Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć |
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie Grupa: 6-latki Nauczyciel prowadzący: |
Temat bloku: Muzyka jest wszędzie. Temat dnia aktywności: Nasi ulubieni wykonawcy. Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat ulubionych piosenkarzy, zespołów muzycznych, piosenek przez nie wykonywanych oraz uzasadnianie swojego wyboru - słuchanie płyt CD z piosenkami ulubionych wykonawców dzieci. Zabawy ruchowe pt. „Odszukaj instrument”, „Kolory tańczą”. Malowanie muzyki przy słuchaniu utworu L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa”. Zabawa dydaktyczna pt. „Ukryte instrumenty”. |
Cele ogólne: - wypowiadanie się na temat „Nasi ulubieni wykonawcy” oraz uzasadnianie swojego wyboru; - malowanie swoich odczuć i nastrojów. Cele operacyjne: dziecko: - wypowiada się na temat „Nasi ulubieni wykonawcy” oraz uzasadnia swój wybór; - ćwiczy słuch poprzez identyfikację instrumentów, za pomocą których wydawane są poszczególne dźwięki; - przedstawia na kartce papieru własne odczucia i nastroje związane z wysłuchanym utworem; - wypowiada się na temat wykonanej przez siebie pracy plastycznej; - ćwiczy spostrzegawczość odnajdując ukryte na kartce instrumenty. |
Metody: - metody oparte na słowie: dyskusja; - metody oparte na obserwacji: metoda pokazu; - metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych (wg Cz. Kupisiewicza); - metody programowane: z użyciem podręcznika programowego (wg F. Szloska). |
Środki dydaktyczne: - podręczniki, kredki, klej, nożyczki; - woreczki, tamburyno; - płyta CD z piosenką pt. „Leci marzec”, odtwarzacz CD; - płyty CD przyniesione przez dzieci, z piosenkami ich ulubionych wykonawców; - instrumenty perkusyjne (po dwie sztuki z każdego instrumentu), parawan; - płyta CD z utworem L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa”; - kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, wycinanki, klej, ściereczki; - szarfy i 4 obręcze w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym; - bębenek; - ilustracje przedstawiające kontury różnych instrumentów nałożonych na siebie; - szablony z rebusami. |
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa. |
Czas trwania: 180 min. |
Literatura: - M. Skrobacz, Nasza klasa. Przewodnik metodyczny. Klasa 0, Kielce 2007. |
Szczegółowy przebieg zajęć: |
||
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się); - jakie dźwięki wydają znane wam instrumenty?... spróbujcie je naśladować, np.: bębenek (bum, bum), kołatka (klap, klap), grzechotka (szu, szu), drewienka (puk, puk); 2. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, rozdanie podręczników); - omówienie z dziećmi zadań do wykonania, znajdujących się w podręczniku;
- (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie kredek, kleju, nożyczek).
3. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, prośba o rozłożenie przez dzieci woreczków na podłodze); - prowadzenie ćwiczeń porannych: (1) zabawa pt. „Omiń woreczki”;
(2) zabawa pt. „Woreczek pokazuje…” (wypowiadanie komend, np.: „woreczek pokazuje głowę!”); - wprowadzanie dzieci w błąd (wypowiadanie oraz wskazywanie innych części ciała); (3) zabawa pt. „Nie zgub woreczka”;
(4) zabawa pt. „Podrzuć i złap”;
(5) zabawa pt. „Przeskocz woreczek”;
(6) zabawa pt. „Zmień miejsce”;
- czynności organizacyjne (prośba o odłożenie woreczków). 4. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zapoznanie dzieci z zabawą; - włączenie płyty CD z piosenką pt. „Leci marzec”.
5. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - rozmowa na temat: „Nasi ulubieni wykonawcy”: (1) jakich macie ulubionych piosenkarzy, ulubione zespoły muzyczne, piosenki przez nich wykonywane?; (2) dlaczego lubicie akurat tych wokalistów i te piosenki? - włączenie płyt CD przyniesionych przez dzieci, z piosenkami ich ulubionych wykonawców.
6. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, rozłożenie na podłodze różnych instrumentów perkusyjnych, ustawienie parawanu); - przypomnienie dzieciom dźwięków wydawanych przez poszczególne instrumenty perkusyjne; - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Odszukaj instrument”; - schowanie się za parawanem oraz granie co pewien czas na dowolnym instrumencie perkusyjnym.
7. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie podręczników); - zapoznanie dzieci z ich zadaniem (ewentualna pomoc w wykonaniu zadania). 8. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie); - włączenie płyty CD z utworem L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa” oraz prośba o jego przesłuchanie; - czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie kartek A4, farb, kubków z wodą, pędzli, ściereczek); - przypomnienie dzieciom zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- zapoznanie dzieci z tematem pracy pt. „Malujemy muzykę”; - włączenie wcześniej przesłuchanego utworu;
- pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy. 9. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami); - prośba o ułożenie przez dzieci swoich prac w środku koła; - zapoznanie dzieci z ich zadaniem; - wyznaczanie kolejno dzieci;
- zadawanie pytań do pracy: (1) co czuliście malując swoja pracę? (2) jaki jest nastrój tego utworu? - przedstawienie dzieciom autora i tytułu utworu. 10. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, rozdanie szarf w 4 kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym, rozłożenie 4 obręczy w takich samych kolorach w czterech rogach sali); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Kolory tańczą”; - granie na bębenku na zmianę rytmu do podskoków oraz rytmu do maszerowania.
11. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zapoznanie dzieci z ich zadaniem; - prezentacja różnych ilustracji ukrytych instrumentów.
12. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zapoznanie dzieci z ich zadaniem; - prezentacja szablonów z rebusami.
|
- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem; - dzieci przy pomocy nauczyciela próbują naśladować dźwięki wydawane przez różne, znane im instrumenty;
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zadania do wykonania, znajdujące się w podręczniku (dzieci odgadują i literują nazwy instrumentów znajdujących się w podręczniku); - dzieci siadają przy stolikach oraz wykonują swoje zadanie.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie oraz rozkładają swoje woreczki na podłodze;
- dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, omijając rozłożone na podłodze woreczki. Na przerwę, przykucają obok wybranego woreczka; - dzieci wskazują woreczkiem trzymanym w ręce różne części ciała, których nazwy wypowiada i pokazuje nauczyciel;
- dzieci poruszają się po sali w różnych kierunkach, wykonując pięć kroków z woreczkiem na głowie. Co pewien czas przykucają, wstają i zmieniają kierunek ruchu; - dzieci chodzą po sali, podrzucając i łapiąc woreczki dwoma rękami, a następnie jedną; - dzieci przeskakują przez woreczek leżący na podłodze, do przodu, do tyłu i na boki; - dzieci maszerują w rytm tamburyna w przeciwnych kierunkach, w dwóch współśrodkowych kołach. Na przerwę w grze, zatrzymują się i zamieniają woreczkami i miejscami z dzieckiem stojącym naprzeciwko. Utrzymują kierunek ruchu (koło wewnętrzne w lewo, zewnętrzne w prawo); - dzieci odkładają woreczki na swoje miejsce.
- dzieci stają w kole na dywanie;
- dzieci słuchając piosenki wyklaskują rytm refrenu oraz naśladują jej treść ruchem własnego ciała.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.
- dzieci słuchają przyniesionych przez siebie płyt CD z piosenkami ich ulubionych wykonawców.
- dzieci stają na dywanie;
- dzieci uważnie przysłuchują się dźwiękom wydawanym przez poszczególne instrumenty perkusyjne;
- dzieci poruszają się po sali. Na dźwięk dowolnego instrumentu perkusyjnego zadaniem dzieci jest jak najszybciej rozpoznać instrument, nazwać go i odszukać miejsce, w jakim się znajduje.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci rysują nutowy szlaczek.
- dzieci siadają na dywanie;
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci wspólnie z nauczycielem przypominają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- dzieci słuchając ponownie wcześniej przesłuchanego utworu wykonują pracę plastyczną pt. „Malujemy muzykę”; - dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.
- dzieci siadają w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami;
- dzieci układają swoje prace w środku koła;
- wyznaczone dzieci wypowiadają się na temat wykonanej przez siebie pracy plastycznej; - dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci słysząc grany na bębenku rytm do podskoków, poruszają się w parach w kółeczko, kiedy usłyszą natomiast rytm do maszerowania, odszukują obręcze w kolorze swojej szarfy i maszerują wokół nich w czterech kółkach, klaszcząc w ręce.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci przyglądając się przedstawionym ilustracjom mają za zadanie odszukać instrumenty wśród pomieszanych (nałożonych na siebie) konturów; prawidłowo je nazwać i przeliczyć.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci odgadują słowa zaszyfrowane na szablonach w postaci rebusów. |
- podręczniki;
- kredki, klej, nożyczki.
- woreczki, tamburyno.
- płyta CD z piosenką pt. „Leci marzec”, odtwarzacz CD.
- płyty CD przyniesione przez dzieci, z piosenkami ich ulubionych wykonawców, odtwarzacz CD.
- instrumenty perkusyjne (po dwie sztuki z każdego instrumentu), parawan.
- podręczniki.
- płyta CD z utworem L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa”, odtwarzacz CD; - kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, wycinanki, klej, ściereczki.
- szarfy i 4 obręcze w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym.
- ilustracje przedstawiające kontury różnych instrumentów nałożonych na siebie.
- szablony z rebusami.
|
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 2 -