PLANOWANIE PRACY DYDAKTYCZNEJ1

background image

PLANOWANIE

PRACY

DYDAKTYCZNEJ

Jurczuk Agnieszka & Piotrowska
Monika

background image

Plan

1)

Definicje: plan, planowanie dydaktyczne

2)

Rodzaje planowania: kierunkowe, wynikowe,
metodyczne

3)

Konspekt jako przykład planu metodycznego

4)

Zalety i wady planowania

background image

Definicje

Plan – jest wytyczną działania

Planowanie dydaktyczne – sporządzanie
planów zajęć edukacyjnych; kieruje
czynnościami uczenia się

background image

Cechy dobrego planu

1. Trafność planu

a) celowość
b) perspektywiczność
c) strategiczność

2. Logiczna

konstrukcja planu

a) racjonalność
b) kompletność
c) wewnętrzna

zgodność

3. Walory użytkowe

planu

a) wykonalność
b) operatywność
c) elastyczność
d) terminowość
e) skuteczność

background image

Rodzaje planowania

1

2

3

background image

Ma największy zasięg i wpływ na jakość
kształcenia

Obejmuje wybrane szczeble edukacji
(rok szkolny lub semestr)

Ukierunkowanie działań na osiągnięcie
ustalonych celów

Nie decyduje o sposobie przeprowadzania
zajęć
i ocenie osiągnięć uczniów

1

background image

Obejmuje

dział

programu,

moduł

lub

kilkugodzinną

jednostkę

tematyczną

przedmiotu

Określa hierarchię wymagań programowych w
związku z kolejnymi tematami zajęć

Określa wymagania podstawowe i rozszerzone

Pozwala na ocenę osiągnięć ucznia i
skuteczność pracy nauczyciela

Wada: nauczyciel miewa trudności z opisem
przyszłych osiągnięć uczniów

2

background image

2

Dział

i

temat

lekcji

Cel

ogóln

y

Wymagania

Zakres

materia

łu

Metod

y

Środki,

materiał

y,

przyrząd

y

Ćwiczen

ia

Uwag

i

Podsta

-

wowe

Ponad-

podsta-

wowe

background image

Wytycza przebieg pojedynczej lekcji

Wyznacza zadania dla ucznia prowadzące
do osiągnięcia założonych celów

Zaleta: umieszczenie czynności uczniów na
uprzywilejowanej

pozycji

w

palnie

metodycznym ułatwia kierowanie ich pracą

3

background image

Planowanie metodyczne

Czynności uczniów (ustalone w planie
wynikowym)

Wyposażenie (środki dydaktyczne)

Czynności nauczyciela (wspomaganie ucznia)

Czas planowany

background image

Elementy planu

metodycznego

background image

Struktura planu

metodycznego

background image

Zalety planowania

Porządkowanie treści kształcenia

Zwiększanie skuteczności nauczania

Przygotowanie nauczyciela do lekcji

Pomniejszenie czynników ograniczających

Kontrola nad przebiegiem kształcenia

Zdolność do modyfikacji i
unowocześniania kształcenia

Rozważne podejmowanie decyzji

Lepsze wykorzystanie zasobów

background image

Wady planowania

Pracochłonność

Obniżenie wrażliwości i elastyczności
nauczyciela

Obniżenie możliwości pozorowania
działania edukacyjnego

background image

Dziękujemy za

uwagę

Jurczuk Agnieszka & Piotrowska Monika


Document Outline

