Marzena Rogulska

METODYCZNY PLAN LEKCJI

PRZEDMIOT: chemia

KLASA: III liceum

PODRĘCZNIK: Operon część III

TEMAT: Szybkość reakcji chemicznych. Wpływ katalizatora.

CELE OGÓLNE:

I POZNAWCZE: poznanie tematu, pojęć i danych definicji

II WYCHOWAWCZE: kształcenie aktywnego uczestnictwa w lekcji, dyskutowania, wyciągania wniosków i posługiwania się zdobyta wiedzą

III PSYCHOMOTORYCZNE: rozwijanie logicznego myślenia

Część lekcji

Zagadnienie

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

wstępna

powtorzenie

główna

Końcowa

Praca domowa

Co to jest reakcja chemiczna?

Jakie znamy rodzaje reakcji chemicznych?

Jakie parametry na nią wpływają?

Szybkość reakcji chemicznej

Wpływ katalizatora na szybkość reakcji chemicznej

Powtórzenie

Zadaje pytania na temat reakcji chemicznych

Pyta o ich rodzaje

i jak można je opisać, sugeruje, że warunki i otoczenie mają wpływ na zachodzące procesy

Podaje definicję szybkości reakcji

Na podstawie wcześniejszej dyskusji potwierdza domyślenia i wykonuje dane doświadczenia

1) wpływ temp.

rozpuszczanie metalicznego cynku w kwasie solnym, jedna probówka zimna druga ogrzana nad palnikiem

2) wpływ stęż.

powtarza doświadczenie lecz tym razem nie ogrzewa żadnej probówki lecz dobiera dwa różne stężenia kwasu

i ocenia wraz z uczniami wpływ temperatury i stężenia reagentów na szybkość reakcji, podaje równanie kinetyczne reakcji i regułę van `t Hoffa i zadaje przykładowe zadania

Nakierowuje i zaznajamia uczniów z pojęciami: kataliza, katalizator, inhibitor, autokataliza, energia aktywacji, kompleks aktywny

Podaje zastosowanie katalizatorów np. samochodowych

Wykonuje doświadczenie rozkładu wody utlenionej bez oraz z szczyptą tlenku manganu (IV) jako katalizatora

Zadaje kilka pytań dotyczących zagadnień omawianych na lekcji

Zadaje ewentualną pracę domową

Odpowiadają na pytania na podstawie wiedzy z ubiegłych lat, własnych doświadczeń, posiadanego podręcznika

Wyjaśniają że reakcja to każdy proces, w wyniku którego następuje zrywanie lub powstawanie nowych wiązań chemicznych,

Domyślają się że ze względu na stany skupienia reakcje mogą zachodzić w różnych fazach i mogą zachodzić wolno lub szybko

i na podstawie logicznego myślenia twierdzą że temperatura i ciśnienie mogą mieć wpływ na przebieg reakcji i jej szybkość

Robi notatki w zeszycie

Obserwuje doświadczenia wykonywane przez nauczyciela, wyciąga i zapisuje wnioski,

Widzi i rozumie wpływ temp. i stęż. na szybkość reakcji, notuje, zna i rozumie wzór odpowiadający szybkości reakcji, rozwiązuje zadania dotyczące szybkości i stałej szybkości reakcji

Dyskutują na podstawie posiadanej wiedzy oraz poznaja pojęcia, zapisują je w zeszycie

Zostaje poinformowany o użyciu katalizatorów z życiu codziennym

Obserwują wydzielanie pęcherzyków w dwóch zlewkach i widzą wpływ tlenku który przyśpiesza rozkład H2O2

Odpowiada na pytania i utrwala wiedzę

podręcznik

podręcznik, zeszyt

sprzęt i odczynniki laboratoryjne

podręcznik, zeszyt

podręcznik, zeszyt, sprzęt i odczynniki laboratoryjne

Słowno-

naprowadzająca

Słowno - podająca

Słowno-

naprowadzająca

Słowno - podająca

Słowno - podająca

3