TOMASZ ZAMIELA, grupa 3 męska

KONSPEKT LEKCJI Z PŁYWANIA

TEMAT: NAUCZANIE SKOKÓW

CELE GŁÓWNE:

Umiejetności: wykonanie skoków do wody

Motoryczność: koordynacja, akcent na technikę skoku

Wiadomości: technika skoków

Postawy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, dokładność

Miejsce zajęć: pływalnia kryta 25m AWF W-wa

Ilość uczestników: 15

Czas: 45'

Przybory: Obręcze, gumy, krążki zatapialne, kije, piłki gumowe, deski, koła gumowe

TOK LEKCJI ZADANIA SZCZEGÓŁOWE UWAGI ORG-MET

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

TOK LEKCJI ZADANIA SZCZEGÓŁOWE UWAGI ORG-MET

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

TOK LEKCJI ZADANIA SZCZEGÓŁOWE UWAGI ORG-MET

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Tomasz Zamiela

  1. Zorganizowanie grupy

  1. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

  1. Rozgrzewka

  1. PROSTE SKOKI NA NOGI

Nauka skoków powinna przebiegać w następującej kolejności: proste skoki na nogi, skoki do wody głębokiej, nauczanie skoków startowych.

W lekcji powinno uwzględnić się pokaz video ( jeśli jest taka możliwość ), plansze metodyczne itd.

  1. Zbiórka w szeregu

  2. Powitanie

  3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

  1. Podanie tematu lekcji

  2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji

25 kraul, 25 grzbiet, 25 żabka, 25 delfin

„ Sprężynka”. Na sygnał ćwiczący jak najszybciej, skacząc obunóż, przemieszczają się do wyznaczonego punktu.

„ Skoki przez przeszkody „ . Dwóch ćwiczących trzyma żerdź ( 0,5 m od dna basenu ), pozostali kolejno przeskakują przez przeszkodę.

„ Wrzucanie kłody „. Dzieci po kolei kładą się na plecach na krawędzi basenu, wzdłuż jego brzegu - ręce przy biodrach, nogi złączone. Prowadzący popycha leżącego i wrzuca go do wody. Ćwiczący wpada płasko na brzuch. To samo z leżenia na brzuchu - ćwiczący wpada na plecy

„ Wodowanie statku”. Uczniowie kolejno zsuwają się do wody naśladując wodowanie statku.

„ Klaskanie”. Uczniowie skaczą kolejno do wody na nogi. W czasie lotu klaskają. Wygrywa uczeń, który wykona najwięcej klaśnięć.

„ Wizytówka”. Uczniowie na sygnał skaczą do wody głośno wykrzykując swoje imię. Zabawę powtarzamy --uczniowie przedstawiają się nazwiskiem.

„ Skok z salutowaniem”. Uczniowie skaczą do wody na nogi przyjmując w locie postawę „ na baczność”

„ Skoki do dziupli”. Prowadzący lub jeden z ćwiczących trzyma na wodzie obręcz, do której skaczą ćwiczący. Po skoku ćwiczący wynurza się na zewnątrz obręczy

Skoki do wody są istotnym elementem w pływaniu. Rozpoczynają każdy wyścig. Skoki ratownicze mogą komuś uratować życie.

Ustawienie: szereg przy jednej ze ścian pływalni.

Można wykonać w formie zawodów.

Ustawienie: w rzędzie

Ustawienie: w rzędzie, na brzegu basenu

Ustawienie: siad podparty na krawędzi basenu. Ustawienie: siad podparty na krawędzi basenu.

Ustawienie: w rzędzie

Przybory: obręcze

„ Kto dalej”. Na sygnał dzieci odbijają się od brzegu basenu i skaczą w dal. Wygrywa ćwiczący, który skoczył najdalej.

Odbicie od brzegu basenu i skok w górę ( próba dotknięcia trzymanej żerdzi.)

„Skok do dziupli”. Uczniowie kolejno, trzymając piłkę gumową lub deskę, skaczą do wyciągniętych ramion prowadzącego „ dziupli”, który znajduje się w wodzie, w odległości 1-1,5m od brzegu.

„ Skok ratunkowy”. Ćwiczący skaczą do koła gumowego znajdującego się w wodzie („ponton ratunkowy”), po czym chwytają żerdź podaną przez prowadzącego. Prowadzący przyciąga ćwiczącego do brzegu.

„ Nurek”. Ćwiczący po kolei, po dotknięciu przez prowadzącego, odchylają się do tyłu i wpadają do wody.

„ Kto dalej”. Uczniowie skaczą jak najdalej z miejsca. Wygrywa ten, który osiągnie większą odległość.

„ Kto głębiej”. Uczniowie pojedynczo wskakują do obręczy i starają się dotknąć nogami dna basenu. Następnie wynurzają się wewnątrz obręczy.

Skok do wody głębokiej ze słupka z deską pływacką - po wynurzeniu się dopłynięcie do brzegu pływalni.

„Bomba”. Przysiad skulony na krawędzi basenu, przodem do wody. Ćwiczący wpadają do wody w pozycji skulonej, poprzez wytrącenie równowagi.

„Łańcuch”. Uczniowie trzymają się pod łokcie. Prowadzący popycha ostatniego z ćwiczących, który wpada do wody pociągając za sobą innych uczniów. Nie wolno rozerwać łańcucha.

„ Zjeżdżalnia”. Uczniowie, pojedynczo, kładą się na desce trzymając ramiona w przodzie, a następnie wślizgują się do wody.

Siad na brzegu basenu, ramiona w przodzie, głowa między ramionami, nogi oparte o ścianę (przelew) - ćwiczący opada w dół, w momencie dotknięcia wody dłońmi, odbija się nogami, wykonując poślizg w wodzie.

To samo ćwiczenie z klęku jednonóż

To samo ćwiczenie z przysiadu.

Jak wyżej - wcześniejsze odbicie nogami ( wydłużenie fazy lotu).

Z brzegu pływalni, chwyt dłońmi brzegu ( między stopami lub na zewnątrz stóp ) - skok do wody ( po odbiciu nogami ramiona wysuwane do przodu lub wykonują zamach do tyłu i do przodu).

ZE SŁUPKA STARTOWEGO:

Opad tułowia w przód, ramiona w przodzie, głowa między ramionami - stopniowe wytracanie równowagi, przed wejściem dłoni do wody odbicie obunóż.

To samo ćwiczenie, wcześniejsze odbicie, zaakcentowanie faz: lotu, wejścia do wody i poślizgu.

Skok startowy z chwytem za brzeg słupka ( dłonie między stopami lub na zewnątrz stóp ) - po odepchnięciu rękoma od słupka wykonują one zamach dołem w przód.

Jak wyżej, ramiona wykonują zamach do tyłu i dołem do przodu.

5. SKOKI DO WODY GŁĘBOKIEJ

6. NAUCZANIE SKOKU STARTOWEG

SKOK STARTOWY ZE SŁUPKA

Ustawienie: szereg na brzegu basenu

Przybory: żerdź

Ustawienie: rząd na brzegu basenu

Przybory: deski, piłki

Ustawienie: rząd na brzegu basenu

Przybory: koła gumowe

Ustawienie: siad skulony na brzegu, tyłem do wody

Ustawienie: w rzędzie, palce stóp oparte o brzeg pływalni

Ustawienie: w rzędzie

Przybory: obręcz

Ustawienie: na krawędzi basenu

Ustawienie: siad na brzegu basenu w szeregu, tyłem do wody

Ustawienie: na brzegu basenu

Przybory: deska

START Z WODY ( kraul na grzbiecie )

7. Uspokojenie organizmu

8.Część organizacyjno - porządkowa

Przodem do ściany, chwyt oburącz za brzeg, stopy oparte o ścianę pod wodą, odbicie od ściany basenu, poślizg pod wodą, ramiona w górze z tyłu za głową ( wykonanie prawidłowego wyjścia na powierzchnię wody ).

Jak wyżej, odbicie od ściany basenu, poślizg na powierzchni wody.

Przodem do słupka, chwyt za występy, stopy oparte o ścianę pod lustrem wody, odbicie nogami, ramiona wykonują zamach bokiem lub przodem w tył, biodra uniesione do góry.

Jak wyżej, tułów tworzy nad wodą łuk ( biodra w ułożeniu najwyższym ), stopniowe wejście do wody rąk, głowy, barków i pozostałych części tułowia.

Jak wyżej, na komendę startową ( wdech w czasie lotu - wydech ustami i nosem podczas poślizgu ).

Wykonanie pełnego ćwiczenia - określony odcinek przepłynięty pod wodą.

Wykonanie startu na komendę i przepłynięcie krótkiego odcinka z maksymalną prędkością.

10 wydechów do wody

„Kopanie dołków”.

  1. Zbiórka -kontrola obecności

  2. Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia

Uczniowie imitują kopanie dołu, zanurzając się coraz głębiej wykonują wydech