Scenariusz zajęć z matematyki

Data: 09.09.11 r.

Klasa: I

Czas: 45 min.

Temat lekcji: Rytmy w naszym życiu - zabawa rytmami.

Cele lekcji:

- cel ogólny: umiejętność wykorzystania rytmów w matematyce

- cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

- układać prosty rytm

- odczytywać rytm

- kontynuować rytm o różnych poziomach trudności

- wysłuchiwać i dostrzegać regularność

- wykonywać ciałem ćwiczenia rytmiczne

- dokonać przekładu z informacji słuchowych na czynności manipulacyjno-wzrokowe

- przedstawić następstwa:

• dnia i nocy

• pór roku

• dni tygodnia

wykorzystując rytmiczną organizację czasu

- wskazać różnice między kalendarzami, którymi posługują się ludzie


Ogniwo lekcji

Treści lekcji

Metody kształcenia

Formy kształcenia

Materiały dydaktyczne

Czas (min.)

Czynności organizacyjne

- Powitanie uczniów

- Sprawdzenie obecności

- Zapisanie tematu zajęć

Tablica

4 min.

Wprowadzenie do nowego tematu

- Zapoznanie z pojęciem rytmu

- Rozmowa na temat tego, gdzie uczniowie spotykają rytmy

Podająca,

poszukująca, pogadanka

Zbiorowa

7 min.

Realizacja treści nowego tematu i ćwiczenia

- Układanie prostego rytmu

- Odczytywanie rytmu

- Kontynuowanie rytmu o różnych poziomach trudności

- Wysłuchiwanie i dostrzeganie regularności

- Wykonywanie ciałem ćwiczeń rytmicznych

- Dokonywanie przekładu z informacji słuchowych na czynności manipulacyjno-wzrokowe

- Przedstawianie następstwa dnia i nocy, pór roku i dni tygodnia, wykorzystując rytmiczną organizację czasu

- Wskazanie różnic między kalendarzami, którymi posługują się dorośli

Praktyczna

Indywidualna, zbiorowa

- Figury geometryczne z papieru

- Koła

- Kalendarze

- Kartoniki z symbolami

25 min.

Rekapitulacja

Wskazywanie przez uczniów występowania rytmów w ich życiu

Poszukująca

Zbiorowa

6 min.

Zadanie i omówienie pracy domowej

Przygotowanie rytmu swojego dnia

Praktyczna

Indywidualna

Zeszyt w kratkę do matematyki

2 min.

Zakończenie zajęć

Pożegnanie uczniów

1 min.

Plan lekcji:


Przebieg lekcji:

1. Temat lekcji: Rytmy w naszym życiu - zabawa rytmami. (do 8:04)

2. Wprowadzenie do nowego tematu: (do 8:11)

Zapoznanie uczniów z pojęciem rytmu w matematyce i uświadomienie im, że od początku życia rytmy im towarzyszą; przedstawienie rytmu jako regularność, powtarzalność.

Pytania do pogadanki:

- Gdzie można spotkać rytm?

- Jak sądzicie, gdzie w matematyce natkniemy się na rytmy?

- Czy dostrzegacie rytmy w swoim życiu?

3. Realizacja treści nowego tematu i ćwiczenia: (do 8:36)

I część: ćwiczenia rytmiczne sprzyjające dostrzeganiu regularności:

ćw. 1. układanie rytmu z dwóch elementów, np. kółko, kreska

ćw. 2. odczytywanie i kontynuowanie rytmu, np. kółko, kreska, kreska

ćw. 3. kontynuowanie trudniejszych rytmów, np. kółko, trójkąt, kreska

II część:

wysłuchiwanie i wyklaskiwanie rytmu podanego przez nauczyciela

III część:

ćwiczenia rytmiczne wykonywane ciałem, np. podskok, przysiad, przysiad

IV część: przekładanie zauważonych prawidłowości:

ćw. 1. przełożenie wysłuchanego rytmu na figurę geometryczną, np. klaśnię-cie, tupnięcie, podskok - każdemu elementowi uczeń ma nadać symbol i ułożyć rytm

ćw. 2. stopniowe zwiększanie poziomu trudności zadań

V część: rytmiczna organizacja czasu:

ćw. 1. uświadomienie uczniom stałego następstwa dnia i nocy

ćw. 2. uświadomienie uczniom stałego następstwa pór roku

ćw. 3. uświadomienie uczniom stałego następstwa dni tygodnia - dodatkowo ewentualne wprowadzenie wierszyka:

„Tydzień dzieci miał siedmioro: Wtorek Środę wziął pod brodę:

- niech się tutaj wszystkie zbiorą. - chodźmy sitkiem czerpać wodę.

Ale przecież nie tak łatwo Czwartek igłą w górze grzebie

radzić sobie z liczną dziatwą. i zaszywa dziury w niebie.

Poniedziałek już od Wtorku Chcieli pracę skończyć w Piątek,

poszukuje kota w worku. a to ledwie był początek…”

VI część: pokazanie uczniom różnego rodzaju kalendarzy, a następnie ustalenie, jakie cechy mają one różne

4. Rekapitulacja: (do 8:42)

Uczniowie są proszeni o wskazanie rytmów, jakie występują w ich życiu, podając proste przykłady, np. zabawa, nauka, nauka czy lekcja, przerwa, lekcja.

5. Zadanie i omówienie pracy domowej: (do 8:44)

Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową, mającą na celu utrwalenie zdobytych na lekcji umiejętności. Muszą oni przygotować rytm swojego dnia i przedstawić go za pomocą wybranych przez siebie symboli. Rytm muszą narysować w zeszycie do matematyki. Przykład:

kółko - uczeń wstaje

trójkąt - uczeń idzie do szkoły

kreska - uczeń wraca ze szkoły

kwadrat - uczeń idzie spać

6. Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciach i żegna się z uczniami. (do 8:45)