KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY W KLASIE
PIĄTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU UMIARKOWANYM
Metoda ośrodków pracy to całościowe nauczanie. Pozwala łączyć działania dydaktyczne i rewalidacyjne.
Metoda ośrodków pracy wprowadzona została w Polsce przez Marię Grzegorzewską w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Wywodzi się z metody ośrodków zainteresowań opracowanej na początku XX wieku przez belgijsiego lekarza i pedagoga Ovide Decrolyego.
Wprowadzona w Polsce do szkolnictwa specjalnego metoda ośrodków zainteresowań była przystosowywana do polskich warunków i modyfikowana przez pracowników Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej.
Metoda ośrodków posiada specjalną konstrukcję systemu lekcyjnego. Lekcje jednego dnia tworzą podstawową jednostkę dydaktyczną - dzienny ośrodek pracy prowadzony przez nauczyciela danej klasy. Nauczyciel wychodzi z jednego zagadnienia, stanowiącego centrum, wokół którego grupuje się inne, bezpośrednio z nim wiążące się problemy. Temat szczegółowy stanowi fragment szerszego zagadnienia. Dzienne ośrodki składają się na ośrodki tygodniowe, te z kolei tworzą ośrodki okresowe i dalej ośrodki roczne.
W dziennym ośrodku pracy wyróżniamy następujące etapy:
1. zajęcia wstępne;
2. praca poznawcza - obserwacja, kojarzenie;
3. ekspresja;
4. zajęcia końcowe.
W metodzie ośrodków nie ma sztywnego podziału na przedmioty nauczania, a realizacja treści z języka polskiego, matematyki, techniki, plastyki, muzyki, wychowania fizycznego pozostaje w ścisłym związku z poznaniem środowiska społeczno - przyrodniczego.
Liczba godzin : 3 (1 - funkcjonowanie w środowisku, 2 - technika).
Temat ośrodka dziennego : Dzień Matki
Cel ogólny :
Przygotowanie niespodzianki na Dzień Matki. (Formułowanie życzeń oraz wykonanie kwiatka).
Cele operacyjne :
Uczeń :
wykonuje proste ćwiczenia matematyczne,
rozumie treść wiersza,
tworzy zdania z rozsypanki wyrazowej,
czyta pojedyncze wyrazy,
próbuje ułożyć zdanie ( z rozsypanki wyrazowej) i odczytać je,
wykonuje kwiatek w doniczce za pomocą różnych materiałów.
Cel wychowawczy : kształtowanie uczuć szacunku, miłości.
Cele rewalidacyjne : ćwiczenia w mówieniu, rozwijanie percepcji wzrokowej, kształcenie
umiejętności łącznia wyrazów w zdania, rozwijanie sprawności manualnych
Formy pracy : indywidualna i grupowa
Metody pracy : pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne.
Pomoce dydaktyczne : rozsypanka wyrazowa, plansza z obrazkami do wiersza
szablon kwiatka.
Materiały: papier kolorowy, bibuła, klej, plastelina, patyczek,
nakrętka od lakieru do włosów.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zajęci wstępne
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie obecności - umieszczenie etykiet na „Tablicy obecności”.
3. Proste ćwiczenie matematyczne związane z obecnością uczniów; liczenie
obecnych i nieobecnych uczniów w klasie - zapis na tablicy :
6 -1 = 5 5 +1 =6
4. Ustalenie nazwy dnia tygodnia oraz daty na bieżący dzień - zapis na tablicy
w zeszycie.
5. Zaznaczenie pogody na bieżący dzień w kalendarzu pogody.
Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
1. Wprowadzenie do tematu :
pogadanka dotycząca Dnia Matki,
nawiązanie do życzeń; przeczytanie kilku przykładowych życzeń,
2. Realizacja tematu :
wręczenie uczniom kart z rozsypanką wyrazową,
układanie wyrazów na ławce i próba odczytania ich (załącznik nr 1),
liczenie poszczególnych wyrazów z rozsypanki,
wspólne formułowanie życzeń z rozsypanki wyrazowej
(załącznik nr1a),
wklejenie życzeń do zeszytu, ozdobienie ich kwiatkami,
głośne odczytanie życzeń przez nauczyciela, czytanie parami,
(nauczyciel- uczeń).
Przerwa śniadaniowa
Technika
1. Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Wiersz na Dzień Matki” (załącznik nr 2)
oraz omówienie jego treści na podstawie planszy przygotowanej do treści wiersza
2. Wykonanie kwiatka w doniczce (pokaz przykładowej pracy) :
odrysowanie od szablonu na papier kolorowy dwóch identycznych
kwiatków, wycinanie ich,
wykonanie łodyżki (owijanie patyczka zieloną bibułą) oraz liści
(odrysowanie liści od szablonu, wycięcie ich),
doklejanie do łodyżki liści i kwiatków,
przygotowanie łodyżki : wypełnienie plasteliną nakrętki od lakieru
do włosów,
włożenie (przy pomocy plasteliny) kwiatka do doniczki.
3. Wystawka prac.
Zajęci końcowe
ocena pracy dzieci,
porządkowanie sali,
pożegnanie z dziećmi.
załącznik nr 1
Kochana Mamusiu ! |
najlepsze życzenia i całusy |
W Dniu Twojego Święta |
składam Ci |
Żyj nam sto lat |
Twój syn (Twoja córka) |
Kochana Mamusiu !
W Dniu Twojego Święta składam Ci najlepsze życzenia i całusy. Żyj sto lat.
Twój syn (Twoja córka) ..............
załącznik nr 2
Wiersz na Dzień Matki - T. Kubiak
W zielonych oczach Matki
Świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.
W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.
W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz - Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.
A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu