KONSPEKT 2

TEMAT: Leżenie na grzbiecie.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: leżenie na grzbiecie, doskonalenie pracy NN w poślizgu na piersiach

2.MOTORYCZNOŚĆ: siła NN, orientacja w wodzie

3.WIADOMOŚCI: co to jest wyporność

4.AKCENT WYCH.: dyscyplina na lekcjach

KLASA: I a, DZ

MIEJSCE: basen pływacki

CZAS: `45

L.ĆW.:14

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: deski pływackie, piłka gumowa

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Wyprowadzenie UU z szatni

  2. Zbiórka i sportowe przywitanie

  3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

Szereg przed N

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji

  2. Omówienie lekcji

  3. Inf. o zachowaniu się ciała ludzkiego w wodzie W.

Ustawienie j.w.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

Rozgrzewka jak w lekcji 2 od punktu 1 do 10.

UU pływają na szerokość basenu . UU, którzy się boją wody to pływają w części płytkiej basenu

  1. Zabawa w wodzie - „Gra do pięciu podań”

  1. Poślizgi na piersiach - z odbicia od dna basenu - stajemy do wdechu i odbijamy się ponownie

  2. Deska mała w RR w górze - poślizg i praca NN do kraula na piersiach

  3. „Meduzy w wodzie”

Podział na dwa zespoły

4 szer.

4 szer. - UU stają do wdechu

po 5

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

1. Zabawa „Nakładanie skarpetek w wodzie”

  1. Zabawa „Korek w wodzie „ - wytrzymujemy tak długo, aż woda wypchnie na powierzchnię.

  1. Zabawa „Pływaki” - jedni trzymają drugich za ręce , na sygnał N zwalniają uchwyt

  2. Jeden z ćwiczących kładzie się na wodzie na grzbiecie - drugi podtrzymując go pod głową lub pod RR

  3. J.w. lecz chwyt za NN

  4. Poślizg na piersiach z pracą NN do kraula

  5. Mała deska między NN, duża w RR w górze i wykonujemy leżenie na grzbiecie

  6. J.w. lecz bez małej deski, a duża w RR na wysokości bioder

  7. J.w. deska w RR w górze

  8. Skoki delfina

  9. Leżenie bez deski na grzbiecie

  • RR w bok (leżenie z półzwisu)

  • RR wzdłuż T

  • RR w górze nad głową

Podczas leżenia na grzbiecie UU starają się miarowo oddychać

12. Berek - przekazywanie berka przez rzucenie piłką gumową

W siadzie, kto nie potrafi to przez skłon.

Podział przez odliczenie

2 szer.

po 5

po 5

po5

2 szer.

x 2

x 2

x 2

`2

5.Uspokojenie org.

„Kto pokaże jak najwięcej pozycji w wodzie”

Rozsypka na całym basenie

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Wyjście z wody

  2. Pochwała UU i postawienie ocen

  3. Uwagi o dyscyplinie na lekcjach pływania W.

Szereg przed N

N pyta UU jak powinni się zachowywać

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

1. Wiadomości co to jest wyporność i jak sobie ją sprawdzić W.

2. Sportowe pożegnanie

3. Wyprowadzenie pod prysznic

Ustawienie j.w.