Moja ulubionajka

Moja ulubiona bajka - scenariusz zajęć dla grupy 5- 6 - latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W GRUPIE 5-6- Latków, przeprowadzonych w PS nr 21 w Kielcach, przez Małgorzatę Szot.

Temat kompleksowy: Moja ulubiona bajka.
Temat dnia: Poznajemy jedną z najpiękniejszych bajek H. Ch. Andersena pt. ,,Calineczka” w oparciu o teatrzyk kartonikowy.

Cele ogólne:
• Rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem literatury dziecięcej.
• Rozwijanie mowy i myślenia poprzez wypowiadanie się na temat bajki i rozwiązywanie zagadek.
• Doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej.
• Inspirowanie wyobraźni i ekspresji twórczej.
Cele operacyjne (dziecko):
• Uważnie słucha i wypowiada się na określony temat.
• Rozpoznaje i umie przyporządkować ilustracje do różnych bajek.
• Potrafi złożyć ilustrację z części bez wzoru.
• Ćwiczy w parze z wybraną osobą i potrafi zadbać o jej bezpieczeństwo.
• Reaguje na sygnał dany przez nauczyciela.
• Rozwija sprawność ruchową.
• Orientuje się w schemacie własnego ciała.
• Potrafi samodzielnie wykonać pracę plastyczną.

Rodzaje aktywności:
- słowna
- ruchowa
- muzyczna
- plastyczna

Metody:
- podająca,
- aktywizująca,
- praktycznego działania,
- metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne,
- pedagogika zabawy wg. KLANZA.
Formy organizacyjne:
- z całą grupą,
- indywidualna,
- zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje do teatrzyku kartonikowego,
- ilustracje przedstawiające sceny z różnych bajek,
- wiersz E. Ostrowskiej pt. ,,Chatka bajek”,
- emblematy liczb,
- napis ,,KUKIEŁKA”,
- nagranie CD piosenek,
- krążki do zabawy ruchowej,
- materiały do wykonania kartonikowych kukiełek: kolorowy karton. Papier kolorowy, kleje brokatowe. Bibuła, patyczki, klej, zakrętki od butelek, plastelina.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa - ,,Powitanie w parach”: dzieci ustawione w parach na obwodzie koła, śpiewają: ,,Piosenkę powitalną” z nagrania CD, ,,Muzyczna pedagogika zabawy” wyd. KLANZA.
2.Słuchanie wiersza wprowadzającego do tematu zajęć: E. Ostrowska pt. ,,Chatka bajek”.
3.Teatrzyk kartonikowy w oparciu o bajkę H. Ch. Andersena pt. ,,Calineczka”.
4.Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanej bajki, kierowana pytaniami:
- Jakie postacie występują w bajce?
-O czym marzyła kobieta?
- Do kogo wybrała się po poradę?
- Co wyrosło z ziarenka?
- jakie imię mama nadała córeczce i dlaczego?
- dlaczego ropucha porwała Calineczkę?
- kto zaprosił dziewczynkę do swej norki, by mogła przetrwać zimę?
- komu pomogła Calineczka?
- kto chciał poślubić Calineczkę?
- kogo pokochała dziewczynka?
- jak myślicie, czy warto mieć marzenia?
- czy któreś z waszych marzeń się spełniło?
- jak uważacie: ,,czy warto być dobrym człowiekiem i dlaczego?

5.Zabawa ruchowa przy piosence pt. ,,W krainie baśni” sł. P. Łosowski, muz. A. Żalski.
Dzieci biegają w rytm piosenki, na przerwę w muzyce ,, szukają swojej komnaty”/krążek/, po każdej przerwie usuwamy jeden krążek.
6. Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki wg ,,Muz. pedagogiki zabawy” KLANZA
7.Masaż relaksacyjny wg Weroniki Sherborne – jedna osoba odwraca się plecami do drugiej, która wykonuje masaż następująco:
Pisze pani na maszynie: A.....B....C....kropka,
Pisze pani na maszynie: A....B....C...przecinek /lekkie uderzanie opuszkami palców/,
Tutaj płynie rzeczka/całą dłonią po kręgosłupie/,
Tu przeszła pani na szpileczkach/palce wskazujące uciskają sztywno/,
Potem przeszło stado słoni/stukanie otwartą ręką/,
A za nimi stado koni/stukanie pięściami/,
Potem przeszła szczypaweczka/lekkie szczypanie po bokach kręgosłupa/,
Zaświeciły dwa słoneczka/okrężny masaż dłońmi/,
Spadł drobniutki deszczyk/lekkie uderzenia palcami/
Czy poczułeś dreszczyk?/delikatny dotyk szyi/.
8.Zagadki rysunkowe pt. ,,Jakie to bajki?” – dzieci oglądają ilustracje przedstawiające postacie lub sceny z różnych bajek, a następnie dopasowują je do siebie i odgadują tytuły bajek.
9.Układanie puzzli, wykonanych przez nauczyciela i przedstawiających sceny z poznanych wcześniej bajek, za pomocą emblematów liczb dzieci oznaczają odpowiednie obrazki na tablicy.
10.Zabawa ruchowa wg ruchu rozwijającego B. Strauss ,,Dla przyjaciela”.
11.Praca plastyczna poprzedzona ćwiczeniami analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazu: ,,KUKIEŁKA”. Zadaniem dzieci jest dopasowanie i przyklejenie poszczególnych elementów, wycięcie peleryny, narysowanie twarzy oraz udekorowanie poprzez przyklejenie różnokolorowych elementów z papieru kolorowego, ozdobienie klejem z brokatem. Umocowanie kukiełek na patyczku.
12.Prezentacja i ocena prac plastycznych.
13.Ewaluacja:
- dziecko zna popularne bajki,
-dziecko chętnie słucha bajek czytanych przez innych, dokonuje oceny postępowania bohaterów.

Małgorzata Szot

Kielce

