SCENARIUSZ ZAJĘĆ

GRUPA 5-6-LATKI DATA: 21.11.2008r.

Temat kompleksowy: Dni coraz krótsze, wieje i pada.

Temat dnia: Nasze doświadczenia z wodą.

Cele ogólne:

I - poznanie zjawisk fizycznych związanych z wodą

II- kształcenie twórczego myślenia podczas przekształcanie sylwety kropli wody w „ coś”

Cele operacyjne: ( dziecko)

I - pozna zjawiska fizyczne związane z wodą

- wykona doświadczenia: formułowanie hipotez, obserwowanie i wyciąganie wniosków

II- przelicz liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie: 5l.( 1-6), 6l.(1-8),

- wie do czego potrzebna jest woda

- wykona pracę plastyczną według własnego pomysłu

Pomoce dydaktyczne:

I - miska z wodą, pojemniki różnej wielkości, sól, cukier, kasza, mąka, proszek do prania, olej, różne przedmioty z otoczenia: korek, kasztan, kamień, torebka foliowa, napisy do globalnego czytania.

II - sylwety kropelek ( dla każdego dziecka), kredki, bibuła, papier kolorowy, klej, nożyczki.

Przebieg zajęcia I:

I. 1. Dzieci siedzą w kole, na środku miska z wodą, po kolei podchodzą, zanurzają ręce w wodzie, następnie chętne dzieci próbują wody nalanej do przezroczystego naczynia.

2. Dzieci podają cechy fizyczne, właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów; wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.

II. Wykonanie różnych doświadczeń z wodą:

1. Wlewanie wody do naczyń o różnych kształtach ( wniosek: woda nie ma kształtu, przyjmuje kształt naczynia w którym się znajduje)

2. Badanie rozpuszczalności w wodzie różnych substancji (wniosek: sól, cukier rozpuszcza się w wodzie, kasza, mąka, proszek do prania sprawiają, że staje się mętna, kasz, mąka i olej nie rozpuszczają się), globalne czytanie podpisów do substancji.

3. Pozostawienie słoiczka z wodą i solą oraz zanurzoną nitką na patyczku do dalszej obserwacji.

4. Pływanie i tonięcie przedmiotów ( wniosek: lekkie przedmioty utrzymują się na wodzie, a ciężkie toną)

Podczas przeprowadzania eksperymentów rozmawiamy z dziećmi o tym co robimy, co się zmieniło, co się dzieje, zadajemy pytania, pozwalamy dzieciom na samodzielne wyciąganie wniosków.

III 1. Sprzątanie po zakończonych doświadczeniach

2. Zabawa ruchowo - naśladowcza: przedstawienie wrażeń zmysłowych ruchem. Dzieci naśladują: „wejście do zimnej wody, gorącej wody, dotknięcie lodu, kąpiel w rwącej rzece, nurkowanie w wodzie, zbieranie muszli pod wodą”

Przebieg zajęcia II:

I. Zabawa słuchowo matematyczna: liczenie spadających kropli wody:
- nauczycielka uderza w bębenek - dzieci liczą (liczebniki główne)
- nauczycielka uderza w bębenek, a ostatni raz w trójkąt: która kropelka spadła na rynnę? (liczebniki porządkowe - piąta, siódma),

II. 1. „Do czego potrzebna jest woda?”- rozmowy na podstawie własnych doświadczeń dzieci i ilustracji.

2. Zabawa ruchowa „ Kwiatki” - dzieci naśladują rosnące kwiatki, na sygnał „ susza” dzieci pokazują co się dzieje z kwiatkiem, kiedy brakuje mu wody.

3. „Wesołe kropelki” - przekształcanie kropli wody w „coś” - ozdabianie sylwet kropli wody dostępnym materiałem plastycznym, według pomysłów dzieci.

III. Zorganizowanie wystawy prac i omówienie ich przez chętne dzieci, zwrócenie uwagi na ciekawe przekształcenie kropli wody oraz na to, że każda praca jest inna.

Opracowała: Monika Wyborna