Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III gimnazjum.

Temat: „Nie gaś nigdy świetła nadziei...” - rozważania o nadziei.

„Nawet, jeśli niebo zmęczyło się błękitem,

nie gaś nigdy światła nadziei”.

Bob Dylan

Czas: 2 godziny.

Cel ogólny: nadzieja jako uczucie, dodające sił w pokonywaniu trudności

na drodze do realizacji celów.

Cele operacyjne:

uczeń:

pokrewne, antonimy, frazeologizmy itd. ),

dekalog, notatkę w formie tabeli, testament, list motywacyjny, tekst

reklamowy,

Środki dydaktyczne: różne rodzaje słowników, karty pracy, nagranie piosenki Edyty Geppert ”Nadzieja”, reprodukcje malarskie: G.de la Toura „Hiob wyszydzany przez żonę”, W. Turnera „Światło i kolor ( teoria Goe-thego )- poranek po potopie”, fragm. koncertu „Cztery pory roku” A. Vi-ivaldiego, fragm. adaptacji filmowej „Opowieść wigilijna” w reż. P. Ste-warda, „Biblia”, „Mitologia”, „Pieśń IX” J. Kochanowskiego, „Testament

mój” J. Słowackiego, „Kamienie na szaniec”,arkusze szarego papieru, mazaki, video, magnetofon.

Metody pracy: analiza i interpretacja tekstów literackich, plastycznych,

muzycznych, odbiór dzieła filmowego, praca ze słownikami, plastyczne

skojarzenia do tekstu muzycznego i poetyckiego, mapa skojarzeń.

Formy pracy: praca indywidualna, zespołowa, w grupie.

Przebieg lekcji:

  1. Wysłuchanie fragmentu koncertu A. Vivaldiego „Cztery pory roku”

i wykonanie prac plastycznych, będących formami wolnych skoja-

rzeń.

  1. Odczytanie wiersza Cz. Miłosza pt. „Nadzieja” oraz jego analiza.

Wyjaśnienie cyt.”Nadzieja bywa, jeżeli ktoś wierzy”.

  1. Podanie tematu i celów lekcji.

  2. Podział klasy na grupy i wybranie lidera.

  3. Praca grup nad zagadnieniami po wylosowaniu instrukcji ( uzupeł-

nianie kart pracy ).

Grupa I

korzystaj „Słownik języka polskiego”. Jaką widzisz nadzieję w re-

produkcji W. Turnera „Światło i kolor”?

i napisz list jego żony do Pana Boga w formie skargi.

Grupa II

matki - Demeter ogłoszenie o zaginięciu córki - Kory.

Grupa III

rozkazującego. Nie zapomnij o roli afirmacji w naszym życiu.

Grupa IV

rządzić wykres rodziny wyrazów. Znajdź rdzeń, wypisz for-

manty i nazwij je.

L.P.

Wydarzenia historyczne

Uczucia towarzyszące

1.

Radosna wieść o Konstytucji 3 Maja

Radość, nadzieja

2.

Tragiczna Targowica

Smutek, żal

3.

Okrutna rzeż Pragi

Rozpacz, trwoga

4.

Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech

Euforia, nadzieja

Grupa V

ów” ). Ułóż z nimi zdania złożone.

nij sobie główne wątki powieści A. Kamińskiego „Kamienie

na szaniec”. Następnie napisz swój testament, jaki chciałbyś

zostawić swoim bliskim.

Grupa VI

guj w jego imieniu list motywacyjny.

Grupa VII

tograficzną w D. l.p. i l.mn.: „nadziei”. Co oznaczają skróty:

ż, I , DCMsc ~ ei, l.m.D ~ ei ? Skorzystaj ze „Słownika poprawnej polszczyzny”.

wiamy nadzieję” ( TVN ). Nie zapomnij o cechach charakterys-

tycznych tego typu tekstów: wieloznaczność słów, skróty myś-

lowe, stopniowanie przymiotników, bezpośredni zwrot do od-

biorcy, powtórzenia, działania na uczucia i zmysły itp.

Podsumowanie ( notatka po obejrzeniu fragm. adaptacji filmowej

pt. „Opowieść wigilijna” ):

NADZIEJA TO:

odzyskanie niepodległości, uzyskanie lepszej pracy, wyników,

Zadanie domowe:

  1. Jak rozumiesz ludowe przysłowie: „Nadzieja umiera ostatnia” - rozprawka z odwołaniem do kontekstów literackich, plastycznych, muzycznych.

  2. Napisz scenkę kabaretową, której mottem będą słowa:„Kto żyje na-

dzieją, umrze głodny”.

Opracowały:

Joanna Rodecka ( GM 12, Szczecin),

Anna Dańko ( GM 16, Szczecin ).

4