Przedstawienie kukiełkowe dla Mikołaja, CZEKAMY NA MIKOŁAJA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Klasa: I

Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.

Temat dnia: Przedstawienie kukiełkowe dla Mikołaja.

Zapis w dzienniku:

Wprowadzenie liter l, L na postawie wiersza Marka Głogowskiego Znaleziona lalka.

Słuchanie scenariusza przedstawienia kukiełkowego Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu.

Przygotowanie kukiełek i scenografii do przedstawienia Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu..

Zabawy naśladowcze ruchów zwierząt, które są bohaterami przedstawienia Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu

Cel ogólny:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się w małych formach teatralnych

Cele operacyjne:

Metody (wg Okonia):

Pogadanka, rozmowa, praca z książką, metoda ekspresyjna.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: tablica demonstracyjna 65, podręcznik s.2-3,sylweta dziewczynki z lalką, sylweta jej mamy, nakrywki:białe zerwone, niebieskie, poznane litery: małe i wielkie, kostka z literami, wycinanki, nożyczki, klej, patyczki, arkusze papieru.

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela:

Czynności uczniów:

Uwagi:

1. Słuchanie wiersza M. Głogowskiego „Znaleziona lalka” inscenizowanego przez nauczyciela. Nauczyciel ma 2 sylwety: dziewczynkę z lalka i jej mamę. Recytując wiersz, porusza odpowiednio sylwetami.

2. Rozmowa na temat wiersza:

  • Co znalazła Ania?

  • Czyja to była lalka?

  • Od kogo dostała lalkę mama Ani?

  • Co mama Ani robiła z lalką? Jak ją nazwała?

  • Czy macie swoje ukochane lalki?

  • Poproście mamy, żeby opowiedziły wam o swoich ukochanych lalkach. A może je jeszcze mają?

3. Zapoznanie z różnymi rodzajami lalek.

Tablica demonstracyjna 65.

- Z czego zrobione są lalki?

- Niech każde z was wybierze sobie lalkę sposród przedstawionych na tablicy i opowie jak wygląda. Pozostałe dzieci musza odgadnąć, o której lalce mówią.

4. Zabawa „Lalki”.

5. Wyodrębnianie w słowach głoski „l”.

  • Jaka głoskę słyszycie na początku słowa lala?

  • Jakie znacie inne słowa zaczynające się głoską „l”?

  • Jakie znacie słowa kończące się głoską „l”?

  • Podajcie przykłady słów, które mają w środku głoskę „l”?

6. Analiza i synteza słuchowa słowa „lala”.

  • Podzielcie słowo „lala” na sylaby.

  • Z ilu sylab składa się to słowo?

  • Utwórzcie słowo z podanych sylab: la-la.

  • Podzielcie słowo „lala” na głoski.

  • Z ilu głosek składa się to słowo?

  • Utwórzcie słowo z podanych głosek: l-a-l-a.

  • Zbudujcie z białaych nakrywek schemat słowa „lala”.

7. Odkrywanie, czy głoska „l” jest samogłoską, czy spółgłoską.

  • Powiedzcie głoske „l” długo.

  • Powiedzcie głoske „l” krótko.

  • Do której rodziny głosek należy ta głoska?

8. Tworzenie sylab: lo, la, le, ly, li.

  • Powiedzcie poznane spółgłoski.

  • Powiedzcie poznane samogłoski.

  • Utwórzcie sylaby ze spółgłoską „l” i poznanymi samogłoskami: o, a, e, y, i.

  • Podajcie przykłady słów, rozpoczynających się tymi sylabami.

9. Zabawa „Lalki”.

1. Słuchanie wiersza M. Głogowskiego „Znaleziona lalka” inscenizowanego przez nauczyciela.

2. Rozmowa na temat wiersza:

  • Ania znalazła lalkę.

  • Była to lalka jej mamy.

  • Od swojej babci.

  • Bawiła się. Nazwała ją Córeczka.

3. Zapoznanie z różnymi rodzajami lalek.

Dzieci oglądaja różne rodzaje lalek produkowanych dzisiaj i dawniej. Zwracają uwagę na różnice w ich wyglądzie oraz na materiał, z jakiego zostały wykonane.

4. Zabawa „Lalki”.

Dzieci przy dźwiękach tamburynu poruszają się jak lalki, chodząc na wyprostowanych nogach, schylając się, podnosząc ręce, skręcając tułów.

5. Wyodrębnianie w słowach głoski „l”.

  • „l”

  • lampa, lustro, lody, las

  • bal, dal, koral, krasnal

  • sala, fale, jeleń, kolce

6. Analiza i synteza słuchowa słowa „lala”.

- la-la

  • z 2 sylab

  • lala

  • l-a-l-a

  • z 4 głosek

- lala

7. Odkrywanie, czy głoska „l” jest samogłoską, czy spółgłoską.

  • do spółglosek

8. Tworzenie sylab: lo, la, le, ly, li.

  • m, t, d, l

  • o,a, e, y, i

  • lo, la, le, ly, li

  • lody, lalka, leżak, liczydło

9. Zabawa „Lalki”.

EDUKACJA POLONISTYCZNA,

ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH,

METODY: ROZMOWA, POGADANKA

10. Pokaz liter drukowanych l, L.

  • Wskażcie różnicę i podobieństwaa między tymi literami.

  • Zbudujcie model słowa lala.

  • Zastąpcie nakrywki w modelu kartonikami z literami.

  • Przeczytajcie wyraz.

11. Zabawa z kostką literową Tworzymy sylaby.

Nauczyciel ma dużą kostkę z poznanymi literami - odpowiednikami samogłosek.

12. Pokaz pisania liter l, L.

Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania liter. Omawia ich kształt i kierunek kreślenia.

13. Praca z podręcznikiem, s. 2-3.

s. 2

  • Nazwijcie obrazki. Podzielcie nazwy obrazków na sylaby i głoski.

  • Zaznaczcie w okienkach niebieskim kolorem miejsca spółgłoski „l”.

  • Obejrzyjcie drukowane litery l, L. Czym się różną, a w czym są podobne?

  • Przeczytajcie wyrazy. Podkreślcie w nich litery l,L.

  • Powiedzcie imiona dziewczynki i chłopca rozpoczynające się literą L.

  • Narysujcie przedmioty, rosliny lub zwierzęta, których nazwy maja literę „l” we wskazanym miejscu.

s.3

  • Prowadzcie palec po pisanych literach l, L.

  • Podkreślcie na rysunku lampy litery l, L.

  • Napiszcie litery l, L.

  • Przeczytajcie sylaby. Podkreślcie sylaby, którymi rozpoczynają się nazwy obrazków.

15. Słuchanie tekstu przedstawienia kukiełkowego M. Szyszko „Najlepiej w domu”.

16. Rozmowa na temat utworu.

  • Kto występuje w przedstawieniu?

  • Co przydarzyło się Pieskowi?

  • Co myślicie o Kogucie?

  • Co chciała zrobić Świnka?

  • O czym przekonał się piesek?

17. Ćwiczenia ortofoniczne- naśladowanie głosów zwierząt podzielone na głoski, a dzieci naśladują ich głosy.

18. Zabawa „Naśladujemy zwierzęta”.

10. Pokaz liter drukowanych l, L.

11. Zabawa z kostką literową Tworzymy sylaby.

- Dzieci siedzą w dwóch szeregach na wprost siebie. Dzieci z szeregu po lewej stronie od nauczyciela rzucaja kostką i odczytują sylaby powstałe z połączenia litery „l” z literą wskazaną przez kostkę (la, lo, le, ly, li). Dzieci z szeregu po lewej stronie od nauczyciela rzucaja kostką i odczytują sylaby powstałe z połączenia liter wskazanych przez kostkę z literą „l” (ol, al, el, yl, il).

12. Pokaz pisania liter l, L.

Dzieci kreślą litery l, L w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegów, kredą na tablicy.

13. Praca z podręcznikiem, s. 2-3

- lala, motyl, lustro

- Laura, Leszek

15. Słuchanie tekstu przedstawienia kukiełkowego.

16. Rozmowa:

  • Piesek, Kogut, Kot, Świnka.

  • Wypadł z domu.

  • Jest samochwałą.

  • Wykąpać w błocie pieska.

  • Najlepiej jest w domu.

17. Ćwiczenia ortofoniczne-

Nauczyciel mówi nazwy zwierząt podzielone na głoski, a dzieci w odpowiednich grupach nasladuja ich głosy.

18. Zabawa „Naśladujemy zwirzęta”.

Dzieci w grupach naśladują ruchy zwierząt, które brały udział w przedstawieniu.

EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA NA DYWANIE, METODY: PRACA Z KSIĄŻKĄ

ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH

ZAJĘCIA NA DYWANIE

ZABAWY MUZYCZNO- RUCHOWE

19. Zapoznanie dzieci z pojęciami: scenografia, scenograf.

Scenografia to całościowa koncepcja plastyczna spektaklu teatralnego lub filmowego, na którą składają się zaprojektowane przez scenografa dekoracje, wyposażenie wnetrz, kostiumy, rekwizyty.

20. Wykonanie kukiełek do przedstawienia (wycinanka 16, s. 55-61).

21. Wykonanie w 2 grupach dekoracji do przedstawienia.

22. Przedstawienie w kilku grupach, propozycji krótkiego przedstawienia.

19. Zapoznanie dzieci z pojęciami: scenografia, scenograf.

20. Wykonanie kukiełek do przedstawienia (wycinanka 16, s. 55-61).

21. Jedna grupa maluje na arkuszu papieru wiejskie podwórko, a druga- dom z otwartymi drzwiami.

22. Przedstawienie w kilku grupach, propozycji krótkiego przedstawienia.

EDUKACJA PLASTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: EKSPSESYJNA


