Konspekt zajęć ekologicznych. Dzieci sześcioletnie.
Blok tematyczny: Ziemia mój dom.
Temat dnia: Szanujemy ziemię.
Hasła programowe: Rozwijanie troski o obecną i przyszła jakość życia na ziemi. Rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi. Kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą.
Cele ogólne: Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Uwrażliwianie dzieci na potrzebę ochrony środowiska. Wzbudzenie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi
Cele operacyjne: Dziecko określa przyczyny zanieczyszczenia środowiska. Dziecko opowiada o zagrożeniach środowiska przyrodniczego. Dziecko opowiada w jaki sposób można chronić środowisko przyrodnicze.
Metody pracy: Wg. Kupisiewicza oparta na słowie- pogadanka, na działalności praktycznej.
Formy pracy: indywidualna grupowa.
Rodzaje aktywności: ruchowa, słowna, plastyczna.
Środki dydaktyczne: Wiersz pt.”Nasz świat”. Michała Kruszczyński, emblematy zwierząt Ilustracja ziemi uśmiechniętej i smutnej. Worki gazety, blok kredki papier kolorowy, kaseta z nagraniem muzyki relaksacyjnej.
Czas trwania:
Czas | Przebieg zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dziecka | Oczekiwane efekty | Środki dydaktyczne |
---|---|---|---|---|---|
3’ | Powitanie | Witam wszystkie dzieci które mają: - dobry humor - tych którzy przyjechali samochodem - tych którzy przyjechali autobusem - tych którzy kochają swoich rodziców. |
Dzieci których dotyczyły słowa powitania, podnoszą ręce w górę i machają w stronę nauczyciela na znak powitania. | ||
Zajęcia dydaktyczne Zabawa ruchowa pt.”Zwierzątka” Zajęcia dydaktyczne Zabawa „Lekarze ziemi” Praca plastyczna „Obdarowywanie kuli ziemskiej” Zabawa relaksacyjna. |
Nauczyciel czyta wiersz pt.” „Nasz świat” Patrz na kominy z dymami jak smoła Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła Popatrz na auta bez końca pędzące I nowe miasta na łąkach rosnące Oto nasz świat – chory w ruinie Musimy go chronić bo inaczej zginie Następnie zadaje pytania - Jak wygląda świat? - Co jest przyczyną choroby świata? Co szkodzi przyrodzie? Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy rozdaje emblematy zwierząt Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje; Na jednej jest ziemia uśmiechnięta,na drugiej smutna chora Następnie zadaje pytania związane z treścią ilustracji; - Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna? Co możemy zrobić, aby wokół nas było czysto i przyjemnie? Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy rozdaje dzieciom worki. Nauczyciel rozdaje dzieciom blok kredki papier kolorowy, emblematy zwierząt i roślin Nauczyciel włącza kasetę z nagraniem muzyki relaksacyjnej. |
Dzieci odpowiadają na zadane pytania Dzieci zakładają emblematy zwierząt na głowę. Gdy będzie grała skoczna muzyka dzieci biegają , skaczą wesoło Gdy muzyka zmieni się na spokojną, wolną, dzieci śpią odpoczywają. Dzieci odpowiadają na zadane pytania Dzieci oczyszczają kule ziemską, zbierają rozrzucone gazety do worków. Dzieci wykonują Ziemię swoich marzeń. Dzieci leżą na czystej łące (na podłodze) odpoczywają słuchając muzyki. |
Dziecko określa przyczyny zanieczyszczenia środowiska. Dziecko opowiada o zagrożeniach środowiska przyrodniczego. Dziecko opowiada w jaki sposób można chronić środowisko przyrodnicze. |
Wiersz pt.”Nasz świat”. Michała Kruszczyński emblematy zwierząt Ilustracja ziemi uśmiechniętej i smutnej. Worki,gazety blok kredki papier kolorowy, kaseta z nagraniem muzyki relaksacyjnej |
|