Konspekt do zajęć logopedycznych

Prowadzący: Patrycja Kardyś

Temat: Zajęcia przygotowawcze

Cel główny: Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski „t”.

Cele szczegółowe:

Czas zajęć: 45 minut

Forma zajęć: Indywidualna

Pomoce: Lustro, Banki mydlane, Materac, Obrazki z samogłoskami, Puzzle


Charakterystyka głoski:
Głoska „t” jest spółgłoską przedniojęzykowo-zębową, zwartą, twardą, ustną i bezdźwięczną. Jej artykulacja polega na zwarciu czubka języka z wewnętrzną powierzchnią górnych zębów. Uniesione podniebienie miękkie zamyka przejście do jamy nosowej. Wiązadła głosowe są rozsunięte. Głoska ta występuje w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów. Prawidłowo powinna pojawić się między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka.

Etapy pracy

Przebieg zajęć

Pomoce dydaktyczne

Powitanie

Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy

Ćwiczenia oddechowe

-wdech powietrza przez nos z równoczesnym wyciagnięciem rąk przed siebie, wydech przez jamę ustną (przedłużony) opuszczenie rąk

-wydmuchiwanie baniek mydlanych przez słomkę

Bańki mydlane

Lustro

Ćwiczenia fonacyjne

- Naśladowanie szumu wiatru

- przedłużona artykulacja głoski fffffffffffff

- przedłużona artykulacja głoski hhhhhhhhhh

Lustro

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

- „przyklejony języczek”- czubek języka opieramy o wewnętrzną powierzchnię górnych zębów
- „malujemy ząbki”- czubek języka przesuwamy po wewnętrznej powierzchni zębów

Lustro

Ćwiczenia warg

-wysuwanie spłaszczanie złączonych warg; cmokanie; gwizdanie; nabieranie i powolne wypuszczanie powietrza przez jamę ustną
- parskanie
-przesadna artykulacja głosek a-i-o-e-u-y

Lustro

Ćwiczenia gimnastyczne

- podskakiwanie w miejscu jak piłeczka

-wdech z podniesieniem rąk w górę, w bok, wydech zeskokiem w przód

Materac

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Powtórzenie wymowy samogłoskę

Układanie puzzli

Lustro

Obrazki z samogłoskami

Puzzle

Zakończenie zajęć