Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Data: 25.10.2007

Grupa: 6-5latki

Temat: Kasztanowe zabawy z mamą w przedszkolu.

Cele:

- utrwalanie pojęć geometrycznych

- rozwijanie orientacji w przestrzeni

- kształtowanie umiejętności liczenia

- przygotowanie do nauki czytania

- rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem

-ukazanie rodzicom różnych sposobów pracy z dziećmi

-aktywizowanie dzieci do pracy twórczej

Metody: czynne, aktywizujące, zadaniowe

Formy pracy: praca z całą grupą oraz praca indywidualna

Środki dydaktyczne: kasztany, plansze z narysowanymi układami kasztanów, obrazki do głoskowania, plansza z obrazkami i modelami wyrazów, karty do indywidualnej pracy dziecka, kredki, płyta CD z nagranymi piosenkami, tamburyno

Przebieg zajęcia:

  1. Piosenka na powitanie „W zerówce jest nas wiele” oraz zabawa „Ludzie do ludzi” - dzieci witają się z rodzicami przez podanie ręki, dotykanie nosów, całuski…

  2. Zabawa rytmiczna - reakcja ruchowa na różnego rodzaju muzykę, na przerwę w muzyce dzieci wybierają z pojemnika tyle kasztanów, ile wskazuje liczba.

3. Układanie kasztanów na kartce wg poleceń:

- połóż 2 kasztany do góry i 1 na dole kartki

- połóż 3 kasztany z prawej strony, a 1 z lewej strony

- ułóż 5 kasztanów w szeregu, zaczynając od lewej strony

- wskaż kasztan: 1, 5, 2 …

4. Układanie kasztanów wg wzorów narysowanych na tablicy.

5. Piosenka „Niegrzeczna myszka”.

6. Analiza słuchowa wyrazów, układanie modeli wyrazów z kasztanów - dzieci indywidualnie pod każdym obrazkiem układają tyle kasztanów, ile słyszą głosek, wysłuchiwanie pierwszej, ostatniej, przeliczanie głosek.

7. Zabawa integracyjna Dziecko - Rodzic:

- wstają ci, którzy mają np. głoskę A na początku swego imienia, krótkie włosy, spódnicę, spodnie…

8. Zagadki fonetyczne - dzieci określają pierwsze głoski obrazków i tworzą z nich nowe słowo.

9. Omawianie indywidualnej karty pracy ( łączenie liniami rysunków z odpowiednimi okienkami, kolorowanie miejsca poznanych samogłosek na czerwono).

10. Chętne dzieci odczytują umieszczone na tablicy podpisy do rysunków.

11. Zakreślanie poznanych dotychczas liter na kartce z drukiem z dowolnego czasopisma.

12. Podsumowanie zajęcia, omówienie ogólnych celów spotkania, przedstawienie bieżących informacji dotyczących pracy z grupą.

Opracowała i przeprowadziła:

Irena Morawska