background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 

Małgorzata Brola 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych metodami 
rzemieślniczymi 743[03].Z3.O2 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

1

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Urszula Przystalska 
mgr inŜ. Robert Mikołajek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Małgorzata Brola 
inŜ. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z3.02 
„Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

rzemieślniczymi”, 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

2

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

11 

5.1.

 

Szycie ręczne 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Zasady i metody rozkroju materiałów stosowanych w tapicerstwie. 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.

 

Zasady  i  sposoby  wykonywania  warstwy  spręŜynującej  metodami 

tradycyjnymi 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4.

 

Zasady  i  sposoby  wykonywania  warstwy  wyściełającej  metodami 

tradycyjnymi 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7.

 

Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z3.01 

Przygotowanie elementów wyrobów 

tapicerowanych 

 

743[03].Z3.04 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych specjalistycznych 

i dekoracyjnych  

743[03].Z3.03 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

przemysłowymi 

 

743[03].Z3.02 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

rzemieślniczymi 

 

743[03].Z3 

Technologia tapicerstwa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować narzędzia stosowane do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

 

oceniać stan techniczny narzędzi do ręcznych prac tapicerskich, 

 

określać techniki trasowania, manipulacji i rozkroju materiałów tapicerskich,  

 

ustalać zapotrzebowanie materiałowe na warstwy układów tapicerskich, 

 

stosować zasady sporządzania wzorników, 

 

określać sposoby usuwania błędów występujących w materiałach tapicerskich, 

 

dobierać materiały i narzędzia do rodzaju wykonywanych prac, 

 

dobierać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych, 

 

sporządzać odręczne i techniczne rysunki wyrobów, podzespołów i elementów, 

 

charakteryzować rodzaje norm, 

 

przestrzegać  zasad  pakowania,  magazynowania  oraz  zabezpieczania  surowców, 
półfabrykatów oraz wyrobów na czas transportu, 

 

charakteryzować właściwości surowców i materiałów włókienniczych, 

 

charakteryzować materiały wyściółkowe,  

 

charakteryzować materiały drzewne i tworzyw drzewnych, 

 

określać  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych  skóropodobnych  stosowanych 
w tapicerstwie, 

 

charakteryzować materiały pomocnicze i wykończeniowe, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rodzaje ściegów ręcznych oraz określić ich zastosowanie, 

 

dobrać igły i nici do rodzaju ściegu i sposobu łączenia materiałów, 

 

zastosować róŜnego rodzaju ściegi ręczne odpowiednio do rodzaju wytwarzanego wyrobu, 

 

dobrać materiały i narzędzia do rodzaju wykonywanego podłoŜa, 

 

dobrać rodzaj podłoŜa do typu wyrobu tapicerowanego, 

 

obsłuŜyć  maszyny,  urządzenia  pomocnicze  i  narzędzia  stosowane  w  tapicerstwie 
rzemieślniczym, 

 

określić sposoby łączenia elementów w tapicerowanych częściach wyrobów, 

 

dobrać materiały wykończeniowe, 

 

określić oraz zastosować metody i techniki wykończania wyrobów tapicerowanych, 

 

dobrać materiały do wykonania warstw tapicerowanych, 

 

scharakteryzować  i  wykonać  róŜne  rodzaje  warstw  tapicerowanych  metodami 
tradycyjnymi, 

 

dobrać materiały do wykonania warstw spręŜynujących, 

 

wykonać róŜne warstwy spręŜynujące z zastosowaniem metod tradycyjnych, 

 

wykonać warstwy wyściełające,  

 

dobrać materiały do wykonania pokryć i wykończeń dekoracyjnych, 

 

określić i zastosować sposoby mocowania pokryć dekoracyjnych, 

 

wykonać warstwy pokryciowe i wykończenia dekoracyjne, 

 

ustalić kolejność wykonania operacji procesu wytwarzania wyrobów tapicerowanych, 

 

sporządzić schemat procesu technologicznego wyrobów tapicerowanych, 

 

określić wymiary funkcjonalne mebli tapicerowanych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

rzemieślniczymi 743[03].Z3.02 

Temat: Czynności przygotowawcze do sznurowania spręŜyn nie obudowanych. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności przygotowania stanowiska do sznurowania spręŜyn 

nie obudowanych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

obliczyć liczbę spręŜyn, 

−−−−

 

ustalić sposób sznurowania spręŜyn, 

−−−−

 

przygotować materiały, 

−−−−

 

dobrać narzędzia, 

−−−−

 

dobrać właściwą odzieŜ ochronną, 

 

przygotować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Czas: ustala na bieŜąco nauczyciel. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia (nóŜ noŜyce), 

 

materiały pomocnicze (sznur), 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do mierzenia, 

 

przybory do pisania, 

 

stanowisko do sznurowania spręŜyn, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

KaŜdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

 

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania. 

 

Uczniowie zakładają odzieŜ ochronną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

8

 

 

Uczniowie rozpoznają i omawiają przybory do wykonania zadania. 

 

Uczniowie dobierają materiały. 

 

Uczniowie obliczają liczbę spręŜyn potrzebnych na daną warstwę. 

 

Uczniowie ustalają sposób sznurowania spręŜyn. 

 

Uczniowie przycinają odpowiednią liczbę sznurów na Ŝądaną długość. 

 

Uczniowie przygotowują stanowisko do wykonania ćwiczenia. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę kaŜdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 

7.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

8.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przedstaw rodzaje węzłów sznurowania spręŜyn tapicerskich. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

metodami 

rzemieślniczymi 743[03].Z3.02 

Temat: Zszywanie krawędzi siedziska krzesła ściegiem drabinkowym. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności doboru ściegów i wykonanie szycia ręcznego 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać narzędzia do szycia ręcznego, 

 

dobrać narzędzia do szycia ręcznego, 

 

posłuŜyć się narzędziami do szycia ręcznego, 

 

dobrać ścieg do obszywania danej krawędzi, 

 

wykonać szycie krawędzi siedzisk, 

 

dobrać właściwą odzieŜ ochronną, 

 

przygotować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
  ustala na bieŜąco nauczyciel. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia do szycia ręcznego, 

 

materiały pomocnicze do szycia ręcznego, 

 

siedzisko z ukształtowaną warstwą wyściełającą, 

 

stanowisko do szycia ręcznego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

KaŜdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

 

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania. 

 

Uczniowie zakładają odzieŜ ochronną. 

 

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia do szycia ręcznego. 

 

Uczniowie otrzymują siedzisko krzesła. 

 

Uczniowie przygotowują nici do szycia ręcznego. 

 

Uczniowie przygotowują stanowisko do szycia ręcznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

10

 

 

Uczniowie wykonują szycie krawędzi ściegiem drabinkowym. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę kaŜdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 

7.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

8.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przedstaw  sposoby  zabezpieczenia  przed  wypadkiem,  pracownika  pracującego  przy 

uŜyciu narzędzi do szycia ręcznego. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

11

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Szycie ręczne 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj części składowe do szycia ręcznego. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

pobrać części składowe,  

5)

 

złoŜyć odpowiednio materiał, 

6)

 

podwinąć zszywane brzegi, 

7)

 

spiąć warstwy materiału. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

części składowe, 

 

szpilki lub nakłuwaki, 

 

stanowisko do szycia ręcznego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz narzędzia do szycia ręcznego poszczególnymi ściegami. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się ze ściegami uŜywanymi w tapicerstwie do szycia ręcznego, 

4)

 

dobrać narzędzia, 

5)

 

uzasadnić wybór w zeszycie ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

12

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rodzaje ściegów, 

 

narzędzia do szycia ręcznego, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj ścieg kryty zszywając dwie części tkaniny. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

przygotować nici do szycia, 

5)

 

przygotować narzędzia, 

6)

 

dokonać wyboru ściegu, 

7)

 

wykonać ścieg kryty. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

nici, 

 

narzędzia do szycia ręcznego, 

 

wycięte elementy z tkaniny, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj ścieg pętlicowy zszywając dwie części tkaniny. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

przygotować nici do szycia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

13

 

5)

 

przygotować narzędzia, 

6)

 

dokonać wyboru ściegu, 

7)

 

wykonać ścieg pętlicowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

nici, 

 

narzędzia do szycia ręcznego, 

 

wycięte elementy z tkaniny, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

14

 

5.2. 

Zasady  i  metody  rozkroju  materiałów  stosowanych 
w tapicerstwie 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj wzorniki z tektury do rozkroju części składowych siedziska krzesła. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

pobrać wymiary siedziska krzesła 

4)

 

rozrysować na tekturze kształt siedziska krzesła, 

5)

 

wyciąć wzorniki, 

6)

 

sprawdzić wzornik, 

7)

 

dokonać korekty wzorników. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krzesła róŜnej konstrukcji, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

tektura, 

 

narzędzia do cięcia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie2 

Przygotuj tkaninę do rozkroju ręcznego. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

rozwinąć tkaninę na stole i ją ułoŜyć, 

4)

 

wyeliminować lub zaznaczyć wady tkaniny, 

5)

 

spięcie tkaniny spinaczami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

15

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

bela tkaniny pokryciowej, 

 

stół do rozwinięcia tkaniny, 

 

przybory do znakowania, 

 

spinacze, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj rozkroju formatki ze skóry do obicia fotela. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

sprawdzić skórę czy nie posiada wad i je zaznaczyć, 

5)

 

przygotować narzędzia, 

6)

 

dokonać rozkroju. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

narzędzia do rozkroju, 

 

skóra, 

 

wzorniki, 

 

kreda, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

16

 

5.3. 

Zasady  i  sposoby  wykonywania  warstwy  spręŜynującej 
metodami tradycyjnymi 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zamocuj spręŜyny do warstwy podtrzymującej z pasów tapicerskich. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

dobrać narzędzia do mocowania spręŜyn, 

5)

 

dobrać materiały do mocowania spręŜyn, 

6)

 

przygotować spręŜyny, 

7)

 

dokonać mocowania spręŜyn. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

warstwa podtrzymująca z pasów tapicerskich,  

 

spręŜyny,  

 

materiały pomocnicze, 

 

narzędzia tapicerskie, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj węzły sznurowania spręŜyn tapicerskich. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi węzłami, 

4)

 

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne węzły, 

5)

 

narysować i opisać węzły w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

17

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

węzły sznurowania spręŜyn tapicerskich, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz narzędzia do sznurowania prostokątnego. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybraną warstwą, 

4)

 

dobrać narzędzia do sznurowania spręŜyn, 

5)

 

dobrać materiały do sznurowania spręŜyn, 

6)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały do sznurowania spręŜyn, 

 

narzędzia do sznurowania spręŜyn,  

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7.  
 

Ćwiczenie 4 

Zamocuj drut krawędziowy w formatce spręŜynowej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

18

 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

przygotować narzędzia do wykonania zadania, 

5)

 

przygotować materiały do zamocowania drutu, 

6)

 

wykonać mocowanie drutu krawędziowego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odzieŜ ochronna, 

 

narzędzia do wykonania zadania, 

 

drut krawędziowy, 

 

materiały pomocnicze do wykonania zadania,  

 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

19

 

5.4. 

Zasady  i  sposoby  wykonywania  warstwy  wyściełającej 
metodami tradycyjnymi

  

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz narzędzia do wykonania wyściełania gładkiego. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z układem tapicerskim, 

4)

 

dobrać narzędzia do wyściełania gładkiego, 

5)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

układ tapicerski z warstwą wyściełającą, 

 

narzędzia stosowane wyściełania płaskiego, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź operację pokrywania tkaniną jutową warstwy spręŜynowej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

dobrać narzędzia do ręcznego wykonania ćwiczenia, 

5)

 

przeprowadzić odmierzanie odpowiedniej długości i szerokości, 

6)

 

wyciąć tkaninę jutową, 

7)

 

nałoŜyć i wstępnie zamocować tkaninę do ramy za pomocą gwoździ, 

8)

 

napręŜyć materiał uzupełnić wbijanie gwoździ. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

20

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tkanina jutowa, 

 

gwoździe, 

 

przybory do mierzenia, 

 

narzędzia, 

 

warstwa spręŜynująca, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj narzędzia stosowane do mocowania materiałów obiciowych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi narzędziami, 

4)

 

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 

5)

 

narysować i opisać narzędzia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne narzędzia pomocnicze (po 5 szt. dla ucznia), 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Zamocuj  materiał  obiciowy  na  uprzednio  przygotowaną  warstwę  wyściełającą  układu 

tapicerskiego. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

21

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

dobrać narzędzia do ręcznego wykonania ćwiczenia, 

5)

 

nałoŜyć materiał i przymocować go szpilkami, 

6)

 

odpowiednio napręŜyć tkaninę, 

7)

 

podwinąć brzegi tkaniny, 

8)

 

zszyć materiał w naroŜach, 

9)

 

ukształtować krawędzie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tkanina obiciowa, 

 

narzędzia, 

 

szpilki, nici, igły, 

 

układ tapicerski z warstwą wyściełającą, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

22

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Wytwarzanie  wyrobów 
tapicerowanych metodami rzemieślniczymi” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 9, 11, 12,16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 9 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

 

dobry  –  za  uzyskanie  14  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b, 
12. 
d, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać ścieg na podstawie rysunku 

Rozpoznać ściegi na podstawie opisu 
czynności technologicznych 

Rozpoznać ścieg stębnowy 

dobrać Narzędzia do wykonania ściegów 

Zanalizować przebieg wykrawania elementów 
ze skóry 

PP 

Dobrać materiały pomocnicze słuŜące do 
rozkroju 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

23

 

Rozpoznać narzędzia na podstawie opisu 
czynności technologicznej 

Rozpoznać czynność technologiczną na 
podstawie rysunku 

Rozpoznać sposób wiązania spręŜyn 

PP 

10 

Rozpoznać rodzaj sznura  

11 

Zanalizować celowość stosowania drutu 
krawędziowego 

PP 

12 

Zanalizować przebieg czynności 
technologicznej 

PP 

13 

Rozpoznać rodzaj sznurowania 

14 

Rozpoznać węzeł do sznurowania tapicerki 

15 

Rozpoznać warstwy układu tapicerskiego 

16 

Zanalizować przebieg czynności 
technologicznej 

PP 

17 

RozróŜnić czynności technologiczne 

18 

Rozpoznać budowę układu tapicerskiego 

19 

Rozpoznać czynność technologiczną 

20 

RozróŜnić operacje technologiczne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

24

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 
wyboru. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 
przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  Rozładuj 
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości. 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wiedzy  o  podstawowych  operacjach 
technologicznych  związanych  z  przygotowaniem  elementów  wyrobów  tapicerowanych. 
Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X W przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 
z wykonanego zadania. 

7.

 

Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  5,  9,  11,  12,  16  gdyŜ  są  one  na  poziomie 
trudniejszym niŜ pozostałe. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi na zadanie będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

25

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Na rysunku przedstawiono ścieg ręczny 
a)

 

kryty. 

b)

 

stębnowy. 

c)

 

krzyŜowy. 

d)

 

okrętkowy.  

 
 
 
2.

 

Z  niŜejwymienionych  ściegów  uŜywany  jest  do  obszywania  naroŜy  oraz  krawędzi, 
a cechą charakterystyczną jest to, iŜ jest niewidoczny. Jest to  
a)

 

ś

cieg fastrygujący. 

b)

 

ś

cieg kryty. 

c)

 

ś

cieg dziurkowy. 

d)

 

ś

cieg ozdobny. 

 
3.

 

Na rysunku przedstawione jest zszywanie krawędzi ściegiem 
a)

 

prosty. 

b)

 

stębnowy. 

c)

 

drabinkowy. 

d)

 

ozdobnym. 

 
4.

 

Ś

cieg kryty naleŜy wykonać igłą: 

a)

 

prostą z jednym ostrzem. 

b)

 

prostą z dwoma ostrzami. 

c)

 

wygiętą. 

d)

 

spręŜynową. 

 

5.

 

Przy wycinaniu skór naleŜy przestrzegać następujące zasady 
a)

 

skórę układać naleŜy w kilka warstw. 

b)

 

na miejsca najczęściej uŜywane wycinamy najbardziej ciągliwą część skóry. 

c)

 

skóra posiada wiele wad naleŜy je ominąć podczas rozkroju. 

d)

 

nie zwracamy uwagi na kolor i grubość skóry. 

 
6.

 

Przy wycinaniu formatek z tkaniny uŜywa się  
a)

 

wzorników. 

b)

 

spinarek. 

c)

 

giętarek. 

d)

 

splatarek. 

 
7.

 

Po ułoŜeniu wszystkich warstw materiału naleŜy spiąć z czterech stron  
a)

 

napinaczami. 

b)

 

klamrami. 

c)

 

włosociągiem. 

d)

 

obcęgami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

26

 

8.

 

Rysunek przedstawia mocowanie 
a)

 

spręŜyn z ramą drewnianą. 

b)

 

spręŜyn z pasami tapicerskimi. 

c)

 

pasów tapicerskich z ramą drewnianą. 

d)

 

pasów tapicerskich z warstwą elastyczną. 

 
 
 
9.

 

JeŜeli  wszystkie  spręŜyny  powiązane  są  ze  sobą  za  pomocą  sznura  i  pracują  łącznie  to 
występuje wiązanie 
a)

 

pełne. 

b)

 

oddzielne. 

c)

 

pośrednie. 

d)

 

bezpośrednie. 

 
10.

 

Zasadnicza formę plastyczną kształtuje sznur 
a)

 

wiąŜący. 

b)

 

formujący. 

c)

 

kształtujący. 

d)

 

zasadniczy. 

 
11.

 

W warstwie spręŜynującej stosujemy drut krawędziowy gdy 
a)

 

warstwa spręŜynująca jest równa z oskrzynią. 

b)

 

warstwa spręŜynująca wystaje poza oskrzynię. 

c)

 

warstwa spręŜynująca jest niŜsza niŜ oskrzynia. 

d)

 

warstwa spręŜynująca połączona jest z skrzynią 

 

12.

 

SpręŜyny  rozmieszcza  się  na  skrzyŜowaniach  taśm  tapicerskich  i  przyszywa  się  do  nich 
szpagatem przynajmniej w 
a)

 

dwóch miejscach. 

b)

 

trzech miejscach. 

c)

 

czterech miejscach. 

d)

 

pięciu miejscach. 

 
13.

 

W tapicerce tradycyjnej wyróŜniamy sznurowanie spręŜyn 

a)

 

prostopadłe zwane niemieckim. 

b)

 

przekątne zwane francuskim. 

c)

 

prostopadłe zwane francuskim. 

d)

 

przekątne zwane niemieckim. 

 
14.

 

Rysunek przedstawia sznurowanie spręŜyn tapicerskich węzłem 
a)

 

pętlicowym. 

b)

 

okrętkowym. 

c)

 

łańcuszkowym. 

d)

 

stębnowym. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

27

 

15.

 

W tradycyjnej warsztatowej technologii warstwę spręŜynującą naleŜy przykryć  
a)

 

gobelinem. 

b)

 

tkaniną jutową. 

c)

 

runoniną. 

d)

 

watą tapicerską. 

 
16.

 

W  tapicerce  obudowanej  z  ramiakami  o  szerokości  odpowiadającej  wysokości  spręŜyn 
zalecany jest system sznurowania 
a)

 

niemiecki. 

b)

 

angielski. 

c)

 

francuski. 

d)

 

polski. 

 
17.

 

Po nałoŜeniu warstwy wyściełającej i pokryciu cienką tkaniną naleŜy  
a)

 

skleić cały układ. 

b)

 

ukształtować krawędź. 

c)

 

nałoŜyć tkaninę dekoracyjną.  

d)

 

nałoŜyć drut krawędziowy. 

 
18.

 

Na rysunku przedstawiony jest fragment krawędzi 
a)

 

wystającej. 

b)

 

gładkiej. 

c)

 

garnirowanej. 

d)

 

prostokątnej. 

 
 
19.

 

Na zdjęciu widoczne jest  
a)

 

mocowanie spręŜyn. 

b)

 

mocowanie tkaniny jutowej.  

c)

 

mocowanie drutu krawędziowego. 

d)

 

mocowanie ramy. 

 
 
 
 
 
 
20.

 

Zdjęcie przedstawia  
a)

 

mocowanie wyściółki do ramy. 

b)

 

mocowanie tkaniny ozdobnymi gwoździami. 

c)

 

kształtowanie krawędzi za pomocą szycia. 

d)

 

kształtowanie krawędzi za pomocą pikowania. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

28

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych metodami rzemieślniczymi 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

29

 

TEST II 

 

Próba 

pracy 

do 

jednostki 

modułowej: 

„Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych metodami rzemieślniczymi” 

 

Próba  pracy  polega  na  wykonaniu  przez  ucznia  nałoŜenia  wyściółki  na  warstwę 

spręŜynującą. 

 
Uczeń powinien: 

 

zapoznać się z odpowiednim fragmentem poradnika, 

 

zapoznać się z narzędziami do wykonania zadania, 

 

dokonać wyboru odpowiednich narzędzi, 

 

przygotować materiały do zadania, 

 

nałoŜyć warstwę rozluźnionej wyściółki, 

 

nałoŜyć uzupełniającą warstwę wyściółki, 

 

uporządkować miejsce pracy, 

 

ocenić jakość nałoŜonej wyściółki. 

 

Nauczyciel  kontroluje  działania  ucznia  i  ocenia  ich  wykonanie  za  pomocą  punktacji 

w poniŜszej tabeli: 
 

Lp.  Punktowana czynność 

Punkty 

1.

 

  Przygotowanie planu wykonania próby 

 

2.

 

  Dobranie i załoŜenie odzieŜy ochronnej 

 

3.

 

  Dobranie narzędzi 

 

4.

 

  Przygotowanie stanowiska do wykonania próby 

 

5.

 

  Dobranie materiałów wyściółkowych 

 

6.

 

  Przygotowanie wyściółki 

 

7.

 

  NałoŜenie wyściółki na krawędziach 

 

8.

 

  Podsunięcie wyściółki pod ściegi mocujące tkaninę do spręŜyn 

 

9.

 

  Wypełnienie wyściółki w części środkowej 

 

10.

 

  NałoŜenie dodatkowej warstwy z runoniny 

 

11.

 

  Rozdrobnienie wyściółki 

 

12.

 

  NałoŜenie cienkie warstwy rozdrobnionej wyściółki 

 

13.

 

  Wyrównanie wyściółki 

 

14.

 

  Sprawdzenie wykonanej pracy 

 

15.

 

  Uporządkowanie miejsca pracy 

 

 

Razem punktów   

 

Punktacja czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 13, 14, 15: 0 lub 1 punkt, natomiast 
czynności 7, 8, 9, 10, 12: 1 lub 2 punkty.
 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 14 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie co najmniej 18 punktów,  

 

bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

30

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź z uczniami próbę wykonania podobnego zadania. 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj uczniom instrukcję do wykonania próby. 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego. Rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości. 

8.

 

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników próby pracy i wystaw oceny. 

9.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

10.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonej próby. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Próba  pracy  polega  na  wykonaniu  przez  Ciebie  nałoŜenia  wyściółki  na  warstwę 

spręŜynującą. 

 
Aby wykonać prawidłowo zadanie: 

1.

 

zapoznaj się z odpowiednim fragmentem poradnika, 

2.

 

zapoznaj się z instrukcją wykonania zadania, 

3.

 

zwróć szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

4.

 

dobierz potrzebne Ci narzędzia i materiały, 

5.

 

zaplanuj wykonanie próby ustalając kolejność wykonywanych czynności, 

6.

 

przygotuj materiały do wykonania zadania, 

7.

 

nałóŜ warstwę wyściółki, 

8.

 

uzupełnij warstwę wyściółki, 

9.

 

sprawdź wykonanie zadania, 

10.

 

uporządkuj miejsce pracy, 

11.

 

pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

12.

 

na wykonanie zadania masz 180 minut. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

31

 

7.  LITERATURA 

 
1.

 

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1981 

2.

 

Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  przemysłowa.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996 

3.

 

Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996 

4.

 

Kreyser  P.:  Domowy  warsztat  stolarski  Wydawnictwo  Naukowo-Techniczne  Warszawa 
1987 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 
Radom 1997 

3.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995