Scenariusz zajęć grupy wychowawczej-agresja!!!, różne


Scenariusz zajęć grupy wychowawczej

Osoba prowadząca: Agata Paszkowska-Malarz

Temat: Zachowania agresywne

Data i miejsce przeprowadzenia zajęć: 27.05.2010,

Uczniowie: klasy IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum

Cele główne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Cele terapeutyczne:

Formy pracy:

Metody:

Środki dydaktyczne:

Czas trwania: 1 godzina

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Rundka wstępna- każdy z uczestników otrzymuje od nauczyciela trzy karteczki

samoprzylepne, na których wpisuje trzy skojarzenia dotyczące słowa agresja,

następnie uczniowie przyklejają karteczki na papier, jak promienie.

Nauczyciel odczytuje wszystkie wyrazy wyjaśniając, który promień jest najdłuższy
a co za tym idzie słowo to najczęściej kojarzy się nam z agresją.

2.Mini wykład na temat agresji.

0x01 graphic

Agresja, wg definicji Władysława Szewczuka, to wszelkie działanie

(fizyczne lub słowne) którego celem jest wyrządzenie krzywdy fizycznej lub

psychicznej -rzeczywistej lub symbolicznej -jakiejś osobie lub czemuś, co ją

zastępuje.(słownik psychologiczny :red. W Szewczuk. WP Warszawa 1985)

Agresja w ujęciu psychologicznym to działanie, zachowanie podejmowane
z zamiarem wyrządzenia szkody, dolegliwości. Agresją jest działanie impulsywne,

podejmowane pod wpływem chwili, ale także planowa, metodycznie realizowana

strategia.

Agresją jest zachowanie mające na celu wyrządzenie krzywdy, zadanie cierpienia innej osobie. Są jednak i takie sytuacje, kiedy człowiek, będąc w określonym stanie psychicznym zadaje cierpienie sobie, np. poprzez samookaleczenie. Ten rodzaj agresji to samoagresja, szczególnie często występująca u dzieci i młodzieży.

Przemoc jako termin jest pojęciem szerszym. Są to wszelkie nieprzypadkowe akty godzące w osobistą wolność jednostki lub przyczyniające się do fizycznej, a także

psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnych relacji.

W literaturze psychologicznej podejmuje się czasem próby oddzielenia aktu przemocy

od aktu agresji, zakładając, że celem agresji jest zaszkodzenie ofierze, natomiast celem

przemocy jest wywarcie pewnego rodzaju wpływu.

W przemocy cierpienie, zaszkodzenie jest sposobem osiągania innego celu, np.

wymuszania zachowań pożądanych.

Agresja emocjonalna -mamy z nią do czynienia m.in. wówczas, gdy dziecko przeżywa lek lub złość (np. zostało wyśmiane przez nauczyciela przed całą klasą)
i pod wpływem tych emocji „odpyskowuje„nauczycielowi (agresja słowna np. kpiny, groźby, przezwiska, ośmieszanie, plotkowanie itp.)

Agresja instrumentalna-gdy agresor dąży do osiągnięcia jakiegoś celu kosztem drugiej osoby, wykorzystując swoja przewagę fizyczna lub psychologiczną.

Agresja fizyczna-gdy mamy do czynienia z fizycznym atakiem na druga osobę lub jej własność. Może mieć charakter agresji bezpośredniej, gdy agresor atakuje „przyczynę” swojej złości, lub agresji przemieszczonej, gdy atakowany jest ktoś lub

coś, symbolizuje osobę, której agresor chce wyrządzić krzywdę. Jest często spotykana

w szkole, np., gdy uczeń został upokorzony przez drugiego ucznia, odreagowuje napięcie na

słabszym koledze.

Agresja społeczna, -gdy służy obronie norm i wartości obowiązujących w danej społeczności.( np. policjant, żołnierz)

Agresja rozładowująca- napięcie rozładowywane jest przez niszczenie przedmiotów, rzeczy (wandalizm)

Agresja stymulacyjna-(naśladownicza)-zachodzi, gdy jest wyuczonym modelem zachowania np. ojciec uderzył córkę-córka lalkę

Agresja przemieszczona -ukierunkowana na inny czynnik niż ten, który ja wywołał ojciec się zdenerwował uderzył syna, syn rzuca krzesłem. W procesie uczenia się agresji szczególnie ważną rolę odgrywają najbliżsi, instytucjonalne środowiska wychowawcze oraz współczesne środki przekazu informacji.

3. Praca z tekstem. Uczniowie zostaną podzieleni na grupy lub będą pracowali samodzielnie. Po przeczytaniu fragmentów tekstu mają za zadanie odpowiedzieć na zadane pytania (załącznik nr 1).

4. Formy przemocy. Uczniowie zostaną poproszeni o wypisanie na małych karteczkach rożnych form przemocy, z jakimi spotykają się w szkole, w domu, na podwórku (jeden rodzaj na jednej kartce). Karteczki zostaną zebrane i uporządkowane metodą "słoneczka". Rozmowa na temat: jak ich zdaniem dochodzi do takich sytuacji?; jakie są (mogą być) konsekwencje takiego wydarzenia dla wszystkich jego uczestników (ofiary, sprawcy, świadków)?. Pokazanie uczniom plansz z rodzajami przemocy (załącznik nr 2).

5. Jak możemy radzić sobie z agresją? Uczniowie wypisują swoje sposoby na rozładowywanie negatywnych uczuć, omawiają je i przyklejają na wspólną kartkę. Jak można radzić sobie z negatywnymi emocjami- porady. (załącznik nr 5)

6. Co mogę zrobić będąc świadkiem agresji? Pogadanka przypomnienie, że reagowanie jest bardzo ważne. Rozmowa z uczestnikami komu mogą powiedzieć
o takim zachowaniu (załącznik nr 3). Przedstawienie miejsc gdzie można szukać pomocy.

7.Podsumowanie zajęć (załącznik nr 4), podziękowanie za uczestnictwo.

5


