SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI
Informacje podstawowe:
Temat: Tworzenie i formatowanie tabel.
Czas trwania lekcji: 45min
Data lekcji: 17.11.2010r
Miejsce lekcji: pracowania komputerowa nr 41
Klasa: 5a
Cele lekcji:
Ogólne:
- nabycie umiejętności wstawiania, tworzenia i formatowania tabel w edytorze tekstu Word.
Operacyjne:
- uczeń zna zasady tworzenia i modyfikowania tabel,
- uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: tabela, komórka, wiersz, kolumna
utworzyć tabelę
poruszać się między komórkami tabeli,
zmienić szerokość kolumn i wierszy,
zaznaczyć komórkę, wiersz, kolumnę,
scalić i podzielić komórki,
wstawiać tekst w komórki,
obramować, wypełniać kolorem, cieniować tabelę
Plan lekcji:
Ogniwo lekcji |
Treści kształcenia |
Metody kształcenia |
Formy kształcenia |
Media dydaktyczne |
Czas (min) |
Czynności organizacyjne |
- Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności - Zapisanie tematu lekcji |
|
|
Tablica |
3 |
Ewaluacja wiedzy |
Formatowanie podanego tekstu wg wskazań nauczyciela: - wyjustuj, wyśrodkuj, - wyrównaj do prawej, lewej, - pochyl, podkreśl, pogrub, - zmień kolor i rozmiar czcionki. |
Kontrola praktyczna |
Indywidualna |
- Komputery z systemem operacyjnym Windows XP, - Edytor tekstu Word, - Plik z tekstem do sformatowania |
5 |
Wprowadzenie do nowego tematu |
- Porównywanie tych samych danych przedstawionych w tekście i w tabelce. - Zalety wypływające z stosowania tabel |
- Pokaz - Rozmowa |
Grupowa |
- Plik z tekstem z danymi - Plik z tabelką z danymi - Projektor multimedialny |
5 |
Realizacja treści nowego tematu
|
- Wyjaśnienie pojęć: tabela, komórka, kolumna, wiersz, - Wstawianie tabeli, - Poruszanie się między komórkami tabeli, - Zmienianie szerokości kolumny lub wiersza, - Wstawianie tekstu w tabelę - Zaznaczanie komórki, kolumny, wiersza, - Scalanie i podział komórek, - Obramowanie i cieniowanie tabeli |
- Pokaz - Metoda praktyczna |
Indywidualna |
- Komputery z systemem operacyjnym Windows XP, - Edytor tekstu Word, - Projektor multimedialny
|
10 |
Notatka |
- Wyjaśnienie pojęć: tabela, komórka, wiersz, kolumna - Instrukcja wstawiania tabeli |
|
|
Notatka na kartkach ksero dla każdego ucznia |
2 |
Ćwiczenie |
- Samodzielne wykonanie tabeli według wzoru - Zapisanie pracy |
Metoda praktyczna |
Indywidualna |
- Komputery z systemem operacyjnym Windows XP, - Edytor tekstu Word, - Wzory tabel dla uczniów |
15 |
Rekapitulacja |
Powtórzenie zalet stosowania tabel.
|
Rozmowa |
Grupowa |
|
2
|
Zadanie i omówienie pracy domowej |
Wykonanie planu lekcji w formie tabeli i atrakcyjne sformatowanie jej wg własnego uznania. |
|
|
|
2 |
Zakończenie zajęć |
Pożegnanie uczniów |
|
|
|
1 |
Przebieg lekcji:
Temat: Tworzenie i formatowanie tabel. ( do 8:03 )
Ewaluacja wiedzy ( do 8:08 )
Trzech wybranych przez nauczyciela uczniów formatuje na ocenę podany tekst wg wskazań:
- wyjustuj,
- wyśrodkuj,
- wyrównaj do prawej/ lewej,
- pochyl,
- podkreśl,
- pogrub,
- zmień kolor i rozmiar czcionki
Wprowadzenie do nowego tematu ( do 8:13 )
Pytania i polecenia do przedstawionego tekstu i tabeli:
- (kilka poleceń wyszukania danych w tekście i tabelce)
- Które dane zostały przedstawione czytelniej: w tekście czy w tabelce ?
- Kiedy warto korzystać z przechowywania danych w tabeli?
Zalety stosowania tabel:
- czytelność informacji
- szybsze zapoznanie się z różnymi rodzajami informacji
- ułatwiają porównywanie danych
- itp.
Realizacja treści nowego tematu ( do 8:23 )
Wyjaśnienie pojęć: tabela, komórka, kolumna, wiersz,
- Tabela jest siatką wierszy i kolumn składającą się z pól, zwanych komórkami, w których można umieszczać teksty lub inne obiekty
- komórka
- kolumna
- wiersz
Wstawianie tabeli:
- Otwieramy program Word. Ustawiamy czcionkę Times New Roman 12pkt.
- Wybierz Menu: Tabela - Wstaw tabelę.
- W oknie dialogowym ustawiamy ilość kolumn (np. 7) i ilość wierszy (np. 5).
- Szerokość kolumn- pozostawiamy Auto (oznacza to, że kolumny ustawiają się w równych odstępach od marginesów)
Poruszanie się między komórkami tabeli:
- Do poruszania się między komórkami tabeli służy klawisz Tab lub klawisze strzałkowe,
- Za pomocą myszki wstaw kursor w drugiej komórce piątego wiersza,
- Klawiszami strzałkowymi przesuń kursor do ostatniej komórki ostatniego wiersza,
- Wróć kursorem do pierwszej komórki pierwszego wiersza.
Zmienianie szerokości kolumny lub wiersza:
- Aby zmienić szerokość kolumny ustawiamy kursor myszy na pierwszej pionowej, wewnętrznej krawędzi tabeli. Zamiast strzałki widzimy teraz coś innego. Trzymając lewy klawisz myszy przesuwamy krawędź w prawo( rozszerzamy kolumnę) lub w lewo (zwężamy kolumnę).
Wstawianie tekstu w tabelę:
- Aby wstawić tekst w tabelę ustawiamy kursor myszy w komórce, w której chcemy coś napisać.
Zaznaczanie komórki, kolumny, wiersza:
- Chcąc zaznaczyć komórki ustawiamy kursor myszy w lewym, dolnym rogu pierwszej komórki tabeli, a gdy przybierze postać strzałki- klikamy.
- Chcąc zaznaczyć wiersz ustawiamy kursor z lewej strony tabeli i klikamy - zobaczymy białą strzałkę.
- Chcąc zaznaczyć kolumnę, ustawiamy kursor nad kolumną, a gdy przybierze postać czarnej strzałki- klikamy.
Scalanie i podział komórek:
- Menu: Tabela- Scal komórki
- Menu: Tabela- Usuń komórki
Obramowanie i cieniowanie tabeli:
- Zaznacz tabelę( lub jej fragment )
- Aby zmodyfikować obramowanie wybierz: Menu: Format- Obramowanie i cieniowanie zakładka: Obramowanie, wybierz styl, kolor, szerokość. Zastosuj do: Tabela.
- Aby zmienić wypełnienie kolorem (cieniowanie) tabeli wybierz: Menu: Format- Obramowanie i cieniowanie zakładka: Cieniowanie, wybierz kolor, deseń. Zastosuj do: Tabela.
Notatka ( do 8:25 )
Rozdanie każdemu uczniowi notatki
Ćwiczenie ( do 8:40 )
Samodzielne wykonanie tabeli wg wzoru podanego przez nauczyciela ( kilka wersji tabelek na kartkach, po jednej dla każdego ucznia)
Zapisanie wykonanej pracy w folderach uczniów
Rekapitulacja ( do 8:42 )
Powtórzenie zalet stosowania tabel
Zadanie i omówienie pracy domowej ( do 8:44 )
Wykonanie planu lekcji w formie tabeli i atrakcyjne sformatowanie jej wg własnego uznania
Zakończenie zajęć ( do 8:45 )