06 Planowanie pracy dydaktycznej w kształceniu zintegrowanym


Planowanie pracy dydaktycznej w kształceniu zintegrowanym. Konspekt zajęć zintegrowanych.

Nauczyciel planując pracę dydaktyczną może wybrać jeden z istniejących programów zatwierdzonych do użytku, może dostosować istniejący program do swoich potrzeb modyfikując go, lub może tworzyć W odpowiedzi własny program nauczania przedmiotu, jednak jest to bardzo trudny i złożony proces.

Podstawą skutecznego planowania jest ustalenie celów ogólnych i szczegółowych w postaci celów operacyjnych. Należy także brać pod uwagę liniowy układ treści programowych niektórych przedmiotów i przestrzegać zasady systematyczności.

W planowaniu nauczyciel musi wziąć pod uwagę wcześniejsze postępy uczniów, a także dostępne środki dydaktyczne i zaplecze szkoły.

Zasady planowania pracy:

Istotny jest sposób zaaranżowania stawienia mebli w klasie ze względu na najczęściej stosowane metody. W klasie należy także zaaranżować kąciki takie jak:

Szczególne miejsce powinna stanowić gazetka integralna, gdzie umieszczamy czego nauczyliśmy się w danym bloku tematycznym w kolejnych dniach aktywności, gdzie znajdują się karty pracy i wytwory pracy uczniów. Gazetka ukazuje także uczniom jaki jest zakres treści składających się na blok tematyczny.


Blok tematyczny

Do każdo bloku tematycznego nauczyciel planuje cele, oraz określa jakie wiadomości i umiejętności chce uczniom przekazać i jakie postawy zamierza kształtować przy okazji danego bloku tematycznego.

Blok tematyczny

Liczba godzin

Kształcenie językowe

Życie społeczne i przyrodnicze

Matematyczne

Plastyczne i techniczne

Muzyczne

Ruchowe

wychowawcze

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Temat dnia

Temat dnia

Temat dnia

Temat dnia

Temat dnia

Tematyka bloku powinna być związana z potrzebami dzieci i dostosowana do ich możliwości rozwojowych. Należy uwzględnić związek między tematem a najbliższym otoczeniem, np. rodzina, szkoła, klasa, najbliższa okolica (wieś, miasto, osiedle), przyroda, zwierzęta.


0x08 graphic

Tematy dni aktywności można sformułować w sposób:

Tematy dni aktywności powinny pobudzać do działania.

Następnym etapem planowania jest tworzenie tylu scenariuszy dni aktywności, ile jest przewidzianych w ramach danego bloku.

Cele operacyjne

Warunki pobudzające aktywność uczniów

Zadania dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności

Takie ujęcie pozwala na płynne przechodzenie pomiędzy obszarami aktywności. Podczas zajęć aktywni powinni być tylko uczniowie. Nauczyciel musi rozliczyć się jedynie z tygodniowego budżetu czasu.

Organizacja dnia wymaga:

Dzień aktywności można uznać za efektywny gdy:

Nauczyciel powinien dokonywać ewaluacji cząstkowej każdego kolejnego dnia aktywności i ewaluacji końcowej po realizacji całego bloku tematycznego.

Jak napisać scenariusz zajęć zintegrowanych?


