ZATWIERDZAM

(Stopień, imię, nazwisko)

………………………….

(Data)

ZEZWALAM NA PONOWNE UŻYCIE

Stopień, imię, nazwisko

Data

Podpis

PLAN KONSPEKT

Do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu

„Powszechna Obrona Przeciwlotnicza”

z żołnierzami III plutonu KOL

w dn. 12.09.2005r.

TEMTA: T - 2 Organizacja, wyposażenie i działanie posterunku obserwacji wzrokowej.

CEL: Nauczanie żołnierzy pracy na posterunku obserwacji wzrokowej

METODA: Zajęcia praktyczne

CZAS: 2x 45min'

MIEJSCE: Teren

ZAGADNIENIA:

LITERATURA:

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE

ZAPOTRZEBOWANIE MATERIAŁOWE

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp.

Zagadnienie, czas

Czynności dowódcy

( objaśnienia )

Wskazówki metodyczne

1.

Część wstępna

10'

  • zbiórka plutonu

  • sprawdzenie obecności

  • podanie tematu, celu i organizacji zajęć

zwracać uwagę na dyscyplinę

2.

Wybór miejsca na stanowisko obserwacji wzrokowej

10'

Wybór miejsca na stanowisko obserwacji wzrokowej.

Stanowisko obserwatora wyznacza się w pobliżu punktu dowodzenia d-cy.

W razie ograniczonej widoczności (wzgórza, lasy, osiedla, doliny itd.) obserwatorów należy rozmieszczać tak, aby mogli odpowiednia wcześniej wykrywać samoloty i śmigłowce nisko lecące oraz zbliżającego się nieprzyjaciela. Można ich wówczas wysunąć na odl. do 1 km. w rejon o dobrych warunkach widoczności. Mogą oni być rozmieszczeni na dachu

Zajęcia prowadzić metodą wykładu powiązaną z pokazem

3.

Prowadzenie obserwacji przedpola, wykrywanie celów przeciwnika i meldowanie o nich.

15'

Powszechna obrona przeciwlotnicza ma na celu samoobronę pododdziałów przed uderzeniem z powietrza i obejmuje:

ROZPOZNANIE WZROKOWE przeciwnika powietrznego, ALARMOWANIE pododdziałów o zagrożeniu z powietrza; PROWADZENIE ZORGANIZOWANEGO OGNIA do celów powietrznych niespecjalistycznymi środkami, a także MASKOWANIE przed rozpoznaniem z powietrza, ROZŚRODKOWANIE PODODDZIAŁÓW, PRZYGOTOWANIE SCHRONÓW i UKRYĆ (szczelin) przeciwlotniczych oraz LIKWIDACJĘ SKUTKÓW napadu powietrznego.

ROZPOZNANIE: przeciwnika powietrznego na szczeblu pododdziału prowadzą obserwatorzy. Rozpoznanie powinno zapewnić zaalarmowanie w odpowiednim czasie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza oraz otwarci ognia do celów powietrznych środkami pododdziału.

ALARMOWANIE: pododdziałów o zagrożeniu z powietrza organizuje się i realizuje na podstawie danych z własnych źródeł rozpoznania oraz sygnałów alarmowych otrzymywanych od przełożonego. Prowadzi się je dla uniknięcia lub ograniczenia strat od uderzeń środków napadu powietrznego przeciwnika (uniemożliwiając terminowe wykorzystanie przygotowanych schronów (szczelin) i ukryć oraz wprowadzenia stanu gotowości do natychmiastowego otwarcia ognia dla pododdziałów dyżurnych.

Zajęcia prowadzić metodą wykładu powiązaną z pokazem działania

4.

Prowadzenie rozpoznania wzrokowego

10'

Celem rozpoznania wzrokowego jest:

- wykrycie na czas samolotów i śmigłowców przeciwnika oraz zaalarmowanie wojsk własnych w celu niedopuszczenia zaskoczenia atakiem z powietrza,

- identyfikacja obiektu swój-obcy,

- zapewnienie pododdziałom warunków do prowadzenia walki ogniowej z przeciwnikiem powietrznym.

Rozpoznanie wzrokowe powinno zapewnić:

- wykrywanie i rozpoznawanie obiektów powietrznych,

- ustalenie przynależności swój-obcy.

- ustalenie parametrów lotu

- określenie parametrów obiektów powietrznych (rodzaj, typ, liczba)

- meldowanie o wykrytych celach,

- alarmowanie o zagrożeniu.

Zajęcia prowadzić metodą wykładu powiązaną z pokazem

8.

Część końcowa

5'

  • zapoznanie szkolonych z organizacją zajęć

  • podsumowanie zajęć

  • podanie materiału na naukę własną

  • podanie tematu kolejnych zajęć.

OPRACOWAŁ

………………………...