koła na kolor czerwony