Konspekt zajec

Konspekt zajęć 1

Temat: Wielkie przygotowania do balu – wprowadzenie dwuznaku „cz”

Czas trwania: 135 minut (3 lekcje)

Cele ogólne:

Cele szczegółowe: (Dziecko)

Metody: oparte na działaniu, oglądowe, słowne

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki: podręcznik, ćwiczenia, matematyczne karty pracy, karta z wydrukowanym konturem tabliczki czekolady, kostki do gry (tyle ile jest dzieci), żetony, karty z numerami, karton A3, ozdobne dziurkacze, kleje, wstążki, papier kolorowy, flamastry, bębenek.

Przebieg:

Lekcja 1

  1. Rozmowa z dziećmi na temat karnawału. Czy wiedzą kiedy, co się organizuje w tym okresie, czy dzieci były na balu karnawałowym, co trzeba do takiego balu przygotować, itp.

  2. Głośne odczytanie przeze mnie tekstu z podręcznika, pt. „Słodki poczęstunek”.

  3. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu. (np. po co tyle czekolady, z jakiej okazji upieczono ciasto, kogo poczęstuje Zosia, czy wy gotujecie z rodzicami? Itp.

  4. Prezentacja graficznego wzoru głoski „cz” (zwrócenie uwagi z jakich liter się składa)

  5. Analiza i synteza sylabowa i głoskowa słowa „czekolada”. Pytanie do dzieci, jakie jeszcze inne wyrazy z głoską „cz” znają. Analiza i synteza wymienionych wyrazów.

  6. Prezentacja zapisu dwuznaku „cz” i łączenia go z innymi literami.

  7. Wklejenie do zeszytu wzoru dwuznaku „cz”, pokolorowanie w przykładowym wyrazie samogłosek i spółgłosek.

  8. Wykonanie karty pracy związanej z dwuznakiem „cz”.

Lekcja 2

  1. Zabawa na dywanie – dobieranie się w „tabliczkę czekolady”. Dzieci swobodnie maszerują przy dźwiękach bębenka. Gdy przestaje grać, pokazuje im kartę z dowolną cyfrą. Wtedy dzieci muszą dobrać się w grupy, składające się z tylu osób, ile pokazuje karta. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania. Potem pokazuje dwie liczby i określa jakie ma to być działanie.

  2. Wykonywanie karty pracy z matematyki (zadania na dodawanie i odejmowanie).

  3. Matematyczna gra – tabliczka czekolady. Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje planszę – „tabliczkę czekolady” oraz dwie kostki oraz dwa kolory żetonów. Dzieci numerują planszę (12 pól), a następnie tłumaczę jej zasady. W grze wygrywa ta osoba, która zakryje więcej pól na planszy. Zakryć je można, rzucając obiema kostkami naraz, po czym wykonuje się dowolne działanie (w ich przypadku dodawanie lub odejmowanie). Druga osoba jednocześnie sprawdza poprawność osiągniętego wyniku. Pytania po zakończonej rundzie: jaką liczbę najłatwiej/ najtrudniej było wylosować? Dlaczego?

  4. Kończenie pracy plastycznej o ulubionej bajce.

Lekcja 3

  1. Kalambury z wyrazami rozpoczynającymi się głoską „cz”, np. czerwony, czajnik, czapka, itp.

  2. Rozmowa z dziećmi na temat plakatu informującego o balu karnawałowym. Czy ktoś widział taki plakat? Jakie informacje powinny się na nim znajdować?

  3. Wykonywanie plakatu informacyjnego w grupach 4.-5. osobowych. (efekt poniżej)

Konspekt zajęć 2

Temat: Szałowy strój Szymona – wprowadzenie dwuznaku „sz”

Czas trwania: 135 minut (3 lekcje)

Cele ogólne:

Cele szczegółowe: (Dziecko)

Metody: oparte na działaniu, oglądowe, słowne

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki: podręcznik, ćwiczenia, matematyczne karty pracy, karty z dwoma kompletami liczb (od 1 do 11)

Przebieg:

Lekcja 1

  1. Taniec z pokazywaniem „Boogie woogie”.

  2. Wstęp do czytania tekstu. Oglądanie obrazków i zastanawianie się, co przydarzyło się głównemu bohaterowi Szymonowi.

  3. Samodzielne czytanie tekstu. Dzieci poszukują odpowiedzi na pytanie: czy Szymon słusznie obraził się na brata?

  4. Odczytywanie tekstu na głos przez wskazane dzieci.

  5. Rozmowa na temat tekstu. Co było dalej? Co znaczy słowo szałowy? Itp.

  6. Klaszczemy na „sz”. Dzieci zamykają książki. Nauczyciel czyta na głos tekst. Kiedy dzieci usłyszą głoskę „sz” mają klasnąć. Najpierw ćwiczą wszyscy. Potem robimy małą rywalizację: kto najdłużej będzie prawidłowo klaskał.

  7. Podkreślenie w tekście wszystkich przykładów występowania głoski „sz”.

  8. Analiza i synteza sylabowa i głoskowa słów „Szymon” oraz „szalik”.

  9. Podanie przez dzieci przykładów innych wyrazów zawierających tą głoskę.

  10. Prezentacja zapisu dwuznaku „sz” i łączenia go z innymi literami.

  11. Wklejenie do zeszytu wzoru dwuznaku „sz”, pokolorowanie w przykładowym wyrazie samogłosek i spółgłosek (szalik).

  12. Wykonanie karty pracy związanej z dwuznakiem „sz”. Pisanie dwuznaku w liniaturze.

Lekcja 2

  1. Przypomnienie wiadomości o liczebnikach porządkowych.

  2. Zabawa w dobieranie się w dwa rzędy. Dzieci losują kartonik z numerkiem. Na mój sygnał mają stworzyć dwa rzędy, począwszy od osoby, która ma kartonik z numerem 1. Rozmowa na temat tego, kto stoi na którym miejscu. Zawody kto pierwszy to zrobi.

  3. Wypełnianie karty pracy z uprzednim omówieniem ich treści.

  4. Projektowanie własnego stroju karnawałowego.

Konspekt zajęć 3

Temat: Maskarada, maskarada… - utrwalenie wiadomości o głoskach „cz”
i „sz”. Wprowadzenie pojęć parzyste - nieparzyste

Czas trwania: 135 minut (3 lekcje)

Cele ogólne:

Cele szczegółowe: (Dziecko)

Metody: oparte na działaniu, oglądowe, słowne

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki: podręcznik, ćwiczenia, matematyczne karty pracy, treść wiersza
M. Terlikowskiej pt. „Maskarada”, kontury masek karnawałowych, klej, papier kolorowy, bibuła, itp., gumka lub wstążka, karty z wypisanymi numerami (tyle numerów, ile jest dzieci).

Przebieg:

Lekcja 1

  1. Zabawa „Kto to powiedział” – dzieci siadają na dywanie w kole. Jednej osobie zakrywam oczy a inną gestem proszę, żeby coś powiedziała. Osoba z zakrytymi oczyma ma powiedzieć, kto się odezwał.

  2. Wysłuchanie przez dzieci wiersza pt. „Maskarada”. Rozmowa na jego temat, wyjaśnienie trudnych słów i zwrotów. Odpowiedź na pytanie, co to jest maskarada.

  3. Wykonywanie ćwiczeń związanych z wierszem.

  4. Sprawdzenie czytania przez dzieci czytanki o „Szałowym stroju Szymona”

Lekcja 2

  1. Zabawy leksykalne – tworzenie wyrazów, mając podaną tylko jedną sylabę, np. sza…, sze…, cza…, itp.

  2. Które wyrazy napisane są błędnie? Z podanego ciągu wyrazów dzieci mają wyłowić wyrazy błędnie napisane i przepisać je w poprawnej formie do zeszytu. (treść w załączniku 1)

  3. Czytanie przez nauczyciela tekstów, w których znajdują się wyrazy z „cz” oraz „sz”. Gdy dzieci usłyszą pierwszą, klaszczą. Potem takie samo zadanie z drugą głoską, a na końcu najtrudniejsze, bo dzieci muszą uważać i klaskać kiedy usłyszą jedną z tych głosek.

  4. Praca plastyczna: wykonywanie przez dzieci masek karnawałowych.

Lekcja 3

  1. Dzieci siadają z nauczycielem na dywanie. Wszyscy zdejmują buty i kładą je na środku. Nauczyciel prosi dzieci, aby wzięły jeden but. Pyta dzieci czy jeden but to para. Ile butów tworzy parę? Czy 3 buty da się ustawić w pary? A 4, 7,8? Co trzeba zrobić, żeby ustawić buty w pary kiedy są tylko 3?

  2. Liczenie w specjalny sposób. Co drugą liczbę wypowiadamy głośno, począwszy od 1. Przy 2 milczymy, 3 wypowiadamy głośno, itd. Nauczyciel pyta dzieci jak nazywają się te liczby? Czy wiedzą dlaczego nazywamy je liczbami nieparzystymi?

  3. Dzieci losują numery. Ich zadaniem jest powiedzieć czy numer, który wylosowali jest liczbą parzystą czy nie. W razie czego nauczyciel pomaga rysując na tablicy np. okręgi i prosząc dziecko, które ma problem o połączenie tych okręgów w pary, a potem sprawdzenie czy wszystkie dało się połączyć czy nie.

  4. Wykonanie kart pracy. Zadanie pracy domowej.

Konspekt zajęć 4

Temat: „Jaka pyszna sanna…” – wprowadzenie dwuznaku „dz”

Czas trwania: 135 minut (3 lekcje)

Cele ogólne:

Cele szczegółowe: (Dziecko)

Metody: oparte na działaniu, oglądowe, słowne

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki: podręcznik, ćwiczenia, matematyczne karty pracy, dzwonki: rowerowy, dekoracyjne, chromatyczne, wiersz W. Chotomskiej „Dzwonki”, karty z liczbami (dwa komplety od 1 do 11 – tylu jest uczniów w klasie), płyta CD z muzyką, piosenki: „Zima zła” oraz „Mróz”

Przebieg:

Lekcja 1

  1. Zagadka słuchowa. Rozpoznawanie rożnych rodzajów dzwonków po dźwiękach przez nie wydawanych.

  2. Słuchanie czytanego wiersza W. Chotomskiej pt. „Dzwonki”. Odpowiedź na pytanie: o jakich dzwonkach mówiła autorka. Wskaż pośród przyniesionych przez nauczyciela. Omówienie wiersza.

  3. Zwrócenie uwagi na to, że mamy tyle różnych przedmiotów, a każdy nazywa się tak samo. Czy dzieci znają inne wyrazy, które mają wiele znaczeń?

  4. Wprowadzenie dwuznaku „dz” na podstawie wyrazu „dzwonki” – analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską „dz”, np. dzwonki, dzbanek.

  5. Prezentacja graficznego zapisu dwuznaku „dz” i jego łączenia z innymi literami.

  6. Samodzielne czytanie tekstu pt.” Kulig”. Wyszukiwanie w treści wyrazów zawierających dwuznak „dz” i podkreślanie go. Wytłumaczenie niezrozumiałych słow.

  7. Rozmowa na temat treści tekstu.

  8. Kilkuzdaniowe wypowiedzi oceniające zachowanie głównych bohaterów.

  9. Wklejenie do zeszytu wzoru dwuznaku „dz”, pokolorowanie w przykładowym wyrazie samogłosek i spółgłosek (szalik).

  10. Wykonanie karty pracy związanej z dwuznakiem „sz”. Pisanie dwuznaku w liniaturze.

Lekcja 2

  1. Dzieci losują karteczki z liczbami. Kiedy gra muzyka, dzieci swobodnie chodzą po klasie, kiedy muzyka milknie, dzieci wykonują polecenia nauczyciela, np. ustawiamy się od najmniejszego do największego numeru, łączymy się w grupy, które po dodaniu dadzą sumę 8,10, itd., ustawianie się w rzędach, tak, aby każda następna osoba miała liczbę o 2 większą od poprzedniej (przy sprawdzaniu nauczyciel używa pojęć liczby parzyste i nieparzyste).

  2. Samodzielne wykonywanie zadań z kart pracy.

  3. Wykonywanie zadań przygotowanych przez nauczyciela. Wklejenie do zeszytu, samodzielne ułożenie zadania do przedstawionego obrazka.

Lekcja 3

  1. Ćwiczenia utrwalające poznane dotąd dwuznaki. Tworzenie wyrazów rozpoczynających się od podanych sylab. Uzupełnianie początków wyrazów, itp.

  2. Nauczycielka odczytuje tekst, a zadaniem dzieci jest klaskanie, kiedy usłyszą wskazaną przez nauczyciela głoskę.

  3. Zapoznanie z głosem wokalnym – sopranem i basem na podstawie dwóch utworów muzycznych. Rozmowa na temat charakterów i treści piosenek. Wskazanie odpowiednich ilustracji w podręczniku. Opisanie słowami wyglądu zimy i określenie głosu wokalnego (żeński – sopran i męski – bas). Wykonanie kart pracy związanych z piosenkami.

  4. Nauka tekstu piosenki „Nasza zima zła”.

Konspekt zajęć 5

Temat: „Jaka pyszna sanna…” – wprowadzenie dwuznaku „dz”

Czas trwania: 135 minut (3 lekcje)

Cele ogólne:

Cele szczegółowe: (Dziecko)

Metody: oparte na działaniu, oglądowe, słowne

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki: podręcznik, ćwiczenia, matematyczne karty pracy,

Przebieg:

Lekcja 1

  1. Sprawdzenie czytania przez dzieci czytanki o „Kuligu”.

  2. Opowiadanie o ilustracjach zawartych w podręczniku, na temat spędzania czasu w trakcie ferii.

  3. Wprowadzenie zmiękczenia „dź” na podstawie wyrazu „dźwig”.

  4. Podanie przez dzieci przykładów innych wyrazów zawierających tą głoskę.

  5. Prezentacja zapisu dwuznaku „dź” i łączenia go z innymi literami.

  6. Wklejenie do zeszytu wzoru dwuznaku „dź”, pokolorowanie w przykładowym wyrazie samogłosek i spółgłosek.

  7. Wykonanie karty pracy związanej z dwuznakiem „dź”. Pisanie dwuznaku w liniaturze.

  8. Wprowadzenie zmiękczenia „dzi” na podstawie wyrazu „dziecko”.

  9. Ćwiczenia w pisaniu sylab i wyrazów, np. dzia, dziu, dzię, itp.

  10. Nauczyciel zapisuje na tablicy kilka sylab – początków wyrazów. Prosi dzieci o przykłady wyrazów. Zapisuje pomysły na tablicy.

  11. Nauczyciel prosi wskazane dzieci o ułożenie zdania z wybranymi przez nie wyrazami z powyższego ćwiczenia.

  12. Wykonanie karty pracy związanej z „dzi”. Pisanie dwuznaku w liniaturze.

Lekcja 2

  1. Rozwiązywanie zadań matematycznych na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 w zeszycie.

  2. Samodzielne układanie treści zadania na kartce. Wymiana zadaniami, tak, aby inne dziecko je rozwiązało.

  3. Wykonywanie kart pracy.

