Konspekt zajęć
korekcyjno-kompensacyjnych dla pleców okrągłych.
Według toku lekcyjnego gier i zabaw.
Temat: Ćwiczenia korekcyjne przeciwdziałające plecom okrągłym.
Miejsce ćwiczeń – sala gimnastyczna.
Wiek – 9 lat (podstawówka)
Ilość ćwiczących – 15
Przybory i przyrządy – materace, szarfy, piłki, bębenek, woreczki
Czas trwania – 45 min.
Rodzaj schorzenia - plecy okrągłe
Terapeuta – Anna Urban.
Cele: Łączenie ćwiczeń korekcyjnych z zabawą, wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu oraz wyczucie ciała i utrzymywanie go w pozycji skorygowanej.
Lp. | Tok zajęć | Czas trwania | Uwagi |
---|---|---|---|
I część (15’) |
Czynności organizacyjno-porządkowe: - Zbiórka w szeregu, kolejno odlicz - Przywitanie: „czołem grupa”, dzieci odpowiadają: „czołem” - Podanie tematu zajęć - Sprawdzenie przygotowania do zajęć * sprawdzenie stroju * zdjęcie elementów zagrażających zdrowiu. |
6 min. | |
Zabawy ożywiające i ćwiczenia kształtujące: - Marsz na boso wokół sali, na hasło „PIÓRKO” dzieci chodzą delikatnie na palcach stóp, z kolei na hasło „SŁOŃ” dzieci zaczynają chodzić na piętach unosząc wysoko kolana. - Zabawa: Berek na czworakach. Wybór 2 berków i ubranie przez nich szarfy jak tornister. Dzieci poruszają się na czworaka. Berek stara się dotknąć pozostałych uczestników, którzy uciekają przed nim. Złapane dziecko zakłada szarfę i zostaje berkiem. Nie wolno łapać osoby, przez którą stało się berkiem. Wygrywają dzieci nie złapane oraz prawidłowo poruszające się (nie na czworakach). - ZABAWA ZNAJDŹ PARĘ Pw. stanie. Połowa grupy RR w górę, wyprost (szarfy trzymane na końcach). Druga połowa grupy, RR świecznik. Na sygnał ZNAJDŻ PARĘ dzieci dobierają się parami, dziecko z szarfą i bez szarfy i ustawiają się tyłem do siebie. Przekazanie szarfy górą o RR wyprostowanych. |
2 min 5 min 2 min. |
- Utrzymana cały czas pozycja skorygowana - Odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego |
|
II część (20-25’) |
- Zabawa: Parzy łapki: Dzieci dobierają się parami, leżenie przodem naprzeciw siebie. Ręce wyciągnięte przed siebie. Unoszenie rąk nad podłogę – jedna osoba ma dłonie zwrócone stroną grzbietową do podłogi, druga stroną grzbietową zwróconą ku górze. Osoba mająca ręce zwrócone stroną grzbietową ku dołowi stara się szybkim ruchem przenieść swoje dłonie nad dłonie partnera tak, aby uderzyć je z góry, z kolei partner stara się uniknąć uderzenia przez cofnięcie rąk. Jeżeli przeciwnik trafił, zdobywa punkt i próbuje ponownie. Nietrafienie powoduje zamianę ról. -Zabawa: Zatrzymaj piłkę. Dzieci dobierają się w 3 osoby. Dwoje z nich leżenie przodem w odległości 2-3m. Trzecia osoba znajduje się między nimi, w równej odległości do każdego, w podporze tyłem i bokiem do leżących. Na sygnał leżący podają sobie piłkę tocząc ją po podłodze przez wypchnięcie oburęczne przed siebie. Piłka nie może być rzucana. Zawodnik wykonujący podpór tyłem stara się zatrzymać toczącą piłkę przez opuszczenie bioder z poziomu. Po 20 podaniach zamiana. Wygrywa osoba, która zatrzyma najwięcej piłek. Zabawa: Lambado Pozycja wyjściowa. stanie w kole, tyłem do środka koła. RR w bok na ramiona dziecka stojącego obok. Ruch po obwodzie koła krokiem dostawnym w rytm piosenki. Zmiana ułożenia RR- w dół w skos z rotacją zewnętrzną na pośladkach stojącego obok. - Zabawa: Dzięcioł siedzący. Siad skrzyżny w pozycji skorygowanej. Na hasło: „dzięcioł kuje” – szybkie pochylenia głowy w przód i wyprostowanie jej, naśladowanie dzięcioła stukającego w korę drzewa. Tułów cały czas jest wyprostowany i nieruchomy. Ruch dotyczy tylko głowy. Tempo wykonywania ruchów głową dyktuje rytm bębenka. - Zabawa: Spłoszone wróbelki. Siad skrzyżny w wyznaczonym miejscu sali – gnieździe, w pozycji skorygowanej ze „skrzydełkami”. Na hasło: „wróbelki fruwają” powstanie – „wyjście z gniazda” i bieg po Sali we wspięciu na palcach z jednoczesnym „machaniem skrzydełkami”. Na hasło „jastrząb” – powrót do „gniazda” do pozycji wyjściowej. - Zabawa: Strzelec i zwierzyna |
3 min 20 podań x3 Ok. 5 min. 3 min 2 min. 3 min. 3 min. |
- wzmacnianie mięśni karku, ściągających łopatki, prostownika grzbietu, odcinka piersiowego; odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego - nie wolno odrywać klatki piersiowej od podłoża. - 10 sekund odpoczynku na znak prowadzącego. - nie wolno odrywać klatki piersiowej od podłogi. - odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego. - wzmocnienie mięśni: prostownika grzbietu, odcinka piersiowego, mięśni pośladkowych i mięśni ściągających łopatki -potrzebne przybory: piłki - tekst śpiewany: U nas w szkole wielki ruch Ruch-uch Ręka-ręka Noga-noga Biodra-głowa brzuch- uch - wzmocnienie prostownika grzbietu odcinka piersiowego - wyrobienie nawyku prawidłowej postawy - potrzebne przybory: bębenek - utrwalenie nawyku pozycji skorygowanej - potrzebne przybory: woreczek |
III część (5’) |
Zabawa: Odlot bocianów. Pw. siad klęczny, RR wzdłuż tułowia. Wznos RR w górę bokiem – wdech, opuszczanie RR bokiem – wydech (ręce - skrzydła dotykają się w górze zewnętrzną stroną dłoni). Czynności porządkowe i podsumowujące: - uprzątnięcie przyborów - zbiórka - omówienie zadań lekcji. Podsumowanie. - samoocena uczniów. - zadanie do realizacji poza szkołą – przypomnienie o stałym utrzymywaniu pozycji skorygowanej - pożegnanie: „czołem klasa” odp.: „czołem” |
3 min. 2 min. |
- ćwiczenia oddechowe |