DODATKI DO ŻYWNOŚCI scenariusz l chemii


Temat: Substancje dodatkowe w żywności.

  1. Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z substancjami dodawanymi do

żywności i ich wpływem na stan zdrowia.

  1. Cele operacyjne:

Forma pracy:

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

Klasę dzielimy na grupy i każda z grup otrzymuje polecenie przeprowadzenia jednego z następujących eksperymentów:

Jeżeli przesącz jest bezbarwny, oznacza to, że produkt był barwiony wyłącznie barwnikami syntetycznymi.

Wnioski:

W przypadku wykorzystanych materiałów badawczych przesącz pozostaje bezbarwny. Barwniki ulęgają całkowitej adsorpcji na poliamidzie. Oznacza to, że wymienione produkty są barwione wyłącznie za pomocą barwników syntetycznych.

Następnie grupy otrzymują zadanie uzupełnienia tabel na podstawie Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie wykazu substancji dodatkowych w żywności.

Grupa I. Barwniki.

Jaki jest cel stosowania barwników?

Nazwa substancji

Zastosowanie

Zakaz barwienia

Barwiące części roślin jadalnych - organiczne naturalne

kurkuma

Organiczne syntetyczne (nazwy)

Fiolet metylowy

Nieorganiczne -złoto, tlenki żelaza.

Grupa II i III. Substancje konserwujące.

W jakim celu stosuje się substancje konserwujące?

Nazwa substancji

Zastosowanie

Działanie zamierzone i nie zamierzone

Azotan sodu i potasu

Bezwodnik kwasu siarkowego (IV).

Pirosiarczan sodu

Kwas benzoesowy i jego sól sodowa

Kwas sorbowy i jego sole

Nizyna

Kwas mrówkowy

Ester etylowy i propylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego

Grupa IV. Przeciwutleniacze i synergenty.

Dlaczego dodaje się do żywności przeciwutleniacze i synergenty?

Nazwa substancji

Zastosowanie

Działania nie zamierzone

Tokoferole naturalne i syntetyczne

Galusan propylu, aktylu, dodecylu

Butylohydroksyanizol

Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń i analiz uczniowie pod kierunkiem nauczyciela powinni sformułować następujące wnioski:

Informacja nauczyciela: należy pamiętać, że dżemy, marmolady, powidła, koncentraty i przeciery pomidorowe oraz syropy owocowe zawierające mniej niż 125 mg ogólnego dwutlenku siarki na 1 kg produktu nie muszą posiadać informacji „konserwowane”, zatem brak ostrzeżenia nie oznacza , że dany produkt nie jest konserwowany.

Praca domowa:

Wyszukaj na dostępnych w domu produktach spożywczych (galaretki, majonez, przyprawy do zup, napoje np. coca-cola itp.) oznaczeń z literą E- i określ jakiego rodzaju są to substancje.

Literatura:

  1. Bijok B.,Bijok F. Surowce i technologia żywności, WSiP, Warszawa 1980.

  2. H. Sadowska: Bezpieczna żywność i żywienie, LSW, Warszawa 1985.

  3. Deifel A., Treiber D., Barwniki spożywcze „Chemia w szkole“ nr 5/1998.

  4. Monitor Polski nr 45, poz. 348. Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 listopada 1990 roku, w sprawie wykazu substancji dodatkowych dozwolonych i zanieczyszczeń technicznych w środkach spożywczych i używkach.

Opracowała: mgr inż. Joanna Chmielewska-Daczyszyn

Konspekt lekcji chemii.

2

Opracowała: mgr inż. Joanna Chmielewska-Daczyszyn


