Konspekt z pływania

Temat: Nauczanie wydechu do wody.

Cele główne:

  1. Umiejętności: oswojenie z wodą , nauczanie wydechu do wody.

  2. Motoryczność: orientacja , koordynacja.

  3. Wiadomości: działanie wypornościowe wody , higiena i bezpieczne zachowanie się na pływalni krytej.

  4. Akcenty wychowawcze: dyscyplina oraz wytrwałość jako postawa opanowania umiejętności sportowych.

Prowadzący zajęcia: Behrendt Łukasz

Miejsce zajęć: pływalnia kryta.

Ilość uczestników: 20 osób.

Wiek: 8 lat.

Czas trwania: 45 minut.

Przybory: piłeczki ping-pongowe , krążki zatapialne.

Tok lekcji

 

 

Zadania szczegółowe

 

Dozowanie

 

Uwagi organizacyjno-metodyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Zorganizowanie

1) Zbiórka

 

 

 

 

 

grupy.

 

2) Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności

 

 

 

 

 

 

3) Sprawdzenie stroju pływackiego pod kątem higieny

 

 

 

 

 

 

i BHP

 

 

 

 

2 minuty

 

 

 

 

 

 

 

2) Motywacja do

1) Podanie tematu zajęć

 

 

 

 

 

zajęć.

 

2) Omówienie i pokaz wydechu do wody

 

2 minuty

 

 

 

 

 

 

 

3) Rozgrzewka

Na lądzie:

 

 

 

W rozsypce na brzegu basenu

 

 

 

1) W podskokach wymachy ramion

 

 

 

 

 

 

 

2) Naprzemianstronne krążenia ramion w przód i tył

 

 

 

 

 

 

3) Ramiona w górze i skłony tułowia w przód

 

 

 

 

 

 

4) 5 przysiadów

 

 

 

 

 

 

 

5) W opadzie tułowia skrętoskłony

 

 

 

 

 

 

 

Przejście pod natrysk.

 

 

 

 

 

 

 

W wodzie:

 

 

 

 

 

 

 

1) "Berek kucany"- wyznaczony berek stara się

 

 

Zabawa ożywiająca w rozsypce na płytkiej wodzie.

 

 

 

dotknąć ćwiczących, którzy broniąc się przed

 

 

 

 

 

 

złapaniem chowają się pod wodę. Dotknięty staje

 

 

 

 

 

 

również berkiem.

 

 

 

8 minut

 

 

 

 

 

 

 

4) Kształtowanie

Prowadzący zajęcia przypomina zasadę poprawnego

 

 

 

 

 

 

 

 

umiejętności,

wydechu do wody - pokaz.

 

 

 

 

 

doskonalenie spra-

1) "Wyścig piłeczek"- dzieci stają w jednej linii mając

 

 

Potrzebne piłeczki ping-pongowe.

 

wności.

przed sobą położoną piłeczkę. Na sygnał prowa-

 

 

 

 

 

 

dzącego dmuchają na piłeczkę starając się prze-

 

 

 

 

 

 

sunąć ją do wyznaczonego miejsca.

 

 

 

 

 

 

 

2) "Gotująca się woda"- dzieci wykonują głęboki

 

 

Dzieci stają w rozsypce na płytkiej wodzie.

 

 

 

wdech i przysiad, zanurzając się w wodzie. Powoli

 

 

 

 

 

 

wypuszczają powietrze do wody, którego pęche-

 

 

 

 

 

 

rzyki przypominają gotującą się wodę.

 

 

 

 

 

 

 

3) "Wyciągnij krążek"- dzieci starają się wyciągnąć

 

 

Zabawa na płytkiej wodzie.

 

 

 

wcześniej zatopiony krążek.

 

 

 

 

 

 

 

4) "Tratwa"- dzieci leżą na brzuchu starając się przy-

 

 

 

 

 

 

pominać dryfującą tratwę, wydychając przy tym

 

 

 

 

 

 

powietrze do wody.

 

 

25 minut

 

 

 

 

 

 

 

5) Uspokojenie

1) 10 wydechów do wody.

 

 

 

Dowolny sposób wykonania.

 

organizmu.

2) Spokojne leżenie na plecach w wodzie

 

4 minuty

 

 

 

 

 

 

 

6) Część organiza-

1) Zbiórka - kontrola obecności.

 

 

 

 

 

cyjno-porządkowa

2) Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia

3 minuty

 

Nie ćwiczący odkładają sprzęt na wyznaczone miejsce.

7) Nastawienie do

1) Zachęcenie do regularnych ćwiczeń.

 

 

 

 

 

aktywności rucho-

 

 

 

 

" Aby być sprawnym codziennie należy wykonywać różne

wej w czasie

 

 

 

 

ćwiczenia."

 

wolnym.

 

 

 

 

 

1 minuta