Konspekt zajęć realizowanych w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Filia nr 2
Miejsce i data
Filia nr 2 Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach; 24.07.2015 rok
Temat zajęć
Poznajemy pracę detektywa
Cele
a) Wiadomości:
uczestnik zajęć poznaje pracę detektywa
uczestnik zajęć poznaje technikę zbierania odcisków palców (daktyloskopia)
uczestnik zajęć poznaje alfabet Morse’a
b) Umiejętności:
uczestnik zajęć potrafi powiedzieć na czym polega praca detektywa
uczestnik zajęć potrafi wskazać, jakie umiejętności powinien posiadać detektyw
uczestnik zajęć potrafi rozwiązywać proste zagadki
uczestnik zajęć potrafi posługiwać się przyborami artystycznymi
uczestnik zajęć potrafi odnaleźć w książce potrzebne informacje
c) Postawy:
uczestnik zajęć słucha osoby prowadzącej i wykonuje jej polecenia
uczestnik zajęć słucha wypowiedzi innych uczestników spotkania
uczestnik zajęć wypowiada się na zadane przez osobę prowadzącą pytania
uczestnik zajęć starannie wykonuje zadane przez osobą prowadzącą zadania
Środki dydaktyczne
Grzegorz Kasdepke „Przygody detektywa pozytywki”
karty pracy (załączniki od 1 do 15 )
materiały plastyczne (farby, kartki, kredki, flamastry)
Przebieg zajęć
Przywitanie grupy.
Przedstawienie się osoby prowadzącej.
Przedstawienie się osób biorących udział w zajęciach:
podanie swojego imienia;
przywitanie się z pozostałymi uczestnikami zajęć.
Rozmowa dotycząca pracy detektywa:
kim jest detektyw;
czym zajmuje się detektyw;
jakie umiejętności są potrzebne do rozwiązywania zagadek.
Czytanie książki o detektywie:
czytanie wybranych rozdziałów tekstu;
uważne słuchanie czytanego tekstu.
Omówienie przeczytanego tekstu:
jakie zagadki występowały w tekście;
jakie jest rozwiązanie zagadek.
Poznawanie techniki zbierania odcisków palców (daktyloskopia):
rozdanie kartek potrzebnych do wykonania odcisków;
rozdanie farb;
wykonanie odcisków palców.
Rysowanie listu gończego:
rozdanie kart pracy;
kolorowanie listu gończego.
Zabawa ruchowa:
wyznaczenie pierwszej osoby, która chowa przedmioty;
zadawanie pytań osobie, która ukryła przedmioty;
szukanie przedmiotów;
zmiana ról.
Rozwiązywanie zagadki:
podział uczestników zajęć na dwie grupy
rozdanie kart pracy z planem domu oraz kartek z imionami gości i domowników;
przeczytanie opowiadania z zagadką i równoczesne rozmieszczanie imion osób na karcie pracy;
rozwiązywanie zagadki;
przedstawienie przez grupy toku rozumowania oraz rozwiązania zagadki.
Zabawa w szyfr:
rozdanie wzoru szyfru;
poznanie szyfru;
rozdanie kart pracy z szyfrem;
odszyfrowanie tekstu.
Zabawa ruchowa:
wyznaczenie pierwszej osoby, która szuka przedmiotu;
ukrycie przedmiotu przez uczestników zabawy;
szukanie przedmiotu przez wyznaczoną osobę przy pomocy podpowiedzi „ciepło-zimno”;
zamiana ról.
Rozdanie legitymacji detektywa.