background image

44

nr 12.147

grudzień 2013

edukacja wieloobszarowa

Na poczcie 

Na poczcie 

Edyta Ćwikła

Scenariusz ma za zadanie zapoznanie dzieci  

z osobami pracującymi na poczcie oraz  

przedstawienie spraw, które można na niej załatwić.

 Cel główny:

 

poznawanie i rozumienie siebie i świata.

 Cele szczegółowe:
● 

tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi 

na rzeczach i osobach;

● 

wykorzystanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości.

 Metody:

 

 słowne 

 poglądowe 

 

czynne.

 Formy realizacji zajęć:

 

 

zbiorowa 

 

indywidualna.

 Środki  dydaktyczne:

 

przybory  plastyczne  (kredki,  farby),  zagadki  związane  z  pocztą, 

okienka  pocztowe  (przygotowane  wcześniej),  skrzynka  pocztowa,  listy,  znaczki,  koperty, 

karty pracy ze ślaczkami i wzorami, dodatkowe obrazki, puzzle, odznaki.

 Przebieg zajęć:

Iskierka.

 

 Zabawa integracyjna – dzieci siedząc w kole, trzymają się za ręce. Iskierkę zaczyna 

puszczać codziennie inna osoba, wypowiadając słowa: 

Puszczam iskierkę i czekam aż do 

mnie wróci. Dzieci przekazują sobie „iskierkę”, mocniej ściskając swoje dłonie.

Zagadki.

 

 Wprowadzenie do tematu zajęć – nauczyciel mówi: 

Mam dla was parę zagadek, 

które związane są z tematem naszych zajęć:

Chodzi z dużą torbą i z tego jest znany, 

roznosi przekazy, listy, telegramy, 

wszyscy go lubimy i chętnie witamy 

(listonosz). 

W tym momencie pokazujemy naszego listonosza Kleofasa – pacynkę. 

Skąd wysyłamy listy i telegramy? 

(poczta).

W co zawsze się wkłada wszystkie listy przed wysłaniem?

1

 

(koperta).

Nauczyciel pyta: 

• 

Kto mi powie, po co wysyłamy listy? 

 Gdzie idziemy, aby wysłać listy? 

 A co 

możemy jeszcze zrobić na poczcie? 

 

Jakie osoby pracują na poczcie? Co tam robią?

Zabawa w pocztę.

 

 Dzieci zamieniają się w urzędników pocztowych, listonoszy i klientów. Sala 

przypomina małą pocztę. Dzieci na przygotowanych wcześniej stanowiskach uczą się obsługi-

wania osób przychodzących na pocztę, współpracy ze sobą i życzliwości wobec innych. Klienci 

mogą wrzucić do przygotowanej wcześniej skrzynki napisane listy (listy zostały napisane na 

wcześniejszych zajęciach dotyczących podstawowych elementów korespondencji; dzieci samo-

dzielnie przyklejają znaczek, wkładają list do koperty i zaklejają ją).

1)

 Źródło: M. Przewoźniak, Wielka księga zagadek, Warszawa 2011.

scenariusz zajęć dla sześciolatków

pomoce dydaktyczne  do zabaw

zostały dołączone do miesięcznika 

– szczegóły str. 3

  

prenumerata

 

PLUS

!

background image

45

nr 12.147

grudzień 2013

edukacja wieloobszarowa

Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.

 

 Nauczyciel podaje zadania z dodawa-

nia i odejmowania w zakresie 10:

• 

Listonosz musi roznieść 6 listów. W każdym domu zostawia po 2 listy. Ile domów 

odwiedził?

• 

Jasiu miał 4 znaczki, od brata dostał 3 znaczki. Ile znaczków ma Jaś?

  Listonosz miał w torbie 9 listów, rozdał już 5. Ile listów zostało listonoszowi?

Masaż.

 

 Zabawa ruchowa. 

Kroczą słonie 

(całymi dłońmi uderzamy w plecy partnera)

 

Biegną konie po betonie 

(pięściami uderzamy w plecy partnera)

Płynie sobie kręta rzeczka 

(delikatnie dotykamy pleców partnera palcami)

Przeszły panie na szpileczkach 

(lekko dotykamy pleców partnera opuszkami palców)

Z gryzącymi pieseczkami 

(lekko chwytamy plecy partnera)

Pada bardzo drobny deszczyk 

(lekko dotykamy pleców partnera opuszkami palców)

Czujesz dreszczyk?

2

 

Układanie puzzli.

 

 Dzieci dostają pocięte puzzle przed-

stawiające  listonosza  (gotową  postać  listonosza  do 

przygotowania puzzli znajdziesz na stronie interne-

towej  www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl).  Zada-

niem dzieci jest ułożenie puzzli, naklejenie na kartkę, 

a następnie dokładne pokolorowanie. 

2) Źródło: M. Bogdanowicz, 

Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki, Gdańsk 2005.

Ćwiczenia  z  zakresu  motoryki  małej.

 

 Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy ze 

szlaczkami i wzorami (gotowy wzór na www.dopobrania.blizejprzedzkola.pl). Dzieci 

rysują po śladzie. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki związane z pocztą i mówi: 

Przyjrzyjcie się uważnie temu obrazkowi i opowiedzcie, co się na nim dzieje. Zasta-

nówcie się i opowiedzcie, co musi zrobić chłopiec, aby wysłać list do babci. Z jakim 

miejscem  kojarzą  wam  się  te  ilustracje?  Nazwijcie  każdą  z nich  i  połączcie  w pary 

pasujące do siebie obrazki.

Bibliografia:

H. Komorowska, 

O programach prawie wszystko, Warszawa 1999.

Edyta Ćwikła – pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Pe-

dagogiki  Specjalnej  w Warszawie  w  Zakładzie Wczesnej  Edukacji. 

Ukończyła pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. 

REKLA

M

A

pomoce dydaktyczne do zajęć 

zostały dołączone  

do miesięcznika  

– szczegóły str. 3

prenumerata

 

PLUS

!