Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

TEMAT : „Figury”- wyrabianie umiejętności porządkowania elementów w trakcie wyznaczania konsekwentnych serii na podstawie wiersza „Kolorowe klocki”

Utrwalenie znajomości figur geometrycznych oraz umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5.

OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:

Poznawanie zbiorów przedmiotów. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według cech jakościowych. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według ich kształtu i liczebności. Liczenie elementów zbioru.

CELE GŁÓWNE:

-klasyfikowanie zbiorów na podstawie cech jakościowych ( wielkość , kolor)

-porównywanie liczebności zbiorów : równo, mniej, więcej, więcej o jeden, mniej o jeden

-kształtowanie pojęcia liczby głównej do pięciu

-posługiwanie się liczebnikami głównymi 1-5.

-wzbogacanie czynnego słownika dzieci, słuchanie utworów literackich recytowanych przez nauczyciela

CELE OPERACYJNE:

Dziecko

-swobodnie wypowiada się na temat wysłuchanego utworu

-potrafi segregować przedmioty ze względu na wspólne cechy: kolor

-przelicza elementy zbioru

-posługuje się określeniami o jeden mniej, o jeden więcej

-zna charakterystyczne cechy figur geometrycznych

-rozumie instrukcję nauczyciela i według niej układa patyczki, klocki, figury w szereg, proponuje własne układy

-zgodnie z kodem koloruje obrazek z figur geometrycznych

-potrafi skupić uwagę na dłuższą chwilę.

FORMA PRACY: z całą grupą

METODY PRACY: słowna, czynna, oglądowa.

POMOCE: figury geometryczne, wzory budowli z figur geometrycznych,

krążki, patyczki, duże obręcze, szarfy, płyta CD

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Zabawa ruchowa „ Po dwa....po trzy” ( z wykorzystaniem dużych obręczy).

Dzieci biegają w rytm muzyki , na hasło „ Po dwa....po trzy” zajmują miejsca w obręczach.

2.Wysłuchanie wiersza „Kolorowe klocki” - omówienie jego treści.

Kolorowe klocki dostał Krzyś od mamy.

A wszystkie kolory chyba dobrze znamy.

Są klocki brązowe, jak poranna kawa.

Są klocki zielone, jak wiosenna trawa.

Są klocki niebieskie, jak kwiaty na łące.

Są klocki żółciutkie zupełnie, jak słońce.

Z takich barwnych klocków zbudował Krzyś domek.

I z tego wysiłku sam stał się czerwony.

3.Segregowanie klocków wg kolorów, kształtu, wielkości i grubości.

4.Porównywanie liczebności zbiorów bez konieczności liczenia.

5. Przeliczanie elementów zbioru (podpisywanie cyframi), utrwalenie cyfr wcześniej poznanych.

6.”Ułóż tyle samo”- odwzorowywanie liczebności patyczkami.

7. Zabawa ruchowa przy muzyce utrwalająca kolory „ Znajdź swoją parę”-

zabawa orientacyjno- porządkowa (dzieci losują karteczki, na których są figury w różnych kolorach przy dźwiękach muzyki swobodnie poruszają się po sali, na przerwę w muzyce:

  1. szukają swojej pary, np. zielony trójkąt i zielony trójkąt

  2. dzielą się na grupy

8. „Pokoloruj wg. kodu”- karta pracy.

9. „Moja budowla”- tworzenie własnych budowli klocków geometrycznych.

11.”Jak się czułeś na zajęciu?”- ewaluacja