SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

20.10.2010 r.

TEMAT BLOKU: Jacy jesteśmy.

TEMAT DNIA: Gdy chorujemy.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:

METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zabawa na powitanie:

„Lustro” - uczniowie dobierają się parami i stają twarzami do siebie. Jedna osoba z pary wykonuje dowolne czynności higieniczne, a druga je naśladuje - jest lustrem swojego partnera. Następnie zmiana ról. Nauczycielka podpowiada kolejne czynności: mycie zębów, kąpiel, czesanie włosów, czyszczenie uszu, mycie rąk.

2. Pogadanka na dywanie na temat zdrowego trybu życia:

- co to jest higiena?

- dlaczego jest taka ważna w życiu człowieka?

- co jeszcze musimy zrobić , aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

3. Praca plastyczna w grupach:

Nauczycielka dzieli uczniów na trzy grupy rozdając im kolorowe wizytówki. Każdy wpisuje swoje imię i przyczepia wizytówkę. Nauczycielka wyznacza także przewodniczącego grupy, który będzie decydował o przydziale pracy oraz pilnował porządku.

Zadaniem grup jest zaprojektowanie i wykonanie humorystycznych plakatów, obrazujących powiedzenia o zdrowiu. Każda z grup losuje zadanie do zilustrowania:

Na końcu prezentacja plakatów przez poszczególne grupy. Krótkie omówienie ich treści i ocena pomysłowości i estetyki.

3. Opowiadanie „Zachorowałem”.

Nauczycielka czyta tekst „Zachorowałem”.

Pogadanka:

- dlaczego mama denerwowała się w czasie wizyty Alcesta i po niej?

- czy Mikołajek zachował się odpowiedzialnie jedząc tyle słodyczy?

- dlaczego Alcest odwiedził Mikołajka?

- jak zachował się Alcest?

- jak należy dbać o chorych kolegów?

- jak należy zachować się w czasie odwiedzin u chorego kolegi?

4. Praca z zeszytem ćwiczeń - zad. 3, str. 72 - uzupełnianie zdań o zasadach podczas odwiedzin u chorego.

5. Burza mózgów:

Zbieranie pomysłów na zabawy, w które można się bawić z chorym kolegą. Nauczycielka zapisuje wszystkie dopowiedzi na tablicy, bez oceniania ich. Następnie wszyscy zastanawiają się, które pomysły są nieprzydatne i na tablicy zostają tylko odpowiednie pomysły.

Następnie jedna z zabaw zostaje przeprowadzona - nauczycielka może zaproponować zabawę „Kartofelki” - karta pracy.

6. Zabawa ruchowa:

Pogadanka:

- czy tor przeszkód jest odpowiednią zabawą z chorym kolegą?

„Tor przeszkód” - nauczycielka ustawia tor przeszkód na korytarzu z gotowych elementów.

7. Rozwiązywanie zadań matematycznych - przekroczenie progu dziesiątkowego. Dzieci przygotowują plansze do liczenia i kolorowe żetony. Nauczycielka zapisuje zadanie na tablicy, przyczepia kolorowe kółka, a uczniowie układają żetony na planszy. Zapis działania na tablicy i w zeszytach. Następnie manipulacja żetonami i kółkami- dopełnianie do 10 i wykonanie obliczenia. Zapis rozwiązania w zeszycie i na tablicy. Wspólne skonstruowanie odpowiedzi.

„ Zosia ma 7 zielonych piłek, a Ola ma 5 żółtych. Ile piłek mają razem dziewczynki?”

8. Praca z zeszytami ćwiczeń:

Rozwiązywanie zadań tekstowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Przedstawianie rozwiązań na osi liczbowej - ćw. 1 i 2, str. 71.

Omówienie różnych sposobów leczenia na podstawie ilustracji w zeszycie ćwiczeń i własnych doświadczeń uczniów - wykonanie obliczeń z wykorzystaniem liczb w kolorach - zad. 4, str. 72.

Zadanie domowe: zad. 3, str. 72.

9. Wzorowe czytanie przez uczniów wiersza „Na zdrowie”. Wyjaśnienie znaczenia wyróżnionych wyrażeń i zastosowanie ich w tekście z lukami - zeszyt ćwiczeń zad. 1 i 2, str. 84.

Wykonanie w zeszycie rysunku do dowolnie wybranego wyrażenia.