Anna Niewiadowska
Konspekt zajęć – edukacja matematyczna. Zajęcia wprowadzające
Tematyka: Mierzenie linijką – zapisywanie wyników z uwzględnieniem jednostki pomiaru.
Temat: Zapoznanie dzieci z narzędziami służącymi do pomiaru (długości, szerokości, głębokości, wysokości) oraz jednostkami pomiaru poprzez czynne działanie i ilustracje.
Grupa: Dzieci 6-o letnie – I klasa.
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z narzędziami służącymi do pomiaru (długości, szerokości, głębokości, wysokości) oraz jednostkami pomiaru.
Cele szczegółowe: dziecko
- potrafi nazwać przyrządy służące pomiarowi,
- potrafi mierzyć za pomocą dłoni, kroków, stóp,
- określa swoje położenie w szeregu,
- porównuje długości/wysokości obiektów,
- potrafi posługiwać się linijką,
- potrafi zapisać wynik zmierzony linijką.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.
Środki dydaktyczne: Linijka, ekierka, miara krawiecka,, obrazek miary zwijanej (metrówki), miary stolarskiej, dodatkowe linijki, magnesy, równe dwu-kolorowe paski (8), plakat z jednostkami miary oraz karty ćwiczeń.
Przebieg:
Wprowadzenie do zajęć.
Pokazanie dzieciom narzędzi do mierzenia – opisanie ich. Rozmowa o jednostkach miary.
N. pyta dzieci jakie znają inne narzędzia do mierzenia.
Mierzenie dłonią długości ławki, krokami długości sali – następnie stopami.
Podział dzieci na grupy. Ustawianie się od najniższego dz. do najwyższego.
Pokazanie optycznego złudzenia dotyczącego długości na podstawie pasków ułożonych prosto i zginających się.
Pokaz mierzenia linijką na tablicy. Wykonywanie zadań w karcie pracy.
Podsumowanie i praca domowa.