Scenariusz zajęć pozalekcyjnych usprawniających motorykę ciała.

Temat: Ćwiczenia stymulujące układ proprioceptywny.

Data: 22.10.2009

Klasa: Tkaczyk Krystian

Miejsce ćwiczeń: Sala polisensoryczna i sala gimnastyczna

Liczba ćwiczących: 1 osoba

Przybory do ćwiczeń: materac, wałek rehabilitacyjny, batuta, karimata, piłka z kolcami, piłka typu Bobath, masażery, odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką relaksacyjną, linki, piłki, laska gimnastyczna, beczka

Prowadzący: Jacek Furtak

Cel lekcji:

  1. Stymulacja układu proprioceptywnego

  2. Stymulacja układu wzrokowego

  3. Doskonalenie równowagi, próby zmniejszania niepewności grawitacyjnej

  4. Dostarczenia bodźców dotykowych i poprawienie tolerancji na stymulację dotykową

  5. Doskonalenie świadomości przestrzeni

  6. Doskonalenie przekraczania linii środka

Metody:

  1. Opowieści ruchowej

  2. Zadaniowa ścisła

  3. Bezpośredniej celowości ruchu

Formy pracy:

  1. Indywidualna

Część lekcji

Zadania

Czynności nauczyciela

Część wstępna

Organizacyjno-porządkowe (5 min.)

  1. Przywitanie się z uczniem

  2. Rozmowa z uczniem na temat dzisiejszej lekcji

  3. Przygotowanie ucznia i Sali do zajęć.

Część główna

Ćwiczenia stymulujące układ proprioceptywny, przedsionkowy oraz układ wzrokowy z wykorzystaniem różnych przyborów i przyrządów

(35 min.)

  1. Stymulacja układu wzrokowego z wykorzystaniem kolumny bulgoczącej i światłowodów - nazywanie kolorów

  2. Masaż dłoni i stóp piłkami z kolcami oraz masażerem

  3. Ćwiczenia równoważne na piłce typu Bobath, wałku rehabilitacyjnym, beczce

  4. Masaż głęboki ciała z wykorzystaniem z kolcami, karimaty, batuty oraz materaca

  5. Ćwiczenia na batucie (podskoki i zeskoki na materac)

  6. Ćwiczenia na platformie z wykorzystaniem linki, laski gimnastycznej, piłek i woreczków

Część końcowa

Ćwiczenia uspakajające, porządkowanie sali

(5 min.)

  1. Ćwiczenia relaksacyjne z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej

  2. Masaż pleców piłką z kolcami

  3. Porządkowanie sali po zajęciach

  4. Pożegnanie z uczniem