Konspekt dla klasy I(reagowanie na umówione znaki i sygnały)


Konspekt dla klasy I

Temat: Reagowanie na umówione znaki i sygnały (metoda zabawowo- naśladowcza).

Cele główne lekcji:

Umiejętności: skoczność, czworakowanie, odwaga.

Psychomotoryczność: przyjmowanie określonych pozycji na sygnał

Wiadomości: wpływ ćw. ruchowych na sprawność fizyczną i zdrowie

Wychowawcze: bezkolizyjne poruszanie się w czasie zabaw

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Pomoce: piłka, chorągiewki, szarfy.

Data 16.09.2003

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas

Uwagi org.

Część I

1. organizacja lekcji

2. Zadania lekcji

3. Zabawa ożywiająca

4. Ćw. RR

5. Ćw. NN

6. Ćw. T. Strz.

7. Ćw. szyi

8. Ćw. T. Czoł.

9. Ćw. równ.

10. Ćw. m. brzucha

11. Ćw. m. grzbietu

12. Ćw. sk.

- sprawdzenie ćwiczących w szatni, wchodzenie parami do sali gimnastycznej, zbiórka

- pobranie szarf

- dzieci ubrane w szarfy biegają po sali. Na sygnał „stój”- zatrzymują się tyłem do nauczyciela. Biegiem do mnie dzieci ustawiają się rzędami przed swoim kolorem szarfy ( prowadzący unosi ręce w bok z szarfami w dwóch kolorach)

- postawa wysoka, rozciągniętą szarfę unosimy przodem w górę

- RR w przód trzymają szarfę i przysiady

- wchodzenie nogami do szarfy, przeplot szarfy w górę przez głowę

- rozkrok: przytrzymanie szarfy brodą- upuszczenie i chwyt

- siad skrzyżny: „łódka na falach”- ręce oparte na podłodze- naśladując wiosła. Dzieci odpychają się rękami raz na jedną raz na drugą stronę.

- postawa wysoka: szarfę układamy w kółeczko i wchodzimy do środka. Obroty raz w L raz w P stronę w szarfie. Na sygnał stajemy na jednej nodze.

- tzw. „rowerek”

- tzw. „samolot”

- wskakiwanie i wyskakiwanie obunóż z szarfy

4 min

1 min

3 razy

6 razy

6 razy

6 razy

8 razy

4 razy

6 razy

4 razy

6 razy

dwuszereg

rozsypka

W rozsypce „wiatraczek”

Część II główna

1. Zabawa ze śpiewem

2. Zabawa orient. porz.

3. Zabawa na czworakach

4. Zabawa rzutna

5. Zabawa bieżna

6. Zabawa orient. porządkowa

7. Zabawa skoczna

8. Zab. ze śpiewem

Część III końcowa

1. Ćw. uspok

2. Ćw. korekt.

3. Zakończenie lekcji

- „Dorotka”- ustawienie w kole, w środku „Dorotka”. Dzieci w siadzie kucznym „śpią”, potem naśladują różne zwierzęta. Koło posuwa się w P lub L

- „Reagowanie na ruchy rąk”- dzieci naśladują pojazdy, na sygnał zatrzymują się, na podniesiony do góry palec - ust. się w rzędzie, podniesione dwa palce- w parach, zatoczenie koła- ustawiają się w kole

- „Pieski na spacer, pieski do domu”- na hasło „pieski na spacer” dzieci wychodzą z ukrycia, czworakują, „pieski do domu”- udają się na swoje miejsce

- zaganianie piłki- „świnki”, siedzący uderzają p. starając się przebić poza krąg siedzących, piłka jednak nie może przedostać się ponad siedzącymi

- „Dotarcie”- 2 grupy zajmują miejsce naprzeciw siebie, na sygnał zamieniają miejsca a podczas mijania się krzyczą

- „Dzień dobry”- grupa zachowuje ciszę, jedno dziecko wypowiada „Dzień dobry”, stojący tyłem do grupy rozpoznaje kto mówił

- „skoki wróbelka”- dzieci podskakują obunóż jak wróbelki. Po kilku podskokach wykonują kilka kroków i tak na zmianę

- „Marsz dzieci”- dzieci śpiewają piosenkę i w czasie I zwrotki dobierają się parami ustawiając się jedna za drugą. Gdy śpiewają II zwrotkę parami maszerują dookoła sali

- marsz dookoła sali na palcach i piętach

- marsz na zewnętrznych i wewnętrznych częściach stopy

- zbiórka w siadzie prostym na podłodze, sprawdzenie stanu dzieci. Pożegnanie.

2 min

2 min

4 min

3 min

3 min

3 min

3 min

1 min

1 min

3 min

Ustawienie- siad w kole na odległość ramion

Boisko- 2 linie w odległości 20 kroków

Ustawienie: siedzą w luź. grom. jeden tyłem do nich

Prowadzący: Paweł Czyżowski


