Scenariusz zajęcia z programu „Klucz do uczenia się” - moduł Ty-Ja-Świat
Data: 19.03. 2010 r.
Grupa dzieci 5 - letnich : chłopiec 1 - autyzm, chłopiec 2 - dystrofia mięśniowa, chłopiec 3 - dz. niewidome, dziewczynka 1 - MPDz, dziewczynka 2 - MPDz.
Miejsce: sala grupy
Czas trwania: 25 min.
II Temat zajęć
„Kto tu mieszka?”.
III Cele zajęć:
Cel główny: rozwijanie umiejętności korzystania z symboli do oznaczania dorosłych i dzieci
Cele operacyjne:
Chłopiec 2, dziewczynka 1, dziewczynka 2:
- wybiera odpowiednie symbole dla członków rodziny
- na wzmiankę o osobach wskazuje odpowiednie symbol
- zna swój adres zamieszkania - numer domu oraz nazwa ulicy
- wymienia imiona swoich rodziców oraz członków rodziny mieszkających we wspólnym mieszkaniu
Chłopiec 1 z pomocą:
- wybiera odpowiednie symbole dla członków rodziny
- na wzmiankę o osobach wskazuje odpowiednie symbol
- zna swój adres zamieszkania - numer domu oraz nazwa ulicy
- wymienia imiona swoich rodziców oraz członków rodziny mieszkających we wspólnym mieszkaniu
Chłopiec 3:
- wie jak się nazywa oraz gdzie mieszka
- przysłuchuje się rozmowie
- z pomocą wypełnia na kartce papieru wypukły kontur domu farbami (malowanie palcami)
IV Metody pracy:
rozmowa kierowana, pokaz, obserwacja, praktyczne działanie.
V Formy pracy:
Grupowa oraz indywidualna praca dziecka pod kierunkiem nauczyciela
VI Środki dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające rodzinę misia, duże i małe kółka, lista adresów dzieci, symbol domu na kartce A4, klej, mała plastikowa filiżanka, kartka z konturem domu.
VII Przebieg zajęć:
Chłopiec 3 przysłuchuje się rozmowie, odpowiada na zadawane mu pytania - jak się nazywa?, gdzie mieszka?
Nauczyciel prosi dzieci kilka dni wcześniej, aby nauczyły się swojego adresu zamieszkania.
Na zajęcie zaprasza misia, który opowiada dzieciom o swojej rodzinie. Następnie Miś zadaje pytanie „Kto mieszka z Wami w domu?”. Każde z dzieci po kolei mówi o swojej rodzinie oraz gdzie mieszka. N- l wyjaśnia, że Miś kiedy wróci do domu chce opowiedzieć rodzinie o dzieciach z przedszkola i ich rodzinach ale nie jest w stanie zapamiętać wszystkich informacji o nich. N - l kładzie przed nimi duże i małe okręgi. Wyjaśnia, że Misiowi będzie łatwiej zapamiętać, jeżeli użyją tych kółek. Wspólnie ustalają jakim kółkiem będą zaznaczać osobę dorosłą (duże kółka), a jakim dziecko (małe kółka).
Następnie dzieci wybierają symbole dla swoich członków rodziny, przechodzą do stolika, gdzie czeka na nich kartka papieru z obrazkiem domu oraz klej. Dzieci maja za zadanie przykleić wybrane kółka we właściwym miejscu.
Następnie Miś prosi dzieci o podanie adresu („gdyby chciał je odwiedzić”). Gdy dzieci podają adres, nauczyciel zapisuje go na ich obrazkach.
Chłopiec 3 dotyka dłońmi kontury domu (wykonany z wałka plasteliny, naklejony na brystol), poznaje kształt - dach, ściany, następnie moczy palce w farbie i wypełnia kontur - z pomocą n -la.
Nauczyciel proponuje zabawę. Rozdaje dzieciom filiżanki/kubeczki oraz prosi aby dzieci wybrały symbole dla rodziny, włożyły je do filiżanek (duże kółko dla dorosłego, małe dla dziecka) i przykryły przykrywką. Następnie prosi dzieci aby udawały, że to jest ich dom
Zakończenie
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólna zabawę, pyta czy podobała im się zabawa oraz chwali dzieci.