Wiosna, lato,jesień,zima to się nigdy nie zatrzyma scenariusz zajęć hospitowanych

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 5-6 latków w dnia 26.01.2012 r.

Temat: Wiosna, lato, jesień, zima…to się nigdy nie zatrzyma.

Cele ogólne:

  1. Rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących

w przyrodzie.

  1. Kształtowanie umiejętności dokonywania syntezy głoskowej wyrazów.

  2. Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.

  3. Kształtowanie nawyku aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych.

  4. Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na zadany temat.

Cele szczegółowe:

  1. Rozpoznaje i nazywa we właściwej kolejności poszczególne pory roku.

  2. Dobiera właściwe przedmioty, zwierzęta, kolory kojarzące się z daną porą roku.

  3. Dokonuje syntezy głoskowej wyrazów.

  4. Zgodnie współdziała w zespole, grupie.

  5. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, śpiewa i tańczy do piosenek

z repertuaru dziecięcego.

  1. Poprawnie pod względem językowym wypowiada się na zadany temat.

Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.

Metody:

Pomoce dydaktyczne: obrazki przedmiotów, zwierząt, kolorów kojarzących się z różnymi porami roku; wiersz D. Krawczyńskiej „Pory roku”, zagadki słowne; puzzle z obrazkiem charakterystycznym dla poszczególnej pory roku; piosenki „Niedźwiadek” oraz o tematyce zimowej „Tupu, tup po śniegu”, „Pada śnieg”, karta pracy z 4 porami roku.

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie wierszem albo muzyczne.

Witam was, wszyscy są

Zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy.

  1. Wprowadzenie do tematu- zagadki o porach roku (załącznik nr 1)

  2. Słuchanie wiersza D. Krawczyńskiej „Pory roku” (załącznik nr 2)

  3. Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla poszczególnych pór roku , uzupełniają je na podstawie własnych obserwacji przyrody oraz ilustracji zamieszczonych w książce.

  4. Rozmowa na temat czterech pór roku- dzieci wymieniają swoją ulubioną porę roku

i uzasadniają swoją odpowiedź.

  1. Zabawa ruchowa do piosenki „Niedźwiadek”.

  2. Podział dzieci na 4 grupy- dzieci losują karteczki w określonych kolorach i próbują odgadnąć symbolikę kolorów (biała-zima, żółta- lato, zielona- wiosna, czerwona- jesień).

  3. Szukanie w grupach eksponatów kojarzących się z daną porą roku.

  1. Omówienie zadania- dzieci podnoszą obrazki i wyjaśniają pozostałym grupom dlaczego je wybrały.

  2. Synteza głoskowa wyrazów- nauczyciel głoskuje wyrazy a dzieci odgadują całe słowo

i podnoszą odpowiedni obrazek.

  1. Zadanie grupowe – dzieci szukają w sali kopert oznaczonych kolorem swojej pory roku, wspólnie układają puzzle z pociętego obrazka. Wygrana grupa wybiera piosenkę

o tematyce zimowej, którą dzieci zaśpiewają i zatańczą do niej.

  1. Zabawa dydaktyczna „Prawda, czy fałsz?”- TAK, NIE.

  1. Podsumowanie – powtórzenie przez dzieci jakie są pory roku i w jakiej kolejności po sobie następują.

  2. Karty pracy- ćwiczenie percepcji wzrokowej, dobieranie podpisu do obrazka oraz kolorowanie obrazka z porami roku.

  3. Praca plastyczna w grupach w 2 części dnia- tworzenie obrazka z podanych ilustracji charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Dorysowywanie własnych elementów, kolorowanie.

  4. Załącznik nr 1

  1. Szaro za oknem,

Lśni deszczem podwórko, śpieszy się ptakom,

Jeżom, wiewiórkom.

Smutno w ogródku

I buro w lesie

Co to za pora?

To pewnie…(jesień)

  1. Słońce na łące,

Słońce na plaży,

Biedronka na kwiatku,

Rumieniec na twarzy.

Cały rok czekam na to.

Jaka to pora?...(lato)

  1. Mrozik zamroził wodę w kałuży

I szybko jest ciemno i las się dłuży.

Świat cały przykryła biała pierzyna

Też bywa piękna, choć mroźna …(zima).

  1. Młoda, pachnąca

Świeża, zielona,

Po długiej zimie

Przychodzi do nas…(wiosna).

Załącznik nr 2

Wiersz Doroty Krawczyńskiej „Pory roku”

Złoty listek zaszeleścił, poszybował w niebo,

Zerknął w dół na lasek, pokiwał kolegom,

Co jeszcze mocno trzymają się drzewa:

Czy to liść klonu, a może topoli!

Tyle tych liści, że aż głowa boli

Ten tutaj czerwony, tamten lekko rdzawy,

Uwolnione z gałązek szukają zabawy.

W jesiennym tańcu swawola, wirują,

Ścielą gawry niedźwiedziom, jeżom dom budują.

Zanim przyjdzie zima biała i lodowa,

Calusieńką przyrodę zdążą listki schować.

A zima, choć mroźna, to przecież jest piękna.

W białym, śnieżnym puchu cudowne są święta.

Mikołaj na saniach, dzieci n sankach,

Tylko zimą ulepisz ze śniegu bałwanka.

Potrafi też zima wiać białą zawieją,

Wtedy w ciepłym domku dzieciaki się grzeją.

I czekając na ciepło, szykują Marzannę,

Co sprowadzi zieloną i pachnącą Pannę.

A ta Wiosną zwana, otworzy nam kwiaty,

Obudzi łąki, zabarwi rabaty,

Kolorowe latawce jak barwne motyle,

Pofruną w obłoki, cudowne to chwile!

Powracają boćki z dalekiej podróży,

Ptasie trele wśród drzew piękne lato wróżą.

Coraz cieplej wokół i pachnie powietrze,

To chyba już powiał miły, letni wietrzyk.

Złoto- żółte słońce na błękicie nieba,

I cóż do szczęścia nam więcej potrzeba?

Plusk wody w rzece i piasek na plaży,

Oj, nosek ci się za bardzo przysmażył.

Tak mijają kolejne zimy i jesienie,

I wiosny i lata,

A każda z tych pór roku piękna i bogata.

I bardzo potrzebna do życia przyrodzie,

O tym wie mały i dorosły człowiek.

