SCENARIUSZ ZAJĘĆ

I część statyczna

  1. DATA: 22.02.2010

  1. GRUPA WIEKOWA: 6 -latki

  1. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

- kształtowanie mowy powiązanej

- wzbogacanie zasobu słownictwa

- prawidłowe budowanie zdań i posługiwanie się nimi w mowie

  1. TEMAT ZAJĘĆ:

„Komu potrzebna jest woda?”- burza mózgów

  1. CELE ZAJĘĆ:

Dziecko:

  1. METODY PRACY:

Słowne:

- wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela,
- rozmowa z dziećmi

  1. FORMY PRACY:

zbiorowa

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

ilustracje, tablica, naklejki(pasta do zębów, kubeczek, mydło, gąbka, szczoteczka do zębów)

9) LITERATURA:

Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009

Osajda J. Wyprawy z borsukiem - woda, wyd. WEDA Szczecin 2001

II część dynamiczna

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Część wstępna

1.Powitanie dzieci

2.zagadka:

Używamy jej do gotowania, mycia. Potrzebna jest ludziom, zwierzętom,

roślinom do życia.

3.przedstawienie tematu

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym przed nauczycielką.

Dzieci odpowiadają: woda

Część główna

Etapy burzy mózgów:

1.Wytwarzanie pomysłów.

„Burza mózgów” jest „zapisywana” na tablicy -zawieszanie ilustracji na tablicy.

pytania do całej grupy:

-czy człowiek może żyć bez wody?

-dlaczego?

-kto potrzebuje wody?

-z czego leci woda w domu?

-gdzie w domu znajdują się krany?

-w jakich sytuacjach jest nam potrzebna woda?

-w jakich zawodach niezbędna jest woda?

-czy są zwierzęta, które żyją w wodzie? jakie?

-nie

-każdy z nas musi pić wodę

-ludzie i zwierzęta

- z kranu

- w łazience

- w kuchni

-do picia

-do mycia rąk

-gdy bierzemy kąpiel

-do mycia zębów

-do podlewania kwiatów

-strażak

-ogrodnik

-kucharz

-sprzątaczka

-pływak

-żółwie wodne

-ryby

-foki

-kaczki

-żaby

Zabawa ruchowa

„Kąpiel"

Każde dziecko otrzymuje kartonik z nazwą jednego z przyborów potrzebnych do mycia.
Nazwy mogą się powtarzać. Wymienione nazwy: gąbka, szczoteczka do zębów, mydło, kubek, pasta, zamieniają się miejscami. Na hasło "Kąpiel" wszyscy uczestnicy zabawy
zamieniają się miejscami.

Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym

2.Ocena

i analiza zgłoszonych pomysłów.

Próba wybrania z pośród wszystkich obrazków tego który wydaje się dzieciom najważniejszy.

3.Zastosowanie pomysłów, rozwiązań

w praktyce.

Który z naszych pomysłów możemy zastosować teraz?

- podlać kwiaty

Część końcowa

Podsumowanie

-Czego się dziś dowiedzieliście na zajęciach?

Podziękowanie za udział w zajęciu dzieciom.

1. z czego leci woda w domu?

- z kranu (1.obrazek)

2. gdzie w domu znajdują się krany?

- w łazience

- w kuchni

3. w jakich sytuacjach jest nam potrzebna woda?

-do picia (2.obrazek),

-do mycia rąk (3.obrazek),

-gdy bierzemy kąpiel (4.obrazek),

-do mycia zębów (5.obrazek)

-do podlewania kwiatów

(6.obrazek)

4. w jakich zawodach niezbędna jest woda?

-strażak (7.obrazek)

-ogrodnik

-kucharz(8.obrazek)

-sprzątaczka(9.obrazek)

Zabawa:

gąbka,

szczoteczka do zębów,

mydło,

kubek,

pasta,

hasło "Kąpiel"

0x01 graphic
 

„Kąpiel"
Każde dziecko otrzymuje kartonik z nazwą jednego z przyborów potrzebnych do mycia.
Nazwy mogą się powtarzać. Wymienione nazwy np. gąbka, szczotka, mydło, kubek,
pasta, zamieniają się miejscami. Na hasło "Kąpiel" wszyscy uczestnicy zabawy
zamieniają się miejscami.