przedszkolak w ruchu drogowym, Przedszkolak w ruchu drogowym - scenariusz zajęć hospitowanych


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH

  1. TEMAT: Przedszkolak w ruchu drogowym

  1. TERMIN: 31. 10. 2007 r.

  1. PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk

  1. CEL OGÓLNY:

- podsumowanie wiedzy oraz umiejętności dzieci dotyczących bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i w jej okolicy.

  1. METODY:

Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,

Oglądowa - pokaz, obserwacja,

Czynna - stawianie zadań do wykonania.

  1. FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

  1. CZAS REALIZACJI:

Około 30 min

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Zakładane efekty

(cele operacyjne)

Środki dydaktyczne

„Radosne powitanie” - powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was”.

Dzieci:

- śpiewem witają nauczyciela oraz gościa;

- zbiorowo śpiewają piosenkę;

- ruchem obrazują treść piosenki.

„Co to za gość! Któż to przybył do przedszkola?” - przedstawienie gościa (funkcjonariusz służby mundurowej - funkcjonariusz służby więziennej)

Dzieci:

- poznają gościa przybyłego na zajęcia;

- uważnie słuchają wypowiedzi gościa na temat jego pracy.

„Światło zielone - idź! Światło czerwone - stój!” - pokaz umiejętności prawidłowego zachowania się na przejściu dla pieszych.

Dziecko:

- sprawnie reaguje na polecenie nauczyciela;

- ustawia się w parach;

- przechodzi się przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym (pasy). Wyjaśnia dlaczego tak być powinno;

- przed wejściem na przejście dla pieszych, na którym nie ma świateł rozgląda się w dwóch kierunkach (w lewo, prawo, a następnie w lewo);

- przez przejście dla pieszych przechodzi równym - sprawnym krokiem - nie przebiega się, nie zatrzymuje się na nim;

- na przejściu, na którym znajduje się sygnalizator świetlny przechodzi, gdy zapali się światło zielone. Gdy zapali się światło czerwone - nie przechodzi na drugą stronę.

Makieta ulicy wraz z przejściem dla pieszych, koło - obręcz zielona oraz koło - obręcz czerwona - imitujące światła sygnalizatora.

„Przez jezdnię przechodź zawsze w miejscu wyznaczonym!” - rozmowa oraz szablon kolorowanki, podsumowanie wiedzy i umiejętności dzieci dotyczących przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Dziecko:

- opowiada dlaczego przechodzi się przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym (pasy). Wyjaśnia dlaczego tak być powinno;

- wyraża swoje zdanie na określony temat;

- udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela/ gościa;

- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.

- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);

- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;

- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej - pracuje nad starannością wykonania pracy.

Szablon kolorowanki (załącznik), kredki świecowe, woskowe i ołówkowe.

„Tak czy nie?” - zabawa dydaktyczno - ruchowa podsumowująca wiedzę dotyczącą zachowania bezpieczeństwa na drodze i w jej okolicy. Losowanie ilustracji przedstawiających sytuacje związane z ruchem drogowym. Ocenianie sytuacji jako bezpiecznej i niebezpiecznej.

Dziecko:

- opowiada dlaczego przechodzi się przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym (pasy). Wyjaśnia dlaczego tak być powinno;

- opowiada dlaczego nie powinno bawić się w pobliżu ulicy. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…;

- opowiada dlaczego niewolno chwytać się pojazdów znajdujących się w ruchu. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…;

- opowiada dlaczego niewolno wybiegać na ulicę. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…;

- opowiada dlaczego podczas zabaw zimowych niewolno zjeżdżać na ulicę. Wyjaśnia dlaczego nie wolno…

Obrazki przedstawiające poszczególne sytuacje - zdarzenia, które przedstawiają bezpieczne i niebezpieczne zachowania dzieci związane z ruchem drogowym (załącznik), obręcz czerwona oznaczająca NIE, obręcz zielona - TAK ustawione w odpowiedniej odległości od siebie.

„O numerach alarmowych” - zapoznanie dzieci z jednostkami ratowniczymi - pogotowiem, strażą pożarną oraz policją - a także ich numerami alarmowymi.

Dziecko:

- wymienia i nazywa jednostki ratownicze, do których może zwrócić się o pomoc;

- opowiada, w jaki sposób zaalarmować jednostkę ratowniczą.

Plansza z symbolami jednostek ratowniczych (ambulans, wóz strażacki, radiowóz) oraz z numerami alarmowymi poszczególnych jednostek.

„ Do kogo po pomoc?” - zabawa dydaktyczno - ruchowa.

Dziecko:

- wymienia i nazywa jednostki ratownicze, do których może zwrócić się o pomoc;

- opowiada, w jaki sposób zaalarmować jednostkę ratowniczą;

- rozpoznaje przypadki, w których dana jednostka ratownicza udzieli pomocy (pożar - straż pożarna, wypadek - ambulans, lekarz, kradzież, rozbój - policja);

- dziecko sprawnie reaguje na sygnał (słowo wypowiedziane przez nauczyciela).

Zabawkowy ambulans, wóz strażacki oraz postać policjanta ułożone w oddalonych od siebie miejscach sali.

„Opowieść o mundurze” - zaprezentowanie umundurowania gościa oraz wyjaśnienie znaczenia poszczególnych elementów munduru.

Dziecko:

- podejmuje próby zadawania pytań gościowi dotyczących jego umundurowania;

- opowiada z czego składa się umundurowanie (czapka, bluza, pas, spodnie, buty);

- wyraża swoje zdanie na określony temat.

Umundurowanie funkcjonariusza służby mundurowej.

„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci.

Dziecko:

- wyraża swoje zdanie na określony temat;

- wyraża swoje emocje.

Kartka z szablonem twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)

1

1. WITAM WAS

Wszyscy są,

Witam Was,

Zaczynamy już czas,

Jestem Ja,

Jesteś Ty,

Raz, dwa i trzy.


