background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 

Ewa Pastor

 

 
 
 
 
 
 
 

Opracowywanie projektu i harmonogramu 
indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych 
322[15].Z2.05 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Wiesława Staszczak 
mgr Emilia Niemiec-Jasińska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Ewa Pastor 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[15].Z2.05 
„Opracowywanie  projektu  i  harmonogramu  indywidualnych  i  grupowych  zajęć 
terapeutycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  terapeuta 
zajęciowy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

    5.1. Komunikowania się w terapii 

11 

           5.1.1. Ćwiczenia 

11 

    5.2. Aktywizacja podopiecznego 

13 

           5.2.1. Ćwiczenia 

13 

    5.3. Metody i techniki terapii indywidualnej i grupowej 

15 

           5.3.1. Ćwiczenia 

15 

    5.4. Metoda projektów 

17 

           5.4.1. Ćwiczenia 

17 

    5.5. Indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne 

19 

           5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7. Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  metody  projektów, 
pokaz z objaśnieniem. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[15].Z2 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 

 

322[15].Z2.04 

Opracowywanie diagnozy 

terapeutycznej na podstawie 

rozpoznania stanu pacjenta 

322[15].Z2.01 

Rozróżnianie rodzajów działalności 

terapeutycznej 

322[15].Z2.02 

Organizowanie pracy w pracowni 

terapii zajęciowej 

322[15].Z2.03 

Wykonywanie prac plastyczno-

technicznych  

 

322[15].Z2.06  

Wykonywanie działań z zakresu 

terapii indywidualnej i grupowej 

 

322[15].Z2.07 

Ocenianie skuteczności 

i dokumentowanie działań 

terapeutycznych 

322[15].Z2.05 

Opracowywanie projektu 

i harmonogramu indywidualnych 

i grupowych zajęć 

terapeutycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

rozpoznawać potrzeby i problemy podopiecznego, 

 

stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej, 

 

nawiązywać  kontakt  terapeutyczny  z  podopiecznym  kierując  się  akceptacją, 
zrozumieniem, empatią, 

 

określać  wpływ  czynników  społecznych,  psychicznych,  emocjonalnych  na  rozwój 
jednostki, 

 

charakteryzować metody i techniki terapii zajęciowej, 

 

korzystać z różnych metod pracy, 

 

współpracować w grupie, 

 

pracować samodzielnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

nawiązać kontakt z pacjentem lub podopiecznym, 

 

pobudzić pacjenta/podopiecznego do utrzymywania kontaktów, 

 

zapewnić klimat terapeutyczny oraz warunki do wykonania zadania, 

 

zmotywować pacjenta/podopiecznego do udziału w zajęciach, 

 

dobrać  metody  i  techniki  terapii  indywidualnej  i  grupowej  do  potrzeb,  możliwości 
i umiejętności pacjenta/podopiecznego, 

 

wyzwolić u pacjenta/podopiecznego kreatywność, 

 

podjąć współpracę z pacjentem/podopiecznym podczas wykonywania działania, 

 

pokonać lęki, zagrożenia i uprzedzenia pacjenta/podopiecznego, 

 

rozwinąć wyobraźnię twórczą pacjenta/podopiecznego, 

 

podjąć współpracę z zespołem terapeutycznym, 

 

zastosować metody i techniki terapii indywidualnej i grupowej, 

 

wzbogacić u pacjenta/podopiecznego zasób słownika czynnego i biernego, 

 

sformułować i określić cele metody projektów stosowanej w terapii zajęciowej, 

 

wyszczególnić etapy wdrażania metody projektów w terapii zajęciowej, 

 

zastosować metodę projektów w terapii zajęciowej, 

 

wykonać zaplanowane projekty indywidualnie i w grupie, 

 

ocenić osiągnięcia podopiecznych procesie działania terapeutycznego, 

 

opracować harmonogram indywidualnych działań terapeutycznych, 

 

skorelować metody terapii zajęciowej z działaniami leczniczo-rehabilitacyjnymi, 

 

zastosować zasady działania zorganizowanego i wymagania ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

 

 

 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 

Jednostka modułowa:  

Opracowywanie projektu i harmonogramu 
indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych 
322[15].Z2.05 

Temat:  Muzykoterapia – zagadnienia wstępne. 

Cel ogólny: Zapoznanie z podstawami muzykoterapii. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować ogólną historię muzykoterapii, 

 

zdefiniować muzykoterapię, 

 

określić, jaki wpływ ma muzyka na człowieka, 

 

określić, jaki rodzaj muzyki można zastosować w terapii, 

 

określić zalety muzykoterapii, 

 

wymienić cele i rodzaje muzykoterapii, 

 

określić ograniczenia muzykoterapii, 

 

określić, czym powinien charakteryzować się muzykoterapeuta. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 
3 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty CD, 

 

dokumentacja podopiecznych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.Faza wstępna: 
Czynności organizacyjno-porządkowe, nawiązanie do tematu, określenie celów zajęć i metod 
pracy. 
2. Przebieg zajęć: 
I. Rys historyczny 
Terapeutyczne znaczenie muzyki. 
II. Definicje 
Muzykoterapia  ma  charakter  interdyscyplinarny,  wiąże  się  z  medycyną,  psychologią, 
psychiatrią,  pedagogiką.  W  potocznym  rozumieniu  muzykoterapia  rozumiana  jest  jako 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

oddziaływanie  muzyki  na  psychikę,  jednak  jest  to  ujęcie  zbyt  wąskie,  ze  względu  na  silne 
związki psychiki z somatyką. 
W  procesie  leczenia  uwzględnia  się  wpływ  muzyki  na  emocje,  proces  myślenia, 
psychomotorykę, układ wegetatywny, procesy neurofizjologiczne. 
III. Wpływ muzyki (na emocje, myślenie, psychomotorykę, układ wegetatywny) 
Zastosowanie muzyki w medycynie – w chirurgii (podczas zabiegów w celu łagodzenia bólu), 
w  stomatologii,  ginekologii  i  położnictwie  (znieczulanie  w  trakcie  porodu  –  poprzez 
obniżenie lęku i napięcia), również w rehabilitacji. 
IV. Cechy dobrej (zdrowej) muzyki 
Elementy lecznicze w muzyce – struktura: rytm, melodia, dynamika, harmonia, barwa, tempo; 
ich  oddziaływanie  stymuluje  psychomotorykę,  kształtuje  przebieg  napięć  i  odprężeń;  ma 
wpływ porządkujący i regulujący. 
V. Rodzaje muzyki: 

a)  aktywizująca, 
b)  relaksująca. 

VI. Zalety muzykoterapii: 
– 

powszechne zastosowanie, 

– 

rozwija zainteresowanie muzyką, kształci pożądane nawyki, 

– 

pomoc w diagnozie. 

VII. Korzyści z muzykoterapii 
Muzykoterapia  nie  koncentruje  się  wyłącznie  na  patologicznych  cechach  osobowości 
chorego, ale szuka i buduje w nim to, co dobre, pozytywne, zdrowe. 
VIII. Cele muzykoterapii 
Funkcje  muzykoterapii  –  terapeutyczna  (poprawa  nastroju),  emocjonalna  (dostarczenie 
pozytywnych  przeżyć),  poznawcza,  kulturotwórcza,  ekspresyjna,  zabawowa,  wspólnotowa, 
aktywizująca, fantazjotwórcza 
IX. Rodzaje muzykoterapii 
– 

kliniczno-diagnostyczna (np. w psychiatrii), 

– 

naturalna (np. dźwięki natury), 

– 

spontaniczna (będąca wyrazem przeżywanych emocji), 

– 

profilaktyczna, 

– 

socjoterapeutyczna. 

X. Praktyczne zastosowanie 
1. Przed przystąpieniem do zajęć należy określić: 
2.  Optymalne  działanie  uzyskuje  się  przy  muzyce  trwającej  do  20  minut  (ale  nie  krócej  niż 
5 minut); najczęściej stosuje się 3 utwory. Przerwa między utworami powinna wynosić ok. 10 
sekund. 
XI. Rola muzykoterapeuty 
XII. Cechy muzykoterapeuty 
XIII. Ograniczenia przy stosowaniu muzykoterapii 
 
Podsumowanie i zakończenie zajęć: 

 

nauczyciel zadaje pytania sprawdzające stopień zrozumienia informacji, 

 

wyróżnia uczniów aktywnych, 

 

zadaje  pracę  domową  –  poleca  opracowanie  w  grupach  zajęć  z  muzykoterapii  dla 
wybranego podopiecznego i przeprowadzenie zajęć w grupie. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzonych zajęć i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

 

 

 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 

Jednostka modułowa:  

Opracowywanie projektu i harmonogramu 
indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych 
322[15].Z2.05 

Temat:  Aktywizacja podopiecznych w Domach Pomocy Społecznej 

Cel ogólny: Zapoznanie z problematyką aktywizacji osób w Domach Pomocy Społecznej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie aktywizacji, jej cele, etapy, metody, 

 

rozpoznać i opisać bariery występujące w procesie aktywizacji,  

 

określić znaczenie planów pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca aktywizacji podopiecznych. 

 
Przebieg zajęć: 
I. Faza wstępna: 
Czynności organizacyjno-porządkowe, nawiązanie do tematu, określenie celów zajęć i metod 
pracy. 
II. Przebieg zajęć:  
1.  Wyjaśnienie terminu aktywizacja i aktywność 

Aktywizacja  –  zespół  działań  mających  na  celu  włączenie  człowieka  do  udziału 
w różnych  dziedzinach  życia  (czyli  prowadzenia  aktywnego  trybu  życia);  to  zarówno 
proces, jak i jego wynik. 
Aktywność  –  to  stały  i  dostosowany  do  możliwości  danej  osoby  wysiłek;  jest  on 
warunkiem  prawidłowego  rozwoju,  umożliwia  prowadzenie  twórczego  i  harmonijnego 
życia, jest podstawą leczenia wielu chorób, opóźnia procesy starzenia. Jest to taki obszar 
działalności, który daje człowiekowi szansę wyrażenia siebie w formie dostępnej i bardzo 
indywidualnej, określonej jego możliwościami, upodobaniami i zwyczajami. 
Brak  aktywności  poczucie  własnej  nieprzydatności  poczucie  krzywdy  izolacja 
osamotnienie 

2.  Cele aktywizacji: 

– 

utrzymywanie sprawności fizycznej i zdrowotnej, 

– 

usamodzielnianie, pobudzanie zaradności,  

– 

nauka współżycia w grupie i w środowisku, 

– 

budzenie wiary w sens życia, 

– 

rozwijanie zainteresowań, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

stymulowanie wyobraźni i twórczego działania, 

– 

rozwój osobowości. 

Zadania opiekunów w stosunku do mieszkańców DPS:  

a)  wyrobienie poczucia społecznej użyteczności, 
b)  zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, 
c)  adaptacja do nowych warunków życia, 
d)  podtrzymywanie więzi rodzinnych, 
e)  niwelowanie agresji, 
f)  podmiotowość w traktowaniu, 
g)  likwidacja nudy i jednostajnego trybu życia, 
h)  pokonywanie trudności w kontaktach z pracownikami DPS. 
3.  Stosowanie różnych form aktywizacji zależy od: 

 

indywidualnych  właściwości  podopiecznych (wiek, zainteresowania,  wykształcenie, 
zawód, stan psychiczny, samopoczucie, osobowość), 

 

warunków DPS (standard domu, kompetencje pracowników). 

4.  Etapy aktywizacji mieszkańców DPS: 

a)  postawienie diagnozy społecznej, 
b)  planowanie, 
c)  realizacja planu, 
d)  ocena przebiegu procesu aktywizacji. 

5.  Metody aktywizacji  

a)  metoda pracy z indywidualnym przypadkiem (casework), 
b)  metoda pracy grupowej (groupwork), 
c)  metoda organizowania środowiska. 

6.  Funkcje  opiekuna  w  procesie  aktywizacji  (wspierająca,  mobilizująca,  ukierunkowująca, 

organizacyjna, doradcza). 

7.  Bariery aktywizacji 

a)  o charakterze fizycznym, 
b)  o charakterze psychologicznym, 
c)  tkwiące w DPS. 

III. Podsumowanie i zakończenie zajęć: 

 

nauczyciel zadaje pytania sprawdzające stopień i zrozumienia informacji, 

 

wyróżnia uczniów aktywnych, 

 

zadaje  pracę  domową  –  poleca  zaprojektowanie  aktywizujących  zajęć  dla 
mieszkańca DPS, który ma poczucie osamotnienia, izolacji. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzonych zajęć i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Komunikowanie się

 

w terapii 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierzcie się w zespoły dwuosobowe. Weźcie dużą kartkę papieru, flamaster i usiądźcie 

obok  siebie.  Wykonajcie  rysunek  na  podany  przez  nauczyciela  temat  rysując  jednocześnie 
(trzymając jeden flamaster) i nie porozumiewając się ze sobą werbalnie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, co to jest komunikacja werbalna i niewerbalna,  
2)  dobrać kolegę/koleżankę do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wspólnie wykonać rysunek, 
5)  zaprezentować wyniki na forum grupy, 
6)  określić odczucia, które towarzyszyły przy wykonywaniu pracy

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

flamastry

.

 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierzcie  się  w  zespoły  trzyosobowe,  jedna  osoba  staje  w  środku  i  zakłada  opaskę  na 

oczy. Następnie przechyla się w przód i w tył jak może najgłębiej; partnerzy – jeden z przodu, 
drugi z tyłu łapią i ostrożnie odbijają osobę w środku w przeciwną stronę. Dwukrotna zmiana. 

 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  wyjaśnia,  na  czym  polega  ćwiczenie  ze  zwróceniem  uwagi  na 

bezpieczeństwo  podczas  wykonywania  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  uczniowie 
samodzielnie spisują na kartkach swoje odczucia towarzyszące wykonywaniu ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, na czym polega zaufanie w grupie odpowiedzialność za partnera,  
2)  dobrać się w zespoły trzyosobowe, 
3)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  założyć  jednemu  z  partnerów  opaskę  na  oczy,  asekurować  go  przy  wychylaniu  się, 

następnie zamienić się rolami z partnerem, 

5)  zaprezentować wyniki na forum grupy, 
6)  wyjaśnić odczucia, jakie towarzyszyły

 

przy

 

wykonywaniu ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opaski na oczy, 

 

kartki papieru, 

 

długopisy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Aktywizacja podopiecznego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na kartce papieru napisz początek swojego fikcyjnego życiorysu (od 3 do 5 zdań). Złóż 

kartkę tak, aby  można  było  zobaczyć tylko ostatnie zdanie. Podaj kartkę osobie siedzącej po 
prawej  stronie,  która  pisze  kolejne  3–5  zdań  nawiązując  do  treści  ostatniego  zdania,  składa 
kartkę  i  podaje  dalej  w  prawą  stronę.  Kiedy  kartka  wróci  do  Ciebie  dopisz  krótkie 
zakończenie i głośno odczytaj powstały życiorys. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  wyjaśnia  uczniom,  na  czym 

polega ćwiczenie, zwraca uwagę  na kreatywność przy wykonywaniu zadania. Po wykonaniu 
ćwiczenia  nauczyciel  prosi  uczniów,  aby  zapisali  na  kartkach  papieru  odczucia,  jakie 
towarzyszyły im przy wykonywaniu ćwiczenia (czy było ono aktywizujące) i zaprezentowali 
je na forum grupy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić, na czym polega aktywizacja, 
2)  zapisać początek życiorysu, 
3)  zaprezentować pracę na forum grupy, 
4)  ocenić wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki papieru, 

 

flamastry. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz  dowolną  technikę  arteterapii  i  zaplanuj  zgodnie  z  jej  zasadami  zajęcia  dla 

podopiecznych  Domu  Pomocy  Społecznej,  grupy  7  osób  (kobiet  i  mężczyzn)  w  wieku  
68–75 lat.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z dokumentacją podopiecznych. Uczniowie mogą pracować w zespołach 4–5 osobowych. Po 
wykonaniu zadania lider grupy przedstawia efekty pracy zespołu na forum klasy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją podopiecznych, 
2)  określić techniki arteterapii, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  dokonać wyboru techniki, 
4)  przygotować niezbędne materiały, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy, 
6)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznych, 

 

kartki papieru, 

 

długopis. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Metody i techniki terapii indywidualnej i grupowej 

 
5.3.3. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Łącząc techniki muzykoterapii i arteterapii, ułóż dzienny plan zajęć terapeutycznych dla 

6–osobowej  grupy  dzieci  niepełnosprawnych  intelektualnie  w  stopniu  umiarkowanym 
w wieku 5–6 lat. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z przykładową  dokumentacją  podopiecznych.  Uczniowie  pracują  samodzielnie,  dokonują 
doboru muzyki do zajęć. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przykładową dokumentacją uczestników zajęć, 
2)  określić techniki muzykoterapii i arteterapii, 
3)  określić  możliwości  intelektualne  dzieci  niepełnosprawnych  intelektualnie  w  stopniu 

umiarkowanym, w wieku 5–6 lat, 

4)  ułożyć plan zajęć terapeutycznych, 
5)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznych, 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty CD, 

 

kartki papieru, 

 

kredki. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz  dowolną  technikę  biblioterapii  i  zgodnie  z  jej  zasadami  sporządź  dzienny  plan 

terapii  dla  45–letniej  podopiecznej Środowiskowego Domu  Samopomocy,  niepełnosprawnej 
intelektualnie w stopniu umiarkowanym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien dostarczyć uczniom przykładową 

dokumentację  podopiecznej  Środowiskowego  Domu  Samopomocy.  Uczniowie  pracują 
samodzielnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją podopiecznej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

2)  określić techniki biblioterapii, 
3)  dokonać wyboru techniki, 
4)  określić, na czym polega planowanie zajęć dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, 
5)  określić  możliwości  intelektualne  osób  upośledzonych  umysłowo  w  stopniu 

umiarkowanym, 

6)  sporządzić dzienny plan terapii, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy, 
8)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznej, 

 

kartki, 

 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Metoda projektów 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  dowolny  projekt  z  grupą  podopiecznych  ze  Środowiskowego  Domu 

Samopomocy  (kobiet  i  mężczyzn)  upośledzonych  w  stopniu  lekkim,  w  wieku  lat  35–48, 
mający na celu poprawę ich funkcjonowania w środowisku lokalnym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z przykładową  dokumentacją  podopiecznych  Środowiskowego  Domu  Samopomocy. 
Uczniowie pracują w dwóch kilkuosobowych zespołach.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją podopiecznych, 
2)  scharakteryzować metodę projektów, 
3)  określić fazy metody projektów, 
4)  określić problem, 
5)  opracować projekt, 
6)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznych, 

 

kartki papieru, 

 

długopisy. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  dowolny  projekt  w  przedszkolu  integracyjnym,  mający  na  celu  wzbogacenie 

słownika czynnego i biernego dzieci w wieku 6 lat.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  dokumentacją 

podopiecznych  w  Przedszkolu  Integracyjnym.  Opracować  projekt,  skonsultować  go 
z nauczycielem. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować metodę projektów, 
2)  określić fazy metody projektów, 
3)  wykonać projekt, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dla dzieci w wieku 6 lat, 

 

kartki papieru, 

 

kredki, 

 

farby. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5. Indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Opracuj  projekt  indywidualnych  zajęć  terapeutycznych  dla  6–letniego  chłopca 

z mózgowym porażeniem dziecięcym i diplegią. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  dokumentacją 

podopiecznego. Uczniowie pracują samodzielnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją podopiecznego, 
2)  określić zasady konstruowania scenariuszy zajęć terapeutycznych, 
3)  określić, co to jest mózgowe porażenie dziecięce, 
4)  określić, co to jest diplegia, 
5)  zapoznać się z opisem przypadku, 
6)  określić cel zajęć, 
7)  zaprezentować scenariusz na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznego, 

 

kartki papieru, 

 

długopis. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  projekt  zajęć  terapeutycznych  dla  7–osobowej  grupy  uczestników  Warsztatów 

Terapii  Zajęciowej  upośledzonych  w  stopniu  umiarkowanym  i  znacznym,  wykorzystując 
techniki arteterapii. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  dokumentacją 

podopiecznych dostarczona im przez nauczyciela. Uczniowie pracują samodzielnie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją podopiecznych, 
2)  określić techniki arteterapii, 
3)  dokonać wyboru technik, 
4)  określić  możliwości  psychofizyczne  osób  z  upośledzeniem  umysłowym  w  stopniu 

umiarkowanym i znacznym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5)  określić cel zajęć, 
6)  przygotować scenariusz, 
7)  zaprezentować scenariusz na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja podopiecznych, 

 

kartki papieru, 

 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Opracowywanie  projektu 
i harmonogramu indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych” 

Test ten składa się ze zdań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 13, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań:0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za udzielenie złej odpowiedzi 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne z zajęć: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. c, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
Zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować cech osobowościowe terapeuty 

Określić model komunikacji 

Określić zasady relacji terapeuty 
z podopiecznym 

Określić zakres pojęcia aktywizacja 

Zidentyfikować pojęcie metoda 

Zidentyfikować techniki z metodą 

Zidentyfikować techniki biblioterapii 

Wyjaśnić na czym polega ergoterapia 

Rozpoznać techniki arteterapii 

10 

Określić na czym polega metoda projektów 

11 

Rozróżnić fazy w metodzie projektów 

12 

Wskazać cechy dobrego planu 

13 

Zaplanować zajęcie terapeutyczne 

PP 

14 

Rozpoznać elementy oceny stanu fizycznego 
podopiecznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

15 

Wskazać elementy oceny stanu psychicznego 
podopiecznego 

16 

Wykorzystać wiedzę teoretyczną do działań 
praktycznych 

PP 

17 

Zastosować zasady poprawnego planowania 
zajęć terapeutycznych 

PP 

18 

Właściwie zorganizować stanowisko pracy 
z podopiecznym 

PP 

19 

Opracować plan pracy z pacjentem 

PP 

20 

Zareagować na zachowania podopiecznego 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność pracy podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.  
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  otoczyć  kółkiem,  następnie 
ponownie oznaczyć prawidłową odpowiedź znakiem X. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie zadania  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Terapeuta zajęciowy powinien być 

a)  pobłażliwy i wyrozumiały. 
b)  surowy i wymagający. 
c)  łatwo ulegający emocjom, nastrojom. 
d)  konsekwentny, empatyczny, otwarty, życzliwy. 

 
2.  Model komunikacji między nadawcą a odbiorcą, to 

a)  nadawca, kanał, odbiorca, efekt. 
b)  nadawca, komunikat, kanał, odbiorca, efekt. 
c)  nadawca, kanał, odbiorca. 
d)  komunikat, kanał, odbiorca, efekt. 

 

3.  Podopiecznego w procesie aktywizacji należy traktować 

a)  podmiotowo. 
b)  przedmiotowo. 
c)  współczująco. 
d)  pobłażliwie. 

 

4.  Aktywność to 

a)  bierny sposób spędzania czasu wolnego. 
b)  stały i dostosowany do możliwości danej jednostki wysiłek. 
c)  oglądanie zajęć ruchowych. 
d)  motywowanie pacjenta. 

 
5.  Metoda to 

a)  świadomy i powtarzalny sposób postępowania. 
b)  inaczej technika terapii. 
c)  inaczej forma terapii. 
d)  sposób pracy określony przez terapeutę. 

 

6.  Malowanie farbami wykorzystujemy w 

a)  choreoterapii. 
b)  arteterapii. 
c)  ludoterapii. 
d)  silvoterapii. 

 

7.  Wieczory poezji to technika 

a)  ergoterapii. 
b)  choreoterapii. 
c)  arteterapii. 
d)  biblioterapii. 

 

8.  Ergoterapia to 

a)  terapia przez sztukę. 
b)  terapia przez zabawę. 
c)  terapia przez kontakt z przyrodą. 
d)  terapia przez pracę. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Linoryt i drzeworyt to techniki 

a)  muzykoterapii. 
b)  biblioterapii. 
c)  arteterapii. 
d)  teatroterapii. 

 

10.  Metoda projektów jest metodą 

a)  aktywizującą. 
b)  relaksującą. 
c)  bierną. 
d)  której nie stosuje się w pracy terapeutycznej. 

 

11.  Fazą metody projektów jest 

a)  samokontrola. 
b)  prezentacja. 
c)  pokaz z objaśnieniem. 
d)  porównanie. 

 

12.  Plan powinien być 

a)  długi. 
b)  zawierający dużo treści. 
c)  celowy, plastyczny. 
d)  łatwy w realizacji. 

 

13.  Planując zajęcia terapeuta powinien wiedzieć 

a)  jakie ma uzdolnienia i zainteresowania, które może wykorzystać w pracy. 
b)  jakie są możliwości psychofizyczne uczestników. 
c)  jakie są oczekiwania rodziców. 
d)  jakie są oczekiwania kierownika placówki. 

 

14.  Ocena stanu fizycznego podopiecznego obejmuje m.in. 

a)  samokontrolę. 
b)  rozwój myślenia. 
c)  koordynację ruchową. 
d)  rozwój mowy. 

 

15.  Ocena stanu psychicznego obejmuje m.in. 

a)  poziom opanowania wiadomości i umiejętności. 
b)  rodzaj upośledzenia. 
c)  komunikację interpersonalną. 
d)  poziom sprawności w czynnościach życiowych. 

 

16.  W  sytuacji,  gdy  26–letni  uczestnik  Warsztatów  Terapii  Zajęciowej  nie  potrafi  wykonać 

poleconego mu przez terapeutę zadania terapeuta powinien 
a)  wykonać to zadanie za niego. 
b)  pozostawić go, aby podopieczny sam sobie poradził. 
c)  wesprzeć go w wykonywaniu zadania, powtórzyć  instrukcję, zaprezentować sposób 

wykonania,  podzielić  przebieg  pracy  na  etapy,  ale  nie  wykonywać  polecenia  za 
niego. 

d)  zmienić zadanie na inne, łatwiejsze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17.  Planując zajęcia grupowe terapeuta powinien wiedzieć 

a)  jakie możliwości mają uczestnicy zajęć pod względem psychofizycznym. 
b)  jaki jest wystrój sali, w której będą przeprowadzane. 
c)  jakie są oczekiwania przełożonego. 
d)  jaka jest wielkość sali. 

 
18.  Znając pojęcie ergonomii miejsce pracy terapeuta powinien dostosować do 

a)  upodobań podopiecznego. 
b)  upodobań terapeuty. 
c)  otoczenia, w którym odbywają się zajęcia. 
d)  wieku, rodzaju i stopnia niepełnosprawności. 

 
19.  Podopieczny przebywa na oddziale neurologii. Przed rozpoczęciem zajęć terapeuta  

a)  powinien zorientować się, czy pacjent ma ochotę na udział w zajęciach. 
b)  powinien zapoznać się z aktualną sytuacją zdrowotną pacjenta. 
c)  nie  musi  zapoznawać  się  ze  stanem  zdrowia  pacjenta,  ponieważ  przebywa  on  pod 

opieką lekarzy, w szpitalu. 

d)  od razu terapeuta powinien przystąpić do realizowania zajęć. 

 
20.  W  sytuacji,  gdy  48–letni  mężczyzna,  uczestnik  Środowiskowego  Domu  Samopomocy, 

upośledzony  umysłowo  w  stopniu  lekkim  nie  chce  brać  udziału  w  przedstawieniu 
„Czerwony Kapturek”, gdzie wciela się w rolę wilka, terapeuta powinien 
a)  zmusić go do brania udziału w przedstawieniu. 
b)  zaproponować  inną  sztukę przeznaczoną dla osób dorosłych, a  jeżeli ten  nie wyrazi 

zgody, to poprosić go o pomoc w organizacji przedstawienia. 

c)  wyznaczyć mu karę. 
d)  zignorować zachowanie podopiecznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................ 
 

Opracowywanie  projektu  i  harmonogramu  indywidualnych  i  grupowych 
zajęć terapeutycznych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Opracowywanie  projektu 
i harmonogramu indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych” 

Test ten składa się ze zdań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 9, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań:0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za udzielenie złej odpowiedzi 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne z zajęć: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu  ponad 
podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. b, 7. c, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. b, 16. d, 17. b, 18. d, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować zasady pracy z podopiecznym 

Rozpoznać efekty działań terapeutycznych 

PP 

Określić elementy komunikacji 

Określić trudności w komunikowaniu się 
z osobami starszymi 

Rozpoznać zachowania budzące poczucie 
bezpieczeństwa 

PP 

Określić cele aktywizacji 

Zidentyfikować czynniki pomagające ustalić 
cele terapii 

Zidentyfikować techniki z metodą 

Zareagować na wypadek niepowodzeń w terapii 

PP 

10 

Określić czynniki warunkujące różne formy 
aktywizacji 

11 

Wskazać zalety metody projektów 

12 

Określić stosowanie technik arteterapii 
w odniesieniu do formy zajęć 

13 

Określić cechy planu 

14 

Opracować harmonogram indywidualnych zajęć 
z pacjentem 

PP 

15 

Przewidzieć skutki niewłaściwie postawionych 
celów terapii 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

16 

Zareagować na zachowania podopiecznego 

PP 

17 

Określić pojęcie ergoterapii 

18 

Zidentyfikować cech dobrze skonstruowanych 
zajęć 

19 

Określić elementy skuteczności działań 
terapeutycznych 

20 

Zidentyfikować zasady konstruowania 
scenariuszy 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność pracy podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.  
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  otoczyć  kółkiem,  następnie 
ponownie oznaczyć prawidłową odpowiedź znakiem X. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie zadania  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Terapeuta w pracy z podopiecznym powinien 

a)  oceniać jego zachowanie, skrytykować jeśli zajdzie taka konieczność. 
b)  pozwolić podopiecznemu na pełną swobodę działania. 
c)  wystrzegać się postaw oceniających, krytykujących. 
d)  wyręczać  go  przy  wykonywaniu  czynności,  które  wymagają  wysiłku  ze  strony 

podopiecznego. 

 
2.  Uczestnik  WTZ  na  skutek  prawidłowo  prowadzonych  działań  terapeutycznych  poprawił 

swoje  kontakty  z  innymi  uczestnikami,  chętnie  uczestniczy  w  pracach  grupy.  Te  efekty 
świadczą o poprawie funkcjonowania w sferze 
a)  emocjonalnej. 
b)  społecznej. 
c)  motorycznej. 
d)  poznawczej. 

 
3.  Elementem komunikacji jest 

a)  akceptacja. 
b)  krytyka. 
c)  umiejętność oceniania. 
d)  wyciąganie wniosków. 

 
4.  Podopieczny  Domu  Pomocy  Społecznej  ma  trudności  z  artykulacją,  mówi  niewyraźnie, 

cicho. Terapeuta powinien 
a)  rzadko komunikować się z podopiecznym, aby nie zmuszać go do wysiłku. 
b)  skierować go do lekarza. 
c)  nie  unikać  komunikowania  się  z  podopiecznym,  gdyż  potrzebuje  on  kontaktu 

i zainteresowania terapeuty. 

d)  zaproponować  mu  zajęcia,  podczas  których  nie  będzie  musiał  komunikować  się 

werbalnie. 

 
5.  Do zachowań budzących poczucie bezpieczeństwa można zaliczyć 

a)  poszanowanie granic wyznaczonych przez podopiecznego. 
b)  stwarzanie  sytuacji,  w  których  można  oceniać  zachowanie  podopiecznego, 

skrytykować i wskazać błędy. 

c)  stwarzanie możliwość częstego przebywania w dużej grupie. 
d)  brak barier w kontaktach z podopiecznym. 

 
6.  Celem aktywizacji jest 

a)  zmuszenie podopiecznego do wychodzenia na świeże powietrze. 
b)  rozwijanie różnych zainteresowań. 
c)  zmuszenie podopiecznego do samodzielnego robienia zakupów. 
d)  rozwijanie tylko kondycji fizycznej. 

 
7.  W odniesieniu do konkretnego podopiecznego cele działalności pomaga postawić 

a)  rodzina podopiecznego, gdyż to ona najlepiej go zna. 
b)  kierownik placówki. 
c)  dokładna analiza sytuacji podopiecznego pod kontem jego potrzeb i problemów. 
d)  wywiad środowiskowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

8.  Jedną z technik stosowaną w arteterapii jest 

a)  papieroplastyka. 
b)  drama. 
c)  pantomima. 
d)  wieczory poezji. 

 
9.  Podopieczny  od  pół  roku  uczestniczy  w  zajęciach.  Terapeuta  nie  widzi  efektów 

prowadzonych działań terapeutycznych, w związku z tym powinien 
a)  przenieść podopiecznego do innej grupy. 
b)  przenieść podopiecznego do innej placówki. 
c)  poprosić innego terapeutę o przeanalizowanie przyczyn. 
d)  samodzielnie dokonać analizy przyczyn niepowodzeń i zmodyfikować plan. 

 
10.  Stosowanie różnych form aktywizacji zależy m.in. od 

a)  czynników związanych z warunkami jakimi dysponuje placówka. 
b)  zasobów finansowych podopiecznego. 
c)  zainteresowań terapeuty. 
d)  środowiska rodzinnego podopiecznego. 

 
11.  Zaletą metody projektów jest 

a)  rozdzielne traktowanie różnych treści. 
b)  rozwijanie myślenia twórczego. 
c)  możliwość zaprezentowania na forum nowoczesnych metod pracy. 
d)  możliwość zaprezentowania mocnych stron terapeuty. 

 
12.  Techniki arteterapii stosuje się w zajęciach 

a)  indywidualnych. 
b)  grupowych. 
c)  indywidualnych i grupowych. 
d)  tylko w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. 

 
13.  Plan powinien 

a)  być realizowany według początkowych założeń. 
b)  być niezmienny, kostyczny. 
c)  ulegać modyfikacjom ze względu na postępy podopiecznego. 
d)  ulegać modyfikacjom ze względu na oczekiwania rodziców i przełożonych. 

 
14.  Aby opracować harmonogram indywidualnych zajęć z podopiecznym należy 

a)  zapoznać się z dokumentacja podopiecznego, możliwościami psychofizycznymi. 
b)  zapoznać się z oczekiwaniami ze strony rodziców. 
c)  zapoznać się z oczekiwaniami dyrektora/kierownika placówki. 
d)  sugerować się własnymi predyspozycjami. 

 
15.  Jeśli cele terapii są zbyt proste dla podopiecznego 

a)  następuje  spadek  jego  samooceny  i  podopieczny  nie  chce  już  uczestniczyć 

w zajęciach. 

b)  następuje wzrost jego samooceny, ale podopieczny nie rozwija się. 
c)  podopieczny chętnie uczestniczy w zajęciach, gdyż nie sprawiają mu one trudności 
d)  utrwalamy czynności już nabyte przez długi okres czasu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16.  Jeśli  podopieczny  odmawia  udziału  w  zajęciach,  które  terapeuta  zorganizował 

uwzględniając indywidualny program terapii należy 
a)  przekazać tę informację rodzicom lub opiekunom. 
b)  przekazać tą informacje przełożonemu i poprosić o interwencję. 
c)  ignorować takie zachowania. 
d)  przeanalizować przyczyny i dokonać modyfikacji 

 
17.  Ergoterapia to 

a)  terapia przez kontakt ze sztuką. 
b)  terapia przez pracę. 
c)  terapia przez kontakt z pięknym otoczeniem. 
d)  terapia przez ćwiczenia muzyczno-ruchowe. 

 
18.  Zajęcia proponowane podopiecznemu powinny 

a)  być łatwe, aby nie miał trudności z wykonaniem. 
b)  trudne, aby mimo niepowodzeń rozwijały podopiecznego. 
c)  jednostajne,  aby  nie  wprowadzać  kilku  technik,  gdyż  podopieczny  powinien 

najpierw opanować jedną. 

d)  urozmaicone, z wykorzystaniem różnych technik. 

 
19.  Skuteczność działań terapeutycznych zależy 

a)  wyłącznie od podopiecznego – jego wieku, zainteresowań, nastroju. 
b)  od statusu rodziny - ilości pieniędzy przeznaczonych na terapię dziecka. 
c)  od wyposażenia pracowni, w której przeprowadzane są zajęcia. 
d)  od zespołu terapeutycznego, podopiecznego, właściwej diagnozy, rodzaju podjętych 

działań i ich systematyczności. 

 
20.  Przy konstruowaniu scenariuszy zajęć terapeutycznych należy uwzględnić 

a)  potrzeby rodziców dotyczące poprawy samoobsługi podopiecznego. 
b)  potrzeby podopiecznego, dobrać do nich techniki i metody. 
c)  potrzeby  kierownictwa  placówki,  i  ich  oczekiwania  w  zakresie  postępów 

podopiecznego w różnych sferach. 

d)  roczny plan ośrodka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.. .......................................................................................................................... 
 

Opracowywanie  projektu  i  harmonogramu  indywidualnych  i  grupowych 
zajęć terapeutycznych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 

 

1.  Brauner  A.,  Brauner  F.:  Postępowanie  wychowawcze  w  upośledzeniu  umysłowym. 

WSiP, Warszawa 1995  

2.  Burno-Nowakowa  H.,  Polkowska  I.:  Zajęcia  pozalekcyjne  z  dziećmi  upośledzonymi 

umysłowo. WSiP, Warszawa 1998 

3.  Cooper P.: Sprawne porozumiewanie się. CODN, Warszawa 1999 
4.  Garvinin  C.,  Seabury  B.:  Działania  interpersonalne  w  pracy  socjalnej.  BPS,  Katowice 

1998 

5.  http://www.iss.uw.edu.pl/~borkowsk/NauczycieleTPSA/MKaminska%20-

%20Metoda%20projektow.pdf 

6.  http://www.medyk-sztum.pnet.pl/pages/publikacje/klasyfikacja.doc 
7.  Konieczyńska Z., Stańczak T.: Terapia zajęciowa w psychiatrii. CMDNŚSzM, Warszawa 

1989 

8.  Kot  T.:  Zajęcia  pozalekcyjne  i  terapia  zajęciowa  z  osobami  o  obniżonej  sprawności 

umysłowej. Wydawnictwo APS, Warszawa 2002 

9.  Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej. BPS, Katowice 1999 
10.  Kwiatkowska  A.,  Krajewska-Kułak  E.,  Panka  W.:  Komunikowanie  interpersonalne 

w pielęgniarstwie. CZELEJ, Lublin 2003 

11.  Majewski  T.:  Niewidomi  i  słabowidzący  seniorzy.  Zeszyty  Tyflologiczne,  Warszawa 

1999 

12.  Milanowska K.: Terapia zajęciowa. PZWL, Warszawa, 1986 
13.  Milanowska K.: Techniki terapii zajęciowej. PZWL Warszawa 1987 
14.  Nocuń  A.,  Szmagalski  J.:  Podstawowe  umiejętności  w  pracy  socjalnej  i  ich  kształcenie. 

BPS, Katowice 1998 

15.  Piszczek M.: Terapia zajęciowa -terapia przez sztukę. Warszawa 1997  
16.  Ploch  L.:  Jak  organizować  czas  wolny  dzieci  i  młodzieży  upośledzonych  umysłowo. 

WSiP, Warszawa 1992 

17.  Szulc W.: Sztuka i terapia. CMDNŚSzM, Warszawa 1993 
18.  Wilczek-Rużyczka.: Komunikowanie się z chorym psychicznie. CZELEJ, Lublin 2007