background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 

Małgorzata Brola 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

przemysłowymi 743[03].Z3.03 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Urszula Przystalska 
mgr inŜ. Urszula Nowaczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Małgorzata Brola 
inŜ. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
Mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z3.03 
„Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

przemysłowymi”, 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

11 

 

5.1. Podstawowe części maszyn i urządzeń 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2. Proces szycia maszynowego 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 

5.3. Maszyny i urządzenia stosowane do produkcji mebli tapicerowanych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.4. Zasady i metody wykonywania poszczególnych warstw mebli tapicerowanych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7.

 

Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z3.01 

Przygotowanie elementów wyrobów 

tapicerowanych 

 

743[03].Z3.04 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych specjalistycznych 

i dekoracyjnych  

743[03].Z3.03 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

przemysłowymi 

 

743[03].Z3.02 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

rzemieślniczymi 

 

743[03].Z3 

Technologia tapicerstwa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować narzędzia stosowane do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

 

określać wymiary funkcjonalne mebli tapicerowanych, 

 

określać techniki trasowania, manipulacji i rozkroju materiałów tapicerskich,  

 

ustalać zapotrzebowanie materiałowe na warstwy układów tapicerskich, 

 

określać sposoby usuwania błędów występujących w materiałach tapicerskich, 

 

dobrać materiały i narzędzia do rodzaju wykonywanych prac, 

 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych, 

 

sporządzać odręczne i techniczne rysunki wyrobów, podzespołów i elementów, 

 

stosować dokumentację konstrukcyjną i technologiczną, 

 

scharakteryzować rodzaje norm, 

 

przestrzegać zasad i warunków odbioru wyrobów tapicerowanych, 

 

przestrzegać  zasad  pakowania,  magazynowania  oraz  zabezpieczania  surowców, 
półfabrykatów oraz wyrobów na czas transportu, 

 

scharakteryzować właściwości surowców i materiałów włókienniczych, 

 

scharakteryzować materiały wyściółkowe,  

 

scharakteryzować materiały drzewne i tworzyw drzewnych, 

 

określać  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych  skóropodobnych  stosowanych 
w tapicerstwie, 

 

scharakteryzować materiały pomocnicze i wykończeniowe, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować oraz rozpoznać podstawowe części maszyn i mechanizmów, 

 

określić zasady działania instalacji pneumatycznych, 

 

określić  zasady  obsługi  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  spręŜyn,  formatek 
spręŜynowych i siatek materacowych, 

 

określić budowę oraz zasady działania maszyn do szycia, 

 

obsłuŜyć  maszyny  i  urządzenia  do  rozkroju  i  szycia  stosowane  w  tapicerstwie 
przemysłowym, 

 

obsłuŜyć zszywacze pneumatyczne stałe i przenośne, 

 

ocenić stan techniczny narzędzi, maszyn i urządzeń, 

 

dokonać bieŜącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

dobrać rodzaje szwów do rodzaju materiału, 

 

określić rodzaje oraz numerację igieł i nici, 

 

wykonać ściegi i szwy maszynowe stosowane w tapicerstwie, 

 

ocenić jakość wykonania szwów, 

 

dobrać materiały do produkcji wyrobów tapicerowanych metodami przemysłowymi, 

 

wykonać łączenia elementów wyrobów tapicerowanych metodami przemysłowymi, 

 

zastosować metody i techniki wykończania tapicerowanych części wyrobów,  

 

ustalić kolejność operacji przemysłowej produkcji wyrobów tapicerowanych, 

 

sporządzić schemat procesu technologicznego wyrobów tapicerowanych,  

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

przemysłowymi 743[03].Z3.03 

Temat:  Budowa  i  zasada  działania  maszyny  szyjącej  płaskiej,  jednoigłowej, 

dwunitkowej. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  obsługi  maszyny  szyjącej  płaskiej,  jednoigłowej, 

dwunitkowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przedstawić budowę  maszyny szyjącej płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

rozpoznać, nazwać i wskazać główne mechanizmy i elementy robocze maszyny,  

 

wyjaśnić działanie maszyny, 

 

wyjaśnić  zasady  eksploatacji  zakresie  obsługi  regulacji,  czyszczenia  i  konserwacji 
maszyny,  

 

wskazać i określić przyczyny wadliwej pracy maszyny,  

 

przygotować  stanowisko  pracy  do  szycia  tkanin  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy oraz ochrony środowiska,  

 

dobrać odzieŜ ochronną do pracy przy maszynie, 

 

uruchomić maszynę i wykonać zadanie produkcyjne szycia elementów formatki. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna lub zespołowa. 

 
Czas:  240 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyna szyjąca, płaska, jednoigłowa, dwunitkowa (stębnówka), 

 

model maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

schematy mechanizmów maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

instrukcja obsługi maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej, 

 

elementy wyrobu do szycia, 

 

instrukcja wykonania szycia.  
 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

−−−−

 

Uczniowie zakładają odzieŜ ochronną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

−−−−

 

KaŜdy  uczeń  otrzymuje  instrukcję  obsługi  maszyny  oraz  instrukcję  wykonania 
zadania. 

−−−−

 

Uczniowie zapoznaje się z instrukcjami. 

−−−−

 

KaŜdy uczeń podchodzi do maszyny szyjącej, wskazuje, nazywa i wyjaśnia działanie 
głównych mechanizmów i elementów roboczych maszyny. 

−−−−

 

Uczniowie  kolejno  przygotowują  maszynę  do  pracy,  regulują  parametry  pracy 
maszyny zgodnie z instrukcją zadania. 

−−−−

 

Uczniowie  wykonują  zadanie  produkcyjne:  pobierają  elementy  wyrobu  do  zszycia 
i dokonują szycia.  

−−−−

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.

 

Po wykonaniu zadania, uczniowie czyszczą maszynę i porządkują stanowisko pracy. 

6.

 

Uczniowie dokonują oceny wykonanej pracy. Wskazują swoje mocne i słabe strony przy 
obsłudze maszyny. 

7.

 

Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją prawidłowo. 

8.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

9.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz zasady przygotowania do szycia maszyny szyjącej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

przemysłowymi 743[03].Z3.03 

Temat: Narzędzia pomocnicze do wykonania formatki spręŜynowej typu szlarafia. 

Cel  ogólny:  ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  posługiwania  się  narzędziami 

ręcznymi do mocowania formatek spręŜynowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

rozpoznać narzędzia pomocnicze do wykonania formatki, 

−−−−

 

dobrać narzędzia pomocnicze do mocowania, 

−−−−

 

posłuŜyć się narzędziami pomocnicze do mocowania formatki, 

−−−−

 

dobrać właściwą odzieŜ ochronną, 

 

przygotować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Czas:  ustala na bieŜąco nauczyciel. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia pomocnicze do mocowania formatki spręŜynowej, 

 

podłoŜe tapicerskie, formatki spręŜynowe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

KaŜdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

 

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania. 

 

Uczniowie zakładają odzieŜ ochronną. 

 

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia do mocowania. 

 

Uczniowie otrzymują formatki. 

 

Uczniowie dobierają narzędzia do mocowania formatki. 

 

Uczniowie mocują formatkę do podłoŜa. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę kaŜdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

7.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

8.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przedstaw  sposoby  zabezpieczenia  przed  wypadkiem,  pracownika  pracującego  przy 

uŜyciu róŜnych narzędzi ręcznych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Podstawowe części maszyn i urządzeń 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj podziału połączeń części maszyn na rozłączne i nierozłączne. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranymi połączeniami, 

4)

 

podzielić połączenia na rozłączne i nierozłączne, 

5)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne połączenia części maszyn, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj części maszyn słuŜące do przenoszenia ruchu obrotowego. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi częściami maszyn, 

4)

 

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne części maszyna, 

5)

 

narysować i opisać części maszyn w zeszycie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne części maszyn, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  znaki  chropowatości  powierzchni  oraz  sposób  oznaczenia  ich  na  rysunku 

technicznym. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się ze znakami chropowatości powierzchni, 

4)

 

rozpoznać oznaczenia na rysunku technicznym, 

5)

 

narysować oznaczenie chropowatości powierzchni. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.2. 

Proces szycia maszynowego 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  przeprowadzenia  nici  dolnej  i  górnej  w  róŜnych  typach  maszyn  szyjących 

stosowanych w produkcji wyrobów skórzanych. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

sprawdzić czy zasilanie maszyny jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone, 

5)

 

sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym, 

6)

 

nawinąć nić na szpuleczkę, 

7)

 

włoŜyć szpuleczkę i nawlec nić do bębenka, 

8)

 

załoŜyć bębenek, 

9)

 

przeprowadzić nić górną i nawlec igłę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne typy maszyn: płaska, ramienna, 

 

instrukcje obsługi maszyn, 

 

igły, 

 

nici, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj maszynę jednogłową, dwunitkową płaską (stębnówkę) do pracy. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

sprawdzić czy zasilanie maszyny jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone, 

5)

 

sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

6)

 

nawinąć nić na szpuleczkę, 

7)

 

włoŜyć szpuleczkę i nawlec nić do bębenka, 

8)

 

załoŜyć bębenek, 

9)

 

wybrać i załoŜyć odpowiednią igłę do igielnicy, 

10)

 

przeprowadzić nić górną i nawlec igłę, 

11)

 

wykonać szycie próbne, 

12)

 

ocenić jakość szycia próbnego, 

13)

 

uregulować napręŜenie nici górnej i dolnej, 

14)

 

uregulować docisk stopki, 

15)

 

uregulować długość ściegu, 

16)

 

wykonać szycie próbne. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyna stębnówka, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

igły, 

 

nici, 

 

wkrętak do regulacji napręŜenia nici dolnej, 

 

materiał do prób szycia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj regulacji docisku stopki i wzniosu stopki nad płytkę ściegową w róŜnych typach 

maszyn szyjących stosowanych w produkcji wyrobów skórzanych. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

dokonać regulacji docisku stopki, 

5)

 

dokonać regulacji wzniosu stopki nad płytką ściegową. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne typy maszyn: płaska, ramienna, słupkowa, zig-zag, 

 

instrukcje obsługi maszyn, 

 

wkrętak do wzniosu stopki nad płytką ściegową, 

 

materiał do prób szycia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

5.3. 

Maszyny  i  urządzenia  stosowane  do  produkcji  mebli 
tapicerowanych

  

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  maszyny  i  urządzenia  do  produkcji  mebli  tapicerowanych  na  podstawie 

rysunków lub zdjęć przedstawiających podstawowe operacje technologiczne. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranymi operacjami technologicznymi, 

4)

 

zapoznać się z maszynami i urządzeniami stosowanymi w tapicerstwie, 

5)

 

dobrać urządzenia do przedstawionej czynności technologicznej, 

6)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór maszyn i urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

prospekty maszyn i urządzeń, 

 

rysunki, zdjęcia lub prospekty poszczególnych półfabrykatów, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7.  
 

Ćwiczenie 2 

Dobierz narzędzia do wykonania czynności montaŜowych wybranego wyrobu. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranym wyrobem, 

4)

 

dobrać narzędzia do montaŜu wybranego wyrobu, 

5)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne meble tapicerowane, 

 

narzędzia stosowane w montaŜu wyrobów, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Sprawdź,  czy  rozdrabniarka  materiałów  spienionych  jest  prawidłowo  przygotowana  do 

eksploatacji. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranym modelem rozdrabniarki, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją uŜytkowania rozdrabniarki, 

5)

 

sprawdzić,  czy  rozdrabniarka  ma  prawidłowe  i  nie  uszkodzone  podłączenie  do  źródła 
prądu, 

6)

 

sprawdzić, czy urządzenie jest prawidłowo uziemione, 

7)

 

sprawdzić,  czy  zgrzewarka  posiada  konieczne  osłony  wyniki  sprawdzenia  zapisz 
w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rozdrabniarka pianki poliuretanowej, 

 

instrukcja pracy rozdrabniarki, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura  z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

5.4. 

Zasady  i  metody  wykonywania  poszczególnych  warstw 
mebli tapicerowanych 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz liczbę spręŜyn na długość lub szerokość formatki. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wymiarami długości lub szerokości formatki, 

4)

 

znać średnicę zewnętrzną spręŜyn, 

5)

 

znać szerokość ramki krawędziowej, 

6)

 

znać średnicę drutu, 

7)

 

obliczyć liczbę spręŜyn na długość lub szerokość formatki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzór do obliczania, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7.  
 

Ćwiczenie 2 

Na  arkuszu  kartonu  z  bloku  technicznego  (A4)  rozrysuj  przy  pomocy  kolorowych 

mazaków, schemat układu tapicerki meblowej. Z boku oznacz i opisz poszczególne warstwy 
i elementy budowy układu tapicerskiego bezspręŜynowego i spręŜynowego. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować karton z bloku technicznego, 

2)

 

przygotować materiały do rysowania i mazaki, 

3)

 

przeanalizować  z  pomocą  poradnika  i  podręcznika  schemat  budowy  układu  tapicerki 
bezspręŜynowej i spręŜynowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

4)

 

odtworzyć na kartonie schemat układu tapicerskiego, 

5)

 

oznaczyć przy pomocy strzałek i numeracji poszczególne warstwy i elementy budowy, 

6)

 

opisać /z boku rysunku/ wykonany schemat, 

7)

 

porównać ze schematem w podręczniku. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz kartonu A4, 

 

ołówek do rysowania i flamastry, 

 

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/. 

 
Ćwiczenie 3 

WskaŜ i nazwij poszczególne części składowe poduchy tapczanowej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

przygotować materiały do rysowania, 

3)

 

narysować przekrój poduchy tapczanowej, 

4)

 

wskazać i nazwać części składowe układów poduchy, 

5)

 

porównać ze schematem w podręczniku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do rysowania,  

 

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  wyrobów 
tapicerowanych metodami przemysłowymi” 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 7, 10, 16 i 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 9 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 12 punktów, 

 

dobry  –  za  uzyskanie  16  punktów,  w  tym  co  najmniej  3  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  19  punktów,  w  tym  co  najmniej  5  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. c, 
12. 
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c, 21. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić podstawowe części maszyn 

Rozpoznać połączenia rozłączne 

Rozpoznać połączenia nierozłączne 

Zanalizować budowę maszyn szwalniczych 

PP 

Rozpoznać budowę igły maszynowej 

Zanalizować zastosowanie igieł do szycia skóry 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Zanalizować numerację metryczną nici 

PP 

Rozpoznać części maszyny szyjącej 

Rozpoznać błędy w szyciu 

10  Zanalizować budowę urządzenia tapicerskiego  

PP 

11  Rozpoznać maszynę na podstawie opisu 

12  Rozpoznać urządzenie na podstawie opisu 

13  Znać warunki eksploatacji maszyn 

14  RozróŜniać warstwy tapicerskie 

15  Rozpoznać łączniki stosowane w tapicerstwie 

16 

RozróŜnić elementy budowy konstrukcji układu 
tapicerskiego 

PP 

17  Rozpoznawać elementy warstwy spręŜynującej 

PP 

18 

Dobierać  na  podstawie  rysunku  warstwy 
tapicerskie 

19  Dobierać urządzenia do opisanej pracy 

20  Dobierać łączniki do określonych prac  

21  Rozpoznawać warstwy tapicerskie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 
wyboru. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 
przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  21  zadań  dotyczących  wiedzy  o  podstawowych  operacjach 
technologicznych  związanych  z  przygotowaniem  elementów  wyrobów  tapicerowanych. 
Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X. W przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 
z wykonanego zadania. 

7.

 

Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  4,  6,  7,  10,  16,  17,  gdyŜ  są  one  na  poziomie 
trudniejszym niŜ pozostałe. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Urządzenia, które słuŜą do łączenia wałów w sposób umoŜliwiający przenoszenie ruchu  
z jednego wału na drugi to 
a)

 

czopy. 

b)

 

łoŜyska. 

c)

 

sprzęgła. 

d)

 

przekładnie. 

 
2.

 

Rysunek przedstawia połączenie rozłączne 

 

a)

 

kołkowe. 

b)

 

sworzniowe. 

c)

 

spręŜyste. 

d)

 

klinowe. 

 
3.

 

Nierozłącznym połączeniem jest połączenie 
a)

 

gwintowe. 

b)

 

klinowe. 

c)

 

nitowe. 

d)

 

spręŜyste. 

 
4.

 

W maszynach szwalniczych stosowany jest chwytacz 
a)

 

wahadłowy lub płaski. 

b)

 

wahadłowy lub stały. 

c)

 

obrotowy lub wahadłowy. 

d)

 

obrotowy lub płaski. 

 
5.

 

W igle do szycia maszynowego przedstawionej na rysunku trzon oznaczony jest cyfrą 
a)

 

1. 

b)

 

2. 

c)

 

3. 

d)

 

4. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

6.

 

Do szycia skór stosuje się zazwyczaj igły o ostrzu 
a)

 

okrągłym. 

b)

 

trójkątnym. 

c)

 

kwadratowym. 

d)

 

owalnym. 

 

7.

 

W numeracji metrycznej igieł liczby wygrawerowane na kolbie oznaczają 
a)

 

długość i grubość trzonu. 

b)

 

długość trzonu i klasę igły. 

c)

 

klasę igły i kształt ostrza. 

d)

 

grubość trzonu i kształt ostrza. 

 
8.

 

Na rysunku przedstawiony jest 
a)

 

bębenek ze szpuleczką. 

b)

 

chwytacz obrotowy. 

c)

 

chwytacz wahadłowy. 

d)

 

napręŜacz nici górnej. 

 
 
 
9.

 

Na rysunku przedstawiono źle wykonany szew zwarty. Przyczyną tego błędu był 

 

a)

 

zbyt duŜy naciąg nici dolnej i górnej. 

b)

 

zbyt mały naciąg nici dolnej i górnej. 

c)

 

zbyt duŜy naciąg nici dolnej. 

d)

 

zbyt duŜy naciąg nici górnej. 

 
10.

 

Na zdjęciu widoczny jest fragment urządzenia do 

 

 

 

a)

 

rozdrabniania pianki. 

b)

 

napełniania pianki. 

c)

 

fasonowania poduch. 

d)

 

wypełniania materaców. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

11.

 

Odpadowe  części  materiałów  spienionych,  przewaŜnie  piankę  poliuretanową,  moŜna 
rozdrabniać w celu powtórnego ich wykorzystania na  
a)

 

zszywarce. 

b)

 

rozwłókniarce. 

c)

 

rozdrabniarce. 

d)

 

obszywarce. 

 

12.

 

Stanowisko sklejania ram tapicerskich wyposaŜone jest w 
a)

 

prasę tapicerską. 

b)

 

ś

cisk pneumatyczny. 

c)

 

napręŜacze pasów. 

d)

 

rozdrabniarkę. 

 
13.

 

W celu przywrócenia maszynie pełnej sprawności wykonuje się 
a)

 

remonty średnie. 

b)

 

remonty kapitalne. 

c)

 

przeglądy. 

d)

 

remonty bieŜące. 

 
14.

 

Warstwa  tapicerska  wykonana  ze  spręŜyn  dwustoŜkowych  pięciozwojowych 
połączonych ze sobą spręŜynami łącznikowymi to formatka 
a)

 

koszyczkowa. 

b)

 

woreczkowa. 

c)

 

spręŜynowa typu bonnell. 

d)

 

spręŜynowa typu szlarafia. 

 
15.

 

Do ram tapicerskich mocuje się formatki spręŜynowe 
a)

 

gwoŜdziami. 

b)

 

wkrętami. 

c)

 

zszywkami. 

d)

 

nitami. 

 
16.

 

Przedstawiony na rysunku element oznaczony cyfrą 3 to 

 

 

a)

 

rama. 

b)

 

surówka. 

c)

 

materiał pokryciowy. 

d)

 

formatka z gumy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

17.

 

Formatki koszyczkowe wykonuje się ze spręŜyn 
a)

 

dwustoŜkowych. 

b)

 

stoŜkowych. 

c)

 

walcowych. 

d)

 

falistych. 

 
18.

 

Rysunek przedstawia formatkę 

 

 

a)

 

spręŜynową typu bonell. 

b)

 

spręŜynową typu szlarafia. 

c)

 

koszyczkową. 

d)

 

woreczkową. 

 
19.

 

W celu przymocowania do ramy formatki spręŜynowej naleŜy uŜyć 
a)

 

zszywaczy pneumatycznych. 

b)

 

prasy tapicerskiej. 

c)

 

ś

cisku pneumatycznego. 

d)

 

napręŜaczy pasów. 

 
20.

 

Łącząc ramki krawędziowe ze spręŜynami naleŜy uŜyć 
a)

 

gwoździ. 

b)

 

ś

rub. 

c)

 

spinaczy. 

d)

 

nitów. 

 
21.

 

Na warstwę spręŜynową nakłada się  
a)

 

warstwę obiciową. 

b)

 

warstwę wyściełającą. 

c)

 

warstwę podtrzymującą. 

d)

 

warstwę nośną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych metodami przemysłowymi 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

TEST 2 

 

Próba 

pracy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych metodami przemysłowymi” 

 

Próba  pracy  polega  na  wykonaniu  przez  ucznia  przygotowania  do  pracy  prasy 

tapicerskiej oraz obciągnięciu materiałem dekoracyjnym poduchy tapczanowej. 

 
Uczeń powinien: 

 

zapoznać się z odpowiednim fragmentem poradnika, 

 

zapoznać się z instrukcją obsługi prasy tapicerskiej, 

 

dokonać sprawdzenia stanu technicznego prasy tapicerskiej, 

 

przygotować prasę tapicerską do pracy, 

 

przygotować materiał dekoracyjny, 

 

przygotować poduchę tapczanową, 

 

dokonać obciągnięcia poduchy tkaniną, 

 

wyłączyć prasę, 

 

uporządkować miejsce pracy, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Nauczyciel  kontroluje  działania  ucznia  i  ocenia  ich  wykonanie  za  pomocą  punktacji 

w poniŜszej tabeli: 
 

Lp.  Punktowana czynność 

Punkty 

1.

 

  Przygotowanie planu wykonania próby 

 

2.

 

  Dobranie i załoŜenie odzieŜy ochronnej 

 

3.

 

  Sprawdzenie stanu technicznego prasy 

 

4.

 

  Sprawdzenie stanu bhp prasy 

 

5.

 

  Dobór i sprawdzenie półfabrykatów  

 

6.

 

  Dobór narzędzi pomocniczych 

 

7.

 

  Dobór łączników 

 

8.

 

  Umieszczenie układu tapicerskiego na przesuwanych stojakach 

 

9.

 

  NałoŜenie tkaniny dekoracyjnej 

 

10.

 

  Wprowadzenie układu tapicerskiego pod prasę 

 

11.

 

  Uruchomienie prasy i wywierania określonego ciśnienia 

 

12.

 

  Wstępne mocowanie tkaniny do ramy za pomocą zszywek 

 

13.

 

  ObniŜenie ciśnienia  

 

14.

 

  Wyjęcie poduchy  

 

15.

 

  Odwrócenie poduchy  

 

16.

 

  Uzupełnienie zszywek na całym obwodzie układu 

 

17.

 

  Ocena jakości wykonanego układu 

 

18.

 

  Wyłączenie prasy z sieci 

 

19.

 

  Uporządkowanie miejsca pracy 

 

 

Razem punktów: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

Punktacja czynności: 0 lub 1 punkt 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 9 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 12 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie co najmniej 16 punktów,  

 

bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 18 punktów. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź z uczniami próbę wykonania podobnego zadania. 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj uczniom instrukcję do wykonania próby. 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

8.

 

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników próby pracy i wystaw oceny. 

9.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

10.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonej próby. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Próba  pracy  polega  na  wykonaniu  przez  Ciebie  przygotowania  do  pracy  prasy 

tapicerskiej oraz obciągnięciu tkaniną dekoracyjną poduchy tapczanowej. 

 
Aby wykonać prawidłowo zadanie: 

 

zapoznaj się z odpowiednim fragmentem poradnika, 

 

zapoznaj się z instrukcją obsługi prasy tapicerskiej 

 

zwróć szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobierz potrzebne Ci narzędzia i urządzenia, 

 

zaplanuj wykonanie próby ustalając kolejność wykonywanych czynności, 

 

dokonaj sprawdzenia stanu technicznego prasy, 

 

przygotuj prasę do pracy, 

 

dokonaj obciągnięcia tkaniną poduchy tapczanowej uŜywając prasy tapicerskiej, 

 

wyłącz prasy, 

 

uporządkuj miejsce pracy, 

 

oceń jakość wykonanego zadania. 
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. Na 

wykonanie zadania masz 180 minut. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

7.  LITERATURA 

 
1.

 

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1981 

2.

 

Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieŜowym. WSiP Warszawa 1995 

3.

 

Bieniek S.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna cz. 2. WSiP Warszawa 1987 

4.

 

BoŜenko L.: Maszynoznawstwo dla Zasadniczych Szkół Zawodowych. WSiP, Warszawa 
1983 

5.

 

Charasz A., Matuszewski S.: Eksploatacja maszyn i urządzeń obuwniczych. Radom 1982 

6.

 

Christ J. W.: Kaletnictwo. WSiP, Warszawa 1991 

7.

 

Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  przemysłowa.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1997 

8.

 

Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1997 

9.

 

Jaczewski  J.;  Opalińska  E.;  Pruszkowski  W.:  Wiadomości  z  techniki.  Państwowe 
Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1981 

10.

 

Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 

11.

 

Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1980 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 
Radom 1997 

3.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995