Konspekt zajęć
Temat: Integracja
Cel:
Integracja uczniów
Skrócenie okresu adapcyjnego
Wykształcenie umiejętności współpracy
Przełamanie barier
Metody:
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
Przywitanie klasy
Krótkie omówienie tematu lekcji oraz zapoznanie z celami
Rzeźbiarz (??)
Zabawa: Jakiego koloru jest dziś twój nastrój i dlaczego to taki kolor.
Ćwiczenie: „My” Każdy uczestnik na kartce musi dokończyć zdanie” My…” (chodzi o „my” jako klasa”) Następnie osoby łączą się w 4 i zdania muszą połączyć w całość… później w 8 itd…
Ćwiczenie: Dzielimy klasę na kilka grup. Każda grupa dostaje kartkę na której w ciągu 5 minut ma napisać co łączy poszczególne osoby w grupie (np. wszystkie osoby w grupie nie potrafią jeździć na nartach)
Rozmowa;
-Gdyby ta osoba była drzewem, to jakim?
-Gdyby była częścią garderoby, to jaką?
-Gdyby była książką, to o jakim tytule?
- 2 pytania wymyślone przez klase
Odgadnij zasadę
Jedna osoba wychodzi, a pozostali ustalają zasadę, według której będą odpowiadać na pytania. Po powrocie "nieobecny" zadaje uczestnikom pytania dotyczące ich samych i słuchając odpowiedzi musi odgadnąć zasadę, według której odpowiadają.
Zasady mogą być łatwe i trudne, w zależności od wieku i doświadczenia uczestników. Mogą być one wizualne - np: "podrap się w głowę, zanim odpowiesz" - lub strukturalne - np: "każda odpowiedź zaczyna się na następną literę alfabetu.
Inne przykłady:
- Odpowiadasz na pytanie tak, jakbyś był osobą po twojej prawej stronie.
- Wszystkie dziewczyny kłamią, a chłopcy mówią prawdę.
Licytacja
Dzielimy uczestników na dwie grupy każda z nich wybiera swojego przedstawiciela , który będzie miał prawo głosu (cała grupa ma tylko głos doradczy). Prowadzący wybiera interesującą go dziedzinę i prosi o zapisywanie na kartce lub tablicy haseł związanych z tą dziedziną. Wygrywa ta grupa, która wciągu określonego czasu poda jak najwięcej tych haseł.
Posdumowanie zajęć.