Karolina Wesołowska
Scenariusz zajęć fizycznych dla dzieci 5-letnich
Temat:
Cele ogólne:
Poznanie własnego ciała i rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowe
Usprawnienie umiejętności pracy w parach oraz refleksu
Cele szczegółowe:
Wie jak należy współdziałać w parze
Doskonalenie umiejętności biegania w grupie bez trącania kolegów
Prawidłowo wykonuje polecenia nauczyciela
Utrwalenie znajomości prawej i lewej strony
Metody: czynna
Forma: w parach, grupowa, indywidualnie
Pomoce: okręgi (hula – hop), chusty, woreczki z grochem,
Przebieg zajęć:
Przywitanie dzieci. Dzieci siadają w kole w siadzie skrzyżnym. Każde dziecko ma za zadanie przywitać się z dzieckiem siedzącym obok niego z lewej i prawej strony, przez:
podanie ręki.
dotykając stopą stopy kolegi z lewej strony
klapiemy po plecach kolegę z lewej strony
głaszczemy po głowie kolegę po prawej stronie,
Zabawa z woreczkami: (Każde dziecko dostaje woreczek).
Marsz z woreczkiem na głowie, tak aby nie spadł
Podrzucanie woreczka jedną ręką – próba łapania woreczka drugą ręką
Chodzenie na czworaka z woreczkiem na plecach
Następnie dzieci dostają od nauczycielki chusty. Dzieci mają naśladować motyle, które łatają w rytm muzyki dostosowując wymachy chustą do rytmu. (wolno, szybko)
Tor przeszkód:
Przejście po ławeczce - z rękami wysuniętymi w bok,
Celowanie z miejsca woreczkiem do kosza lub hula hop – trzy próby- celowanie,
Pochód pajaców - krążki ułożone w odstępie jednego kroku, dzieci przechodzą podskokami rozkroczno - zwartymi,
Zabawa z elementem czworakowania - "Tunel": nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa dzieci trzyma hula - hopy blisko podłogi, a druga grupa przechodzi przez nie jak przez tunel - czworakując. Potem następuje zmiana miejsc.
Zabawa „Wiewiórki do dziupli, lis idzie!” Dzieci rozkładają hula – hopy po Sali, nauczycielka zabiera jeden okrąg aby było o jeden mniej. Dzieci truchtają wokół okręgów. Na sygnał nauczycielki „Wiewiórki do dziupli, lis idzie!” wskakują do najbliższych okręgów. Jedna wiewiórka zostaje zawsze bezdomna.
Dzieci dobierają się w pary. Ich zadaniem jest wejść w obręcz koła hula-hop i z początku Sali do końca przetransportować się do końca bez dotykania obręczy.
Na koniec dzieci kładą się na podłodze na plecach i w ciszy odpoczywają.