Konspekt zajęć
Imię i nazwisko nauczyciela: Katarzyna Starosolska
Przedszkole: Przedszkole Konik Polny
Grupa: 5, 4, 3, 2,5-latki
Data: 30.11.2012
Dane o zajęciach
Temat tygodnia: Co potrafię?
Temat dnia: Andrzejkowy wieczór
Cel główny: Zapoznanie dzieci z tradycjami, obrzędami i dziedzictwem kulturowym naszego kraju- wróżby andrzejkowe
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poznaje tradycje związane z „Andrzejkami”
- potrafi bezkonfliktowo uczestniczyć w zabawach
- potrafi współdziałać w grupie
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: czynna, oglądowa, słowna
Środki dydaktyczne:
Grosiki, miska z wodą, plastikowa butelka, rysunki (serca, słońca, palmy, korony, gwiazdy, pieniędzy), 2 serca z imionami dziewczynek i chłopców, kartoniki z zawodami, woreczek.
Przebieg zajęć
1.Przywitanie dzieci- krótka rozmowa na temat andrzejek. Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć.
2.Wspólne wypowiedzenie życzenia:
Czary- mary -dary
Niech się spełnią wszystkie andrzejkowe czary
3.Wróżba spełnienie marzeń- przed dziećmi ustawionymi w rzędzie, stoi miska z wodą. Każde dziecko dostaje monetę, którą musi trafić do miski z wodą. Dziecku, któremu uda się trafić do wody monetą spełnią się wszystkie marzenia.
4.Wróżba Co mnie czeka?- dzieci siadają w kole. Każde dziecko kręci wewnątrz koła butelką. Odczytywanie symboli następuje po zatrzymaniu się butelki:
Serce - Czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.
Korona – W przyszłości będziesz ważną osobą. Obejmiesz ważne stanowisko.
Pieniądze- Będziesz bardzo bogatym.
Gwiazda- Będziesz sławny/a
Palma- Czekają cię wspaniałe przygody, ciekawa podróż
Słońce – Spodziewaj się nagrody, a twój wysiłek i ciężka praca będą docenione
5.Wróżba z butów- dzieci zdejmują lewy bucik i układają w rzędzie, następnie przestawiają ostatni na początek rzędu. Czyj but pierwszy przekroczy próg, ten wyjdzie za mąż lub się ożeni.
6.Serduszkowa wróżba- dzieci szpilką przebijają serduszko z wypisanymi na odwrocie imionami. To imię, które zostanie przebite szpilką będzie imieniem przyszłej żony lub męża.
7.Jaki zawód będziesz wykonywał w przyszłości?- Dzieci losują karteczki z zawodami.
8.Zakończenie- na pożegnanie nauczyciel puszcza iskierkę szczęścia:
Iskierkę szczęścia puszczam w krąg, by spełniała wróżby moc
I zaprasza na słodki poczęstunek.