Scenariusz zajęcia przedszkolnego
(Grupa dzieci czteroletnich)
Temat: Pierwsze kwiaty.
Cele:
-rozwój wiedzy poznawczej poprzez porównywanie trzech różnych roślin o podobnych cechach,
-obserwacja wzrostu roślin.
Organizacja zajęcia:
-Zajęcie może stanowić podsumowanie wiadomości zdobytych podczas obserwacji prowadzonych w kąciku przyrody.
-Nauczycielka wspólnie z dziećmi umieszcza w ziemi cebulki. Na doniczkach przykleja obrazki kwiatów, które wyrosną z cebulek.
-Co kilka dni nauczycielka wspólnie z dziećmi sprawdza jak rozwija się każda roślinka.
Pomoce:
Ilustracje kwiatów (krokus, hiacynt, tulipan)
Ilustracje kwiatów pocięte na kawałki (puzle)
Przebieg zajęcia:
1.Nauczycielka gromadzi wokół siebie dzieci. Czyta wiersz pt.,, Kwiaty wiosny”
,, Kwiaty wiosny”
Krokus, hiacynt i tulipan
Wiosnę chciały dziś powitać.
Wdzięcznie wszystkim się kłaniają,
Między sobą coś szeptają,
Letni deszczyk je podlewa,
Miło szumią wkoło drzewa.
Do słoneczka główki wznoszą
O promyki ciepłe proszą.
2.Nauczycielka umieszcza na tablicy ilustracje kwiatów, objaśnia ich nazwy.
3.Zwraca się do dzieci zadając im pytania:
-Gdzie rośliny mają liście?
-Kto pokaże, gdzie rośliny mają kwiaty?
-Jak wyglądają korzenie rośliny?
4.Zabawa ruchowa ,,Tańczące kwiaty”
Dzieci zostają podzielone na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje emblematy z innym kwiatem. Dzieci zajmują miejsca na dywanie. W rytmie akompaniamentu przemieszczają się w różnych kierunkach. Na umówiony sygnał ,,tańczące kwiaty” dobierają się trójkami (trzy różne kwiaty) i obracają się w kółeczkach.
5.Ponownie dzieci gromadzą się wokół nauczycielki. Wyznaczone dziecko stara się określić wszystkie części rośliny rozpoczynając od korzenia.
6.Zajmują miejsca przy stolikach, z pociętych kawałków (puzli) układają ilustracje kwiatów i kolorują je.