KONSPEKT ZAJĘĆ

I część statyczna

  1. DATA: 23.02.2010

  1. GRUPA WIEKOWA: 6 -latki

  1. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

Rytmy i rytmiczna organizacja czasu

- Układanie szeregów według podanego rytmu.

- Wychwycenie sekwencji i kontynuowanie rytmu, np. wyklaskiwanie, wyśpiewywanie, wygrywanie.

Układanie szlaczków zgodnie z instrukcją.

  1. TEMAT ZAJĘĆ:

Zabawa matematyczna „Ułóż rytm”

  1. CELE ZAJĘĆ:

Dziecko:

  1. METODY PRACY:

Słowne: instrukcja,
Oglądowe: pokaz
Praktycznego działania: metoda ćwiczeń

  1. FORMY PRACY:
    indywidualna, zbiorowa

  2. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

figury geometryczne w różnych kolorach, klocki, pałeczki

  1. LITERATURA:

Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009

Gruszczyk-Kolczyńska E., Zielińska E. Dziecięca matematyka. Edukacja matematyczna dzieci w domu, w przedszkolu i szkole Wa-wa 1997

10)PROWADZĄCA

II część dynamiczna

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Część wstępna

Uświadomienie celu zajęć

1. Powitanie dzieci przez przekazanie iskierki

Jakie znacie figury geometryczne?

Czy potraficie odszukać figury geometryczne w swojej sali przedszkolnej?

Dzisiaj będziemy układać ryt

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym przed nauczycielką.

Część główna

1. Ćwiczenia sprzyjające dostrzeganiu regularności

Nauczycielka układa na dywanie rytm z figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt.

-1-1-1

-2-1-2

Dzieci dokańczają podany rytm.

2. „Patysie” leżące, stojące, ukośne - zabawa logorytmiczna

Osoba prowadząca zabawę układa na dywanie 2 drążki: pierwszy pionowo - drugi poziomo. Następnie pyta: teraz tak, a dalej jak?

Następnie układamy 3 drążki - leżący - stojący - ukośny…

Dzieci kontynuują rytm układając drążki według podanego wzoru ; stojący - leżący - stojący - leżący….

3. Praca w grupach

Nauczycielka daje dzieciom klocki. Jedno z dzieci układa rytm. Kolejne dokładają po kolei.

Dzieci podzielone są na dwie grupy. Zadaniem ich jest kontynuowanie rytmu.

Nauczycielka inscenizuje ruchem rytm.

-koło- klaśnięcie

-kwadrat- tupnięcie

-trójkąt-podniesienie rąg w górę

Zadaniem dzieci jest odgadnięcie i dokończenie.

Część końcowa

Podsumowanie zajęć. Ocena zajęć przez dzieci.