lekcja wf, SZKOŁA ŻAK, metodyka


Halina Topolska

Gimnazjum nr 1 w Zaleszanach

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

PRZEPROWADZONEJ W KLASIE I GIMNAZJUM

Dla nauczycieli i uczniów klasy Ia

Temat: Nauka skoku rozkrocznego przez kozła.

Cele lekcji:

cechy motoryczne: szybkość, siła, skoczność, zwinność.

Umiejętności: uczeń potrafi w poprawnej formie wykonać skok rozkroczny przez kozła, oraz łączyć przewroty w przód i w tył, potrafi dokonać samokontroli i samooceny, posługując się Indeksem Sprawności Fizycznej, umie stosować zasady bezpieczeństwa.

Wiadomości: uczeń zna zasady poprawnej techniki wykonania skoku rozkrocznego przez kozła, zna zasady prawidłowej rozgrzewki i rozumie znaczenie utylitarnego wykorzystania umiejętności gimnastycznych.

Akcent wychowawczy: uczeń umie współpracować w zespole, jest śmiały i odważny, gotowy do niesienia pomocy swoim kolegom, ma poczucie więzi grupowej, kieruje się dyscypliną i samodyscypliną, dba o poszanowanie sprzętu.

Forma: małe obwody ćwiczebne

Metoda: naśladowcza ścisła, zabawowa, zadaniowa ścisła, programowanego uczenia się.

Przybory: piłki lekarskie, piłka koszykowa, szarfy, materace, odskocznie, kozioł, skrzynia, ławeczki, stopery, stojaki, radiomagnetofon.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Tok lekcji

1

Część I wstępna

10 min.

1. Czynności organizacyjno - porządkowe

2. Motywacja do uczestnictwa w lekcji

Zadania do realizacji

2

  1. zbiórka

  2. raport

  3. powitanie okrzykiem „Czołem”.

Podanie tematu i celu lekcji, oraz sposobu jej realizacji.

  1. Uczniowie podają wyniki próby na siły mięśnie brzucha.

  2. Nauczyciel sprawdza pracę domową i ocenia sprawność indywidualną.

Uwagi

3

dwuszereg w siadzie skrzyżnym.

Rozmowa.

3. rozgrzewka psychomotoryczna. Aktywizacja grupy.

Kształtowanie inwencji uczniów

1.Zabawa ożywiająca „Berek z piłką lekarską”.

Przebieg zabawy: uczeń w roli berka stara się dotknąć któregokolwiek z uciekających.

2. Ćwiczenia ogólnorozwojowe z użyciem ławeczek.

- Swobodny bieg po ławeczce.

Uczniowie wykonują ćwiczenia indywidualnie lub w parach.

3. zabawy z akcentem na siłę i równowagę.

a. wyścig z przenoszeniem ławeczki w siadzie okrocznym:

uczniowie siedzą na ławeczkach, na sygnał wstają i starają się jak najszybciej przenieść ławeczkę na drugą stronę sali. Po zakończeniu wyścigu siadają ponownie w siadzie okrocznym, twarzą w kierunku prowadzącego.

b. kto zajmie pierwsze miejsce na listwie ławeczki:

uczniowie w rzędach w odległości 10m od ławeczek, na sygnał cały rząd biegnie w kierunku ławeczki, a następnie stara się jak najszybciej ustawić na jej listwie, zachowując równowagę, który spadnie powtarza od początku.

Uczniowie ćwiczą przy muzyce.

Samokontrola poprawnego wykonania.

Po zakończeniu wyścigów uczniowie przyjmują pozycję skorygowaną - ramiona w skurczu pionowym.

Część końcowa

5-7 min

5.Uspokojenie organizmu

6.Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze

7. Nastawienie uczniów do wykonania samodzielnych zadań

i ćwiczeń w czasie wolnym

1. Uczniowie zapoznają się z programem na stanowiskach

Zadania z umiejętności i motoryczności

I. Zadanie główne - nauka skoku rozkrocznego przez kozła.

  1. Z krótkiego rozbiegu naskok na odskocznię i przeskok ponad przyborem ( piłka lekarska).

  2. Z postawy na niskiej skrzyni skok rozkroczny przez kozła.

  3. Z krótkiego rozbiegu po górnej cz ęści skrzyni naskok na odskocznię i skok rozkroczny przez kozła.

  4. Z krótkiego rozbiegu skok rozkroczny przez kozła po odbiciu się z jednej lub dwóch odskoczni. II

II. Zadanie dodatkowe - doskonalenie przewrotu w przód i tył.

1.Przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego.

2. Przewrót w tył do przysiadu podpartego

  1. Przewrót w przód z rozbiegu i naskoku obunóż przez przeszkodę ( piłka lekarska), lub bez przeszkody, a następnie drugi przewrót do przysiadu podpartego.

  2. Seria przewrotów: przewrót z naskoku, przewrót w przód z przysiadu podpartego , przewrót w tył-postawa.

Ćwiczenie A

Zamknij oczy i przejdź między stojakami

Część II

główna

ok. 30 min

4. realizacja zadania głównego, zadań dodatkowych i uzupełniających.

Kształtowanie inwencji uczniów

Siad skrzyżny - podanie zadań lekcji na kartkach.

Objaśnienie i pokaz zadania głównego,

uczniowie przechodzą do kolejnej fazy

Co 1'5 min na gwizdek ciągły.

Zmiana stanowisk co 7 min.

Po realizacji wszystkich ćwiczeń

każda grupa wykonuje dowolne ćwiczenie rozluźniające i oddechowe( po realizacji własnych zadań).

Indywidualizacja

Ćwiczenie B

Rzuć do kosza z zamkniętymi oczami.

III. Zadanie uzupełniające - kształtowanie skoczności szybkości i siły.

  1. Przeskoki zawrotne wzdłuż dwóch ławeczek.

  2. Starty z różnych pozycji wyjściowych

  3. Podciąganie się na rękach wzdłuż ławeczki z piłką lekarską między stopami.

  4. Pomiar szybkości i skoczności według indeksu sprawności fizycznej - próba samokontroli i samooceny.

1.Ćwiczenie uspokajające

Pojedynczo, leżenie tyłem w rozkroku, rozluźnić mięśnie rąk i nóg.

2.Korekcja postawy

  1. zwis na drabince z podciąganiem kolan do klatki piersiowej

  2. siad skrzyżny , łopatki ściągnięte - „zapinanie guzika.”

1.Zbiórka

  1. krótka analiza braków i samoocena własnych możliwości.

  2. Pokaz zadania głównego przez najlepiej wykonującego ucznia

  3. Uczniowie podają swoje wyniki z prób sprawności fizycznej.

  4. Zadanie do domu: zmierz za pomocą ISF - gibkość.

Uczniowie zapisują

wyniki testu

Zebranie sprzętu,

likwidacja stanowisk

Rozsypka przy

muzyce

Dwuszereg przy

drabinkach

Ocena realizacji

zadań:

uwagi o popełnionych

błędach,

wyróżnienie najlepiej ćwiczących i najlepszych zespołów

zespołów za

aktywność

Wyznaczeni

uczniowie odnoszą

sprzęt i wietrzą salę.


