SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PROWADZONEJ PRZEZ NAUCZYCIELKĘ ELŻBIETĘ ZUTEREK
W GRUPIE IV
Temat: „Czarodziejskie figury” - ćwiczenia i zabawy rozwijające umiejętność rozpoznawania kształtów poznanych figur geometrycznych.
Cele ogólne: rozwijanie umiejętności znajomości figur geometrycznych oraz znajomości liczenia w zakresie 1 - 8
Cele operacyjne:
Dziecko: - kojarzy kształty figur geometrycznych z ich nazwą
przelicza w zakresie 1 - 8
potrafi zaprojektować dowolną kompozycję z figur geometrycznych
rozpoznaje napisane swoje imię
ćwiczy uwagę i spostrzegawczość
odwzorowuje kształty znanych figur geometrycznych
wzmacnia wiarę we własne możliwości poprzez samodzielne wykonywanie ćwiczeń
Metody: czynna - zadań stawianych do wykonania
słowna
oglądowa
Środki dydaktyczne: koperty z figurami geometrycznymi, emblematy z cyframi od 1 do 8, duże sylwety figur geometrycznych wycięte z kartonu, emblematy figur geometrycznych z imieniem dla każdego dziecka, klocki Dienesa
kredki, klej, wiersz D. Wawiłow „Trójkątna bajka”, CD.
Przebieg
Powitanie - dzieci stoją w kręgu i witają się z gośćmi
Wszyscy są witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
Inscenizacja bajki Danuty Wawiłow „Trójkątna bajka”.
Krótka rozmowa na temat figur geometrycznych, wyszukiwanie figury geometrycznej ze swoim imieniem
Zabawy z figurami
Zabawa dydaktyczna „Kółeczka”
Gdy dzieci słyszą muzykę poruszają się po sali, gdy muzyka milknie
nauczycielka pokazuje emblemat z cyfrą (od 1 do 8 ) i dzieci muszą
zrobić kółeczka składające się z tylu dzieci ile wskazuje cyfra.
Dzieci, które nie mogą stworzyć kółeczka przykucają.
„Zgadnij jaka to figura”
Dzieci siedzą w parach jedno za drugim tworząc dwa rzędy. Dzieci z pierwszego rzędu otrzymują koperty z figurami geometrycznymi, dzieci z drugiego rzędu otrzymują po jednej figurze , którą muszą narysować na plecach dziecka siedzącego przed nim. Dzieci z pierwszego rzędu szukają w kopercie odpowiedniej figury i na sygnał wszyscy podnoszą figury do góry sprawdzając prawidłowość wyboru - zmiana
„Budujemy zamek”
Każde dziecko otrzymuje emblemat z figurą. Dzieci tańczą w rytm muzyki. Na sygnał ustawiają się pod planszą niedokończonego zamku (w danym kolorze) i próbują wykończyć zamek z figur geometrycznych dokładając odpowiednią figurę w brakujące miejsce.
Przejście do stolików.
Na stolikach przygotowane są koperty z figurami geometrycznymi różnej wielkości (po 8 z każdego kształtu) dla dzieci 6-letnich oraz figury „luzem” dla dzieci 5-letnich, kredki, klej.
Zadaniem dzieci jest wyklejenie z figur zamku a następnie pokolorowanie tła. Dodatkowym zadaniem dla dzieci 6-letnich jest przeliczenie figur i wpisanie odpowiedniej cyfry w okienko.
Umieszczenie prac dzieci na wystawce.
Porządkowanie miejsca pracy.