Konspekt do zajęć logopedycznych

Prowadzący: Patrycja Kardyś

Temat: Wywoływanie głoski „t”

Cel główny: Wprowadzenie poprawnej artykulacji głoski „t”

Cele szczegółowe:

Czas zajęć: 45 minut

Forma zajęć: Indywidualna

Pomoce:

▪ Lustro

▪ Owoce z kartonu zawieszone na nitkach na patyczku

▪ Obrazki

▪ Kolorowe sylaby
▪ Materac
▪ Lizak logopedyczny
▪ Kolorowe sylaby

▪ Zadania

▪ Zimna szpatułka

▪ Rentgenogram


Po podaniu dziecku dobrego wzorca wymowy głoski „t” dotykamy zimną szpatułka miejsc artykulacji tej głoski. W razie potrzeby przedstawiamy rentgenogram. Musimy również kontrolować wzrokowo, słuchowo i dotykowo sposobu wymawiania głoski „t” przez dziecko.

Głoskę „t” możemy uzyskać poprzez wyrazy z głoską „d” w wygłosie lub mówić „d” szeptem. Możemy również ułożyć język za pomoc szpatułki i poprosić dziecko o delikatne „plucie” przy wymawianiu tej głoski. Jeśli dziecko poprawnie wymawia głoskę „c”, to w trakcie jej wymowy włożenie palca między zęby spowoduje wymowę głoski „t”.

Etapy pracy

Przebieg zajęć

Pomoce dydaktyczne

Powitanie oraz wprowadzenie do zajęć

-Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy

- Wyjaśnienie dziecku na czym polega prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych przy wymowie głoski „t”. Zwracamy uwagę dziecka na to, że podczas artykulacji czubek języka zwiera się z wewnętrzną powierzchnią górnych zębów, a strumień powietrza skierowany na czubek języka gwałtownie wydostaje się z jamy ustnej.
- Demonstrujemy przed lustrem poprawną wymowę głoski „t” i zachęcamy dziecko do naśladowania dźwięku.

-Przedstawienie znaków graficznych głoski „t”

Lustro

Znaki graficzne głoski „t”

Ćwiczenia oddechowe

- wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, - dmuchanie na owoce zawieszone na nitkach,

Lustro

Owoce z kartonu

Ćwiczenia fonacyjne

Naśladowanie szumu wiatru

- przedłużona artykulacja głoski fffffffffffff

- przedłużona artykulacja głoski sssssssssss

Lustro

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

-zaokrąglanie warg w kształcie ryjka: cmokanie, wykonywanie całusków do lusterka,

Lustro

Ćwiczenia gimnastyczne

- podskakiwanie w miejscu jak piłeczka

-wdech z podniesieniem rąk w górę, w bok, wydech zeskokiem w przód

Materac

Ćwiczenia językowe

-owieczka stuka językiem- buzia otwarta, czubek języka stuka po wałku,

-zabawa "języczek wędrowniczek"- język "wędrując" dotyka wargi górnej, wargi dolnej, robi kółeczka na podniebieniu

Lustro

Wywoływanie głoski „t”

Po podaniu dziecku dobrego wzorca wymowy głoski „t” dotykamy zimną szpatułka miejsc artykulacji tej głoski. W razie potrzeby przedstawiamy rentgenogram. Musimy również kontrolować wzrokowo, słuchowo i dotykowo sposobu wymawiania głoski „t” przez dziecko.

Głoskę „t” możemy uzyskać poprzez wyrazy z głoską „d” w wygłosie lub mówić „d” szeptem. Możemy również ułożyć język za pomoc szpatułki i poprosić dziecko o delikatne „plucie” przy wymawianiu tej głoski. Jeśli dziecko poprawnie wymawia głoskę „c”, to w trakcie jej wymowy włożenie palca między zęby spowoduje wymowę głoski „t”.

Zimna szpatułka

Lustro

Rentgenogram

Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne

- zabawa z kostką- prawidłowa wymowa głoski „t” w sylabach: ta, tu, te, ty, to, nazywanie obrazków oraz poszerzanie słownika ucznia,
- Zabawa w „echo”- powtarzamy szeregi sylab, zaczynamy od łatwych dwusylabowych a następnie proponujemy dziecku szeregi trzy- i czterosylabowe (załącznik nr 1)
-Łączenie w pary jednakowych sylab (załącznik nr 2)
- Powtarzanie wyrazów:
a). „t” w nagłosie:

Taca, tama, talerz, tablica, taksówka, tor, tom, torebka, topola, tusz, tulipan, tenis, telefon, tygrys, tydzień,

b). „t” w śródgłosie:

mata, chata, katar, atom, bohater, hotel, młotek, złoty, luty, meta, kobieta, rakieta
c). „t” w wygłosie:
brat, kwiat, kot, płot, młot, pilot, but, drut, bilet, balet, zeszyt

- Rozwiązywanie prostych zadań utrwalających poprawną wymowę głoski „t”

Obrazki

Lizak logopedyczny

Kolorowe sylaby

Wypisane sylaby

Zadania

Zakończenie zajęć