Konspekt zajęć z matemtyki dla klasy IV Szkoły Podstawowej

Nauczyciel klasy: p. Bogusława Lempart - Płonka

Prowadząca: Marta Niestrój

Klasa: IVf

Temat dnia: Dzielenie sposobem pisemnym - wprowadzenie.

Liczba godzin: 1

Liczba uczniów: 6

Data: 15.03.2011

Cele zajęć:

Cele operacyjne:

- Zapoznanie z dzieleniem sposobem pisemnym

- Zwrócenie szczególnej uwagi na dokładne podpisywanie cyfr pod sobą (jednostki, dziesiątki, setki).

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Zna i wykorzystywać w praktyce dzielenie sposobem pisemnym.

- Wie jaka jest prawidłowa koleśność podpisywania liczb „pod sobą”.

W aspekcie wychowawczym:

Cele ogólne:

- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania się,

- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.

- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

- wdrażanie do życia w grupie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy.

- chętnie pomaga koledze z klasy.

- sprząta swoje przybory po zajęciach.

- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.

Cele ogólne:

- usprawnianie motoryki małej.

- usprawnianie narządów mowy.

- usprawnienie odczytywania mowy z ust.

- rozwijanie wrażliwości słuchowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.

Metody pracy (według Kupisiewicza):

Formy pracy (według Kupisiewicza):

Kryteria podziału:

Środki dydaktyczne:

Plan zajęć.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć

- działania w pamięci „na rozgrzewkę”

- rozmowa kierowana

f) Prowadząca prosi o przepisanie tematu do zeszytu

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

-Czy ktoś z was wie co to jest „dzielenie”?

- Dziś na uczymy się dzielić sposobem pisemnym?

- Czy ktoś z was wie jak to się robi?

  1. Prowadząca pokazuje uczniom jak wygląda dzielenie sposobem pisemnym.

  2. Rozwiązywanie zadań:

Prowadząca rozdaje uczniom Karty Pracy. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć

- działania na tablicy

Krótkie przykłady (dodawanie, odejmowanie, mnożenie)

f) Prowadząca prosi o przepisanie tematu do zeszytu

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

-Czy ktoś z was wie co to jest „dzielenie”?

- Dziś na uczymy się dzielić sposobem pisemnym?

- Czy ktoś z was wie jak to się robi?

b) Prowadząca pokazuje uczniom jak wygląda dzielenie sposobem pisemnym.

c)Rozwiązywanie zadań:

Prowadząca rozdaje uczniom Karty Pracy. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

-jaka jest kolejność wykonywania działań?

- o czym należy pamiętać przy wykonywaniu działań w nawiasach?

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązują przykłady.

  6. Przepisują temat lekcji

  1. Część Zasadnicza

  1. Uczniowie odpowiadają na pytania.

  1. Słuchają i zapisują.

  1. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

Odpowiadają na pytania.

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie prowadzącej.